NBA Günlükleri

Doc Rivers Yeni Kuraldan Şikayetçi

Henüz 8 maç oynamalarına rağmen, Doc Rivers yeni getirilen “Özel İtiraz Hakkı” kuralından hoşnut kalmadığını açıkladı.

LA Clippers’in çarşamba gecesi Staples Center’da Milwaukee Bucks’a 129-124 kaybettiği maçta, Doc Rivers’ın 4. Periyottaki itirazına olumsuz yanıt gelmesiyle, hakkının yendiğini düşünerek bir açıklama yaptı.

Bahsi geçen karar, Bucks 108-101 öndeyken, Milwaukee oyun kurucusu Eric Bledsoe’nun Lou Williams’a karşı 7:18 dakika kala hücum foul almasıydı.Williams, Bledsoe’yu geçmek için top sürerken, Bucks’ın oyun kurucusu kafasını geriye atışıyla kafasının Williams’ın koluna temas etmiş olması söz konusuydu.

Rivers’a göre Bledsoe, hakem heyeti yüzünden bu hareketini gözle görmesi zor bir hızla yaptı.

“Tam bir rezaletti.” dedi Rivers,ve şunları ekledi; “Gerçekten öyleydi.Kararlarını değiştirmeliydiler.İşte bu yüzden bu yeni kuraldan nefret ediyorum.Size şunu söylemeliyim ki, kimse hatalı olmak istemez.O kararı değiştirmeliydiniz. Tabii Bledsoe, Lou’ya kafasıyla foul yapmadıysa,ortada bir foul yok demektir.

Coutney Kirkland Williams’a foulu yazdıktan sonra, Rivers pozisyonun tekrar izlenmesi için işaret yaptı.Pozisyon farklı açılardan tekrar tekrar oynatıldı, ve Staples Center’da Lou Williams’ın kolu ve Bledsoe’nun yüzü ile arasında bir temas olduğu düşünülerek “Yuhalanmalar” başladı.

Williams ve Rivers pozisyonu hakem Zach Zarba’ya karşı savundular. Koçlar başarılı olup olmaksızın, bu yeni haklarını maç başı 1 kez kullanabilirler, ve olaylı pozisyon sonrası bunu kullanmak için , takımlarının mutlaka mola hakları olmalıdır.

Kararı değiştirmek için ortada çok net anlaşılan görsel bir kanıt olması gerekir.Çarşamba gecesine kadar, lig genelinde bu hak 70 kez kullanıldı ve sadece 25 (%36) tanesinde karar değiştirildi. Bu kullanımların 13 tanesi hücum foul iken, sadece 3 (%23) tanesinde karar değiştirildi.

Rivers bu yeni kuralı bu sezon 2 kez kullandı ve ikisinde de başarısız çıktı. Keza aynı şekilde 26 Ekim’de 130-122 Phoenix Suns’a kaybettikleri maçta 33 saniye kala bu hakkını kullandığında, itirazı olumsuz bir şekilde sonuçlandı. Clippers’ın 5 rakibi bu kuralı kullandı ve sadece 3 Kasım’daki maçta, 4.periyotta Utah Jazz’in itirazında karar değişti.

Rivers çarşamba gecesi hakkında tartışırken, “Kendini attı” “Bence Bledsoe’nun lig tarafından ödüllendirilmesi ona foul çalınmasından daha olasıydı.”

“Bu gerçekten rezaletti.Bu yeni kuralı ne olursa olsun sevmiyorum.İtirazımı çok dürüst bir şekilde söyledim, ve şimdi bunu daha da az seviyorum.”

FURKAN KARA

Furkan Kara on TwitterFurkan Kara on Youtube
Furkan Kara
Yazar,Çevirmen,Youtuber.
Twitter: @furkankaraa24
Youtube.com/Keeeri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir