NBA Günlükleri

Beklenmedik Geri Dönüş

Fenerbahçe Beko, Turkish Airlines EuroLeague’de 6. haftada Zalgiris Kaunas’ı Ülker Arena’da konuk etti.

İkili Oyunlar

Fenerbahçe Beko, bulduğu bire birlerle maça başladı ve ilk çeyrekte De Colo’nun 9 sayısı ile çeyreği 17 sayı ile kapattı. Sloukas ve De Colo’nun ikili oyunları ise ilk çeyreğe damga vurdu. İkilik yüzdemiz %60 olsa da, serbest atışlarda %33 ile oynamak, Fenerbahçe’nin durumunu kritik anlarda zora sokabiliyor. Zalgiris’te yan toplarda çok iyi oynadı ve toplamda %63 ile hücum etti. Zalgiris ilk çeyrek 4 top kaybı yaparken temsilcimiz Fenerbahçe Beko ilk çeyreği 1 top kaybı ile tamamladı.

De Colo ve Sloukas İş Birliği

İkinci çeyreğe De Colo ve Sloukas’ın ikili oyunları damga vururken, Fenerbahçe Beko 5’te 4 üçlük atarak müthiş bir performans sergiledi. Westermann ise ikinci çeyrekte 4 faul yaparak kenara geldi ve savunmada kötü bir performans ortaya koydu. Serbest atış yüzdesini %80’e çıkararak gelişme gösterdi. %57 ile de hücum ederek ilk çeyreği 40-33 kapatmayı başardı. Zalgiris ise %50 ile hücum etti ve 4 top kaybı yaparak ilk yarıyı tamamlamış oldu.

İkinci Adam Sloukas

Fenerbahçe Beko, bu çeyrekte Sloukas ile ayakta kalırken, bu çeyrek %45 ile oynadı ve 4 top kaybı yaptı. Ribaundta zorlanan Fenerbahçe Beko, kısa rotasyonda ribaund alamadı ve ikinci şans tanıdı. Zalgiris ise %50 ile hücum etti ve Fenerbahçe’den 7 ribaund daha fazla aldı fakat 7 top kaybı yaparak çeyreği 59-52 geride kapattı. Fenerbahçe’nin 3 top çalması ve savunmadaki eforu skora büyük katkı sağladı.

Baskı, Tempo ve Hüsran

Son çeyrekte maçın bitimine 2:20 kala Fenerbahçe 74-67 önde iken, Marıus Grigonis’in başlattığı fırtına ile maçta 12-2’lik bir seri yakaladı ve maçı 79-76 kazanmayı başardı. Fenerbahçe, skor 76-72 iken tam sahadan topu çıkaramadı ve Ulanovas’ın çaldığı topla birlikte Nigel Hayes basket faulu almayı başardı. Ardından Sloukas ile hücuma gelen Fenerbahçe, o atışıda kaçırınca Grigonis iki sayı daha bularak skoru 77-76 yaptı ve maçın bitimine 7 saniye kala öne geçmeyi başardı. 7 saniye kala pota altında temsilcimiz topu Vesely ile buluşturmayı başarsa da, Vesely çok acele edince kötü bir atış kullandı ve Datome ribaund alırken faulu yapmış oldu. Grigonis iki serbest atışını da atarken skoru 79-76’ya getirdi ve takımına galibiyeti kazandırmış oldu.

Maç İstatistikleri

Fenerbahçe         –           Zalgiris Kaunas

58
  Şut Denemeleri
48
26
  İsabetli Şut
27
44.8%
  Şut Yüzdesi
56.3%
37
  2 Sayılık Şut Denemesi
33
18
  2 Sayılık İsabetli Şut
20
48.6%
  2 Sayılık Şut Yüzdesi
60.6%
21
  3 Sayılık Şut Denemesi
15
8
  3 Sayılık İsabetli Şut
7
38.1%
  3 Sayılık Şut Yüzdesi
46.7%
26
  Serbest Atış Denemesi
21
16
  İsabetli Serbest Atış
17
61.5%
  Serbest Atış Yüzdesi
81%

Ribauntlar

9
Hücum Ribaundu
3
12
Savunma Ribaundu
23
21
Toplam Ribaunt
26

Diğer

15
Asist
16
1
Blok
1
11
Top Kaybı
18
7
Top Çalma
6
25
Faul
26

Oyuncu İstatistikleri

Fenerbahçe Beko’da üç isim çift haneye çıkarken De Colo 29 sayı, Derrick Williams 12 sayı ve Sloukas ise 13 9 asist ile maçı tamamlamış oldu. Sloukas 9 asistin 5’ini ise De Colo’ya yapmış oldu. Sloukas maçta 35 dakika süre alırken De Colo 31 dakika sahada kaldı.

Zalgiris Kaunas’ta ise maçın adamı olan Marıus Grigonis, 19 sayı ile maçı tamamlarken, 9 sayıyı son çeyrekte son 2 dakika içerisinde buldu ve bu geri dönüşte en büyük rolü oynadı. Zach Leday ise 16 sayı ile takımını sırtlarken, 8’de 5 ile yüzdeli bir performans gösterdi.

Zalgiris hocası Sarunas Jasıkevıcıus ise maç sonu açıklamalarda bulundu.

“Fenerbahçe bu denli baskı altındayken maçı yakın tutmayı başardık. Şansımız vardı ve şutlarımız girdi. İyi oyunumuzdan uzak durumdayız. Bu tip galibiyetler kendimize ve sistemimize inanmamızı güçlendirecek. Gelecek haftayı bilmiyorum, bir haftada her şey düzelemez. Efsaneler olmuyor. Her hafta adım adım gidicez.”

Maçın adamı Marıus Grigonis, bazı açıklamalarda bulundu.

“Karmaşık duygular içerisindeyim. Bugün adına mutluyum. Kendi evimizde Salı günü Zenit’e karşı kaybettik fakat bu maçı almayı başardık. Sabırlı oynadık ve son ana kadar savaştık. Maçın kırılma anı baskı anında çaldığımız top ve Hayes ile basket faul aldığımız andı.”

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir