NBA Günlükleri

NBA TARİHİNİN EN BÜYÜK KAVGASI!

2004 playofları doğu konferansı finalistleri Detroit Pistons ve Indiana Pacers
Serinin 2. maçında tam 26 blok olmuştu ama en önemlisi Tayshaun Prince’in Reggie Miller’a yaptığıydı. Çünkü bu blokla Pistons seriyi eşitlemiş sonrasında da seriden 4-2 galip ayrılmıştı. Ve finalde Lakers karşısında da şampiyon olmuşlardı. Indiana Detroit rekabeti ise devam ediyordu.
2004-2005 SEZONU
15 sene önce bugün. 19 kasım 2004.

NBA Tarihinin En Büyük Kavgası | Pistons-Pacers SAVAŞI!

https://youtu.be/cGR47c3UA2s


Sezona 6-2 başlayan Pacers, sezona 4-4 başlayan şampiyon Pistons’a karşı.
Sezona daha iyi başlayan ve çıkışta görünen Pacers maçın bitimine 47 saniye kala 97 82 öndeydi. Herkes daha önce pek çok spor kavgasına şahit olmuştur. Sert bir müdahale, kişisel bir hesaplaşma, adrenalin, tansiyonun yükselmesi sporcuların kontrolü kaybetmesine neden olabiliyor. Ama o gün yaşananlar dövüş sporu olmayan bir maçta hafızalarda en çok yer eden görüntüleri oluşturacaktı.

Olayların başlamasına neden olan pozisyonla başlayalım. Ben Wallace içeriye girerken Ron Artest ona sertçe faul yapıyor. Bu Ben Wallace’ın başına yüzlerce kez gelen bir durum ama o günkü şartlar çok başkaydı. 8 kasımda Pistons’ın Clippers’ı 99/96 yendiği maçta 15 sayı 14 ribaund yapan Ben Wallace maçtan sonra acı bir haberle sarsıldı.Wallace aylardır beyin kanseri ile mücadele eden abisini kaybetmişti. Pistons’ın Denver ve Utah’a karşı oynayacağı maçlarda yer almayan Wallace abisinin ölümünden 10 gün sonra Pacers karşısında parkedeydi. Artest’in müdahalesinden sonra Ben Wallace Artest’i sertçe itti. Herkes Wallace’ı dizginlemeye çalışırken Artest son derece soğukkanlı görünüyordu. Ron Artest birkaç saniye sonra karşılık vermek yerine hakem masasına gidip uzandı ve kulaklıklardan birini alarak röportaj yapmaya başladı. Takım arkadaşı Reggie Miller kulaklığı çıkardı. İlk domino taşını deviren John Green adındaki taraftar elindeki kola bardağını Ron Artest’e fırlattı.

Sakin görünen Artest bir anda tribünlere koştu. Bardağı fırlatan Green yerine yanlışlıkla bardağı attığını sandığı Michael Ryan isimli bir taraftarın üzerine çullandı. Bu arada oyunculara yabancı madde yağmaya başlamıştı.

Avrupa ve Amerika’nın spor seyircisi çok farklıdır. Amerika’da spor takip eden insanlar buna bir eğlence gözüyle bakıyor. Avrupa’da ise aidiyet hissi ve fanatizm işin içine giriyor. Dolayısıyla Amerika’da taraftarın işin içine girdiğine pek şahit olmayız.
Olaya Avrupalılar gözünden bakarsak o dönem Seatle forması giyen Vladimir Radmanovice bu olay sorulduğunda “Amma büyüttünüz, ben bunlardan fazlasını her hafta Belgrad’daki lise maçlarında görüyordum” demişti.

Vladimir Radmanovic


Pacers – Pistons maçında olanlar ise çok istisnaniydi.
Sıradan olabilecek bir kavgayı meydan muharebesine döndü. Hepsi sadece bir taraftarın Artest’e attığı bardak yüzündendi.
SONUÇLAR
Bu tip olaylara asla müsamaha göstermeyen David Stern yönetimi oyunculara çok ağır cezalar verdi. Ron Artest ligin geri kalanında oynamadı. Stephen Jackson 30, Jermaine O’Neal 25 maç ceza aldı. Oyunculara toplamda 10 milyon dolar para cezası geldi. NBA’de kontratlar maç başı olarak hesaplanıyor. Ceza da buna göre belirleniyor.

Oyuncuların dışında olayların kontrolden çıkmasına sebep olan seyirciler hakkında da dava açıldı. Artest’e bardak fırlatan, olayın baş aktörü John Green 30 gün hapis cezası aldı. Ve bu olaydan sonra NBA güvenlik yönetmeliklerini yeniledi, son çeyreklerde alkollü içecek satışlarını yasaklamaktan, güvenlik görevlisi sayısını arttırmaya kadar pek çok şey.

2012’de ESPN’in Los Angeles’ta John Green ile yaptığı röportajda Green Artest için ”Ron iyi bir adam” dedi. ”Ve bence ben de iyi biriyim. Kötü bir karar verdim, Ron da öyle. O ve ben epey benziyoruz. İkimiz de tutkulu insanlarız. Ama hatalı olduğumuzu da kabul ediyoruz.’‘ şeklinde konuştu.

Alihan Olcar
Anadolu Üniversitesi - Spor Yöneticiliği, İstanbul Üniversitesi Tarih mezunu.
YouTube içerik üreticisi, yazar, çizer, basketbol sever ve Kobe Bryant hayranı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir