NBA Günlükleri

NBA’de Gecenin Maçları

Houston Rockets – Dallas Mavericks

Maç Saati : 23:30
Canlı Yayın : S Sport, S Sport Plus

Batı Konferansı’nın güçlü takımlarından Houston Rockets, bu akşam Toyota Center’da Luka Doncic’ in harikalar yarattığı Dallas Mavericks’i konuk edecek. Bir tarafta 38.3 sayı ortalamasıyla hücumda durdurulamaz bir makinaya olan James Harden, diğer tarafta ise daha ikinci sezonunu oynamasına rağmen bir şehrin umutlarını bağladığı ve şu ana kadar bu umutları boşa çıkarmayan Luka Doncic’in olacağı bu maç biz izleyenlere çok heyecanlı bir karşılaşma vaat ediyor.

Ev sahibi Houston Rockets’a baktığımızda 8 maçlık bir galibiyet serisi sonrası son 2 maçın kaybedilmesi biraz morelleri bozdu. Özellikle bu maçları kaybettikleri takımların(Denver Nuggets ve Los Angelas Clippers) olası play-off rakipleri olduğunu düşünürsek Rockets tarafının bu maçlardan gerekli dersleri çıkarması lazım. Sezon başında kafalardaki en önemli soru işareti iki ana top yönlendirici olan Harden ve Westbrook’un top paylaşımlarının nasıl olacağıydı. Sezon içerisinde şimdiye kadar Harden’ın öncelikli ana oyuncu olduğunu ve Westbrook’un biraz daha geri planda kalarak savunma agresifliğini artırdığını ve ribaundlarda eksiklik yaşayan takıma nefes aldırdığını gördük. İki oyuncunun oyun egolarının ne kadar yüksek olduğunu biliyoruz fakat bu durum şu ana kadar pek aşırı bir sorun yaratmadı fakat sezonun daha ciddi geçeceği zamanlarda nasıl bir durum ortaya çıkacağını şimdiden kestirmek zor.

Bu maç öncesi Eric Gordon, Gerald Green ve Nene Hilario’un sakatlıklarından dolayı oynaması beklenmezken Danuel House’un oynama durumu maç saatinde netlik kazanacak.

Konuk takıma geldiğimizde, Dallas Mavericks’de keyifler yerinde. Sloven yıldız Luka Doncic, hayranlık verici oyunuyla izleyenleri daha kariyerinin başındayken mest etmiş durumda. Luka Doncic, bu sezon maç başına 29.9 sayı 10.4 ribaunt ve 9.7 asistle harikalar yaratırken takımın diğer Avrupalı yıldızı Kristaps Porzingis, sakatlık sonrası şut ritmini ve oyun temposunu tam olarak bulamamasına rağmen 18.1 sayı ve 8.9 ribaunt ile takımının ikinci skor opsiyonu olarak göze çarpıyor. Fakat Doncic ve Porzingis’in saha içi uyumu biraz sıkıntılı gibi duruyor. Porzingis’in takımın süper yıldızı kendisiymiş gibi söylemlerde bulunması ve bu yönde tavırlar takınması Doncic’in biraz canını sıkmış gibi. Çünkü Doncic’in harikulade bir saha ve oyun görüşü olduğunu biliyoruz fakat çoğu pozisyonda uygun olmasına rağmen Porzingis’i değilde daha zor pozisyonda olanları beslemeye çalışması veya kendisinin pozisyonları zorlaması, Sloven yıldızın oyuna olan tutkusuna biraz ters bir durum teşkil ediyor.

Bu maç öncesi oynadığı son 4 maçı içerde oynayıp kazanan Dallas Mavericks, bu maçlarda rakip potalara ortalama 131 sayı atarken, maç başı ortalama 29 asist yaptı. Bu seri içerisinde oynadıkları takımların profil olarak alt seviye olmaları ya da kötü bir dönemden geçmeleri Dallas’ın işini kolaylaştırmış olabilir fakat takımın Doncic ve Porzingis haricindeki kadrosunun pek bir şey vaat etmemesine rağmen deneyimli koç  Rick Carlisle’in oluşturduğu rotasyonların uyumu da takdiri hak ediyor.
Bu maç öncesi takımda önemli bir eksik yokken Seth Curry’in oynama durumu maç saatinde netlik kazanacak.

DİĞER MAÇLAR

New York Knicks – Brooklyn Nets (02:00)
Washington Wizards – Sacremento Kings (02:00)
Denver Nuggets – Phoenix Suns (04:00 & NBA TV)
Los Angelas Clippers – New Orleans Pelicans (05:00)

Hüseyin Polat on InstagramHüseyin Polat on Twitter
Hüseyin Polat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir