NBA Günlükleri

44 yıllık boykotun ardından Hall Of Fame yüzüğünü kabul etti

Boston Celtics ile 13 yıllık bir kariyeri olan Bill Russell 11 şampiyonluk kazandı. Çaylak sezonu hariç her yıl All-Star seçildi, 5 defa MVP oldu ve 1960’lı yıllardaki ribaund rakamları video oyunundan fırlamış gibiydi. Russell oyunu değiştirmişti ve bu yüzden 1975 yılında Hall Of Fame ödülünü almaya hak kazanan ilk siyahi oyuncu oldu.

Hall of Fame ödülünü kabul etmeyen Russell, New York Times’a verdiği demeç haricinde hiçbir açıklama yapmadı. “Tartışmak istemediğim kişisel nedenlerden dolayı bunun bir parçası olmak istemiyorum. Olmayacağım. Bunu biliyorlar. Yıllardır bu şekilde hissediyorum.”

Şimdi, 40 yıl sonra Russell nihayet yüzüğü kabul ettiğini bir tweet ile duyurdu ve öncesinde yüzüğü kabul etmemesinin nedenini açıkladı.

“Hall of Fame seçilen ilk siyahi oyuncu olmayı reddettim. Benden öncekilerin bu onura erişmesi gerektiğini düşündüm. ” Hemen ardından Russell, geçtiğimiz Eylül ayında Hall of Fame olan Chuck Cooper’a desteğini gösterdi.

Cooper, 1950 yılında, NBA’de draft edilen ilk siyahi oyuncuydu ve Russell’ın aldığı övgülerin yarısını bile alamamıştı. Russell; Cooper, Sweetwater Clifton ve Early Lloyd gibi oyuncuların bu ödülü almaları gerektiğini düşünüyordu. Lloyd ve Clifton ödüllerine 2003 ve 2004 yıllarında kavuştu ancak Cooper’ın bu onura erişmesi çok uzun yıllar aldı.

Yasin Osman Kara

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir