NBA Günlükleri

Dallas Mavericks rahat kazandı

Dallas Mavericks, Houston Rockets’ı 137-123 mağlup ederek galibiyet serisini beş maça çıkardı.

Doncic, sezon başlamadan önce Mavericks’in playoff yapıp takımın üç yıldır süren playoff hasretine son vermeyi hedeflediklerini belirtti. 11-5’lik bir tablo yakalayıp sürpriz bir takım olarak görülen Mavericks, 100 pozisyon başına rakiplerine 8.9 sayı fark atarak bu oranda Bucks ile ilk sırada yer alıyor.

Hızlı bir kara yolculuğuna çıkmak zorunda kalan Rockets çok daha zor bir sınav verdi. Mavericks, rakibinin öne geçmesine izin vermedi ve oyunu 13-2’lik bir seri ile açtı. Fark 22 sayıya kadar çıksa da 23-9’un ardından Rockets farkı 5’e kadar indirdi. Dallas ilk devreyi 78-60 önde kapadı ve maçın sonuna kadar üstünlüğü elinde tuttu.

Dallas’ta Luka Doncic 41 sayı, 10 asist ve 6 ribaund; Tim Hardaway Jr. 31 sayı, 5 asist ve 4 ribaund; Kristaps Porzingis 23 sayı ve 13 ribaundla oynadı. Houston’da James Harden 32 sayı, 11 asist ve 9 ribaund; Russell Westbrook 27 sayı, 6 asist ve 5 ribaundla maçı tamamladı. Clint Capela 21 sayı ve 22 ribaund üreterek peş peşe 7. maçında en az 19 ribaundla oynadı.

Doncic, Spurs’e karşı oynanan maçta 42 sayıyla triple-double yaparak peş peşe 4 maçta en az 30 sayı ve 10 asistlik performans gösteren sayılı oyuncuların arasına girdi ve Rockets maçında da bu seriyi genişletti. NBA’de Doncic’ten önce böyle bir seri yakalayan oyuncular Oscar Robertson (2 kez), Nate Archibald, Michael Jordan ve Russell Westbrook olmuştu.

Son üç maçında 135 sayının üzerinde skor üreten Mavericks franchise tarihinde bir ilke imza attı. ESPN İstatistik ve Bilgi araştırma ekibine göre bunu başaran son takım 2009 yılının Şubat ayında Phoenix Suns oldu.

Yasin Osman Kara

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir