NBA Günlükleri

76ers’ın Çaylak Laneti

Günümüzde iyi olan fakat öncesinde vasat bir durumda olan 76ers takımı, en son Allen Iverson döneminde gözde olan bir takımdı.NBA’de tanking stratejisiyle* takımı canlandırma girişiminde bulunan 76ers, ne yazık ki bu işten bir türlü sonuç alamıyordu. Draftlarda ilk sıralardan seçen bu lanetli takım, seçtiği her çaylakta bir problemle karşılaşıyordu.Çaylakların hepsi aslında kolej döneminde verimli oynayan gözde oyunculardı,fakat NBA serüvenleri başladıklarında “76ers Laneti” ile karşı karşıya kalıyorlardı.

HER ŞEYİN BAŞLADIĞI YER

 Her şey 2013-14 sezonunda Nerlens Noel’ın dizinden sakatlanmasıyla başladı.Kentucky Kolej’inde* oynayan, iyi bir savunmacı olan Nerlens Noels 2013 draftında 6.sıradan seçilmişti.76ers Nerlens Noel’ı seçerek Antetokounmpo, Steven Adams, CJ Mccollums gibi önemli oyuncuları da kaçırmış oldu. Daha önemli oyuncular seçebilecek olan 76ers, Nerlens Noel’ı seçti. Belki o da büyük bir oyuncu olabilirdi,fakat dizi buna izin varmedi. Bu nedenle 2013-14 sezonunun tamamını kaçırdı.Şimdilerde hala oynayan Noel, ortalamanın altında bir kariyere sahip.Belki sakatlık yaşamasa ismini çok duyacağımız bir isim olabilirdi.

TRUST THE PROCESS (SÜRECE GÜVEN)

76ers’ın yaşadığı bir sonraki problem, Joel Embiid’in sakatlığıydı. 2014 yılında 3. Sıradan seçilen Joel Embiid, draftlardan 6 gün önce sağ ayağındaki kırık kemik dolayısıyla bıçak altına yatmıştı. 76ers Embiid’in fiziksel durumun farkında olduğu için,onun bu sakatlığını biraz da olsa normal karşıladı. 2014 sezonu Embiid için bomboş bir sezondu,o sezon oynamadı ve sakatlığıyla uğraştı.

İşler tam düzelecek derken 2015-16 sezonunda olaylar daha da “lanetlendi”.Philadelphia, ilk sıradan seçimleri hala kovaladığı için bu dev adamın ilk sezonunu kaçırmasını normal karşıladı.Ancak onun bir sezon daha kaçırması,Sixers camiası için acil bir durumun habercisi olabilirdi.2015 Temmuz’da tomogrofiden geçtikten sonra, Embiid’in iyileşme sürecinde yeterince gelişim kaydetmediği ortaya çıktı. 2.bir ameliyata giren Embiid, ayağındaki sakatlığı dolayısıyla 2015-16 sezonunu da kaçırmış oldu.Joel Embiid, 76ers’ın tanking sürecinin en önemli meyvesiydi.Bunun sonucunu 2014, 2015-16 sezonlarındada alamasa da, şimdilerde alıyor. Joel Embiid şu anda ligin en dominant pivotlarından biri.

FRESH PRINCE BEN SIMMONS

2016-17 sezonunun son antrenman kampında ortalarında olan 76ers’ın kabus dedikleri gerçeğe dönüştü. 2016’da ilk sıradan seçtikleri Ben Simmons sağ ayak bileğini bürktü ve sakatlandı. Aslında onun ilk 3-4 ayı kaçırması bekleniyordu,fakat Embiid’in yaşadığının aynısını yaşadı.Sonrasında testlerde çıktı ki onun da ayağı tam iyileşmemişti,beklenilenden kötü durumdaydı. 76ers bu durumu riske atmayarak,Ben Simmons’ı o sezon hiç oynatmadı.

MARKELLE FULTZ

Çaylak sezonunda 4 maç oynadıktan sonra “omuz kaslarında dengesizlik” denilen bir teşhis konuldu. 2017 sezonunun ilk sıradan seçilen çaylağı, sıkıntılı bir omuz ve sorunlu bir şut formuyla Sixers’a beklenileni veremedi.

68 maç kaçıran Fultz, sonralarda Keith Williams isimli bir aile dostu ve antrenörlerle sıkı çalışarak, şutunda önemli değişiklikler kaydetmeye çalıştı.76ers sakatlığından dolayı Markelle Fultz’un şutunun değişip değişmediğinden veya sakatlığının, değiştirdiği şut formundan dolayı olup olduğundan emin değildi.

Normal sezonu 14 maç ile kapatan ve 26 Mart’a kadar dönemeyen Fultz’un şanı, playoff dönemine giremeden sönmüştü.

SON DAMLA

Peki bitti mi? Hayır.76ers, son talihsizliğini Zhaire Smith ile yaşadı. 2018 NBA Draftı’nda üst sıralardan olmasa da 16.sıradan seçtiği Zhaire Smith de, “Çaylak Laneti’ne” yakalandı.2018-19 yılında sadece 6 maç oynayabilen Smith,şimdilerde ayağından sakat bir şekilde parkelerden uzak durumda.

KAYNAK : https://basketballforever.com/2018/08/08/a-complete-timeline-of-the-76ers-never-ending-rookie-curse

Furkan Kara on TwitterFurkan Kara on Youtube
Furkan Kara
Yazar,Çevirmen,Youtuber.
Twitter: @furkankaraa24
Youtube.com/Keeeri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir