NBA Günlükleri

NBA’den Clippers’a Ceza

Son yıllarda NBA’de en çok tartışılan konulardan biri “load management”, yani yıldız oyuncuların dinlendirilmesi. Bu konu üzerinde en çok adı geçen ve bu yönteme en çok başvuran isimlerden birisi de Kawhi Leonard ve dolayısıyla Clippers.

Clippers takımı son olarak dün sabaha karşı oynanan maçta, Bucks karşısında yıldız oyuncu Kawhi Leonard’ın sakatlığı nedeniyle iki maç üst üste oynayamayacak durumda olduğunu açıklamıştı. Maç sonunda koç Doc Rivers’ın yaptığı açıklamalarda ” Kawhi, çok iyi hissediyor. Bununla ilgili kendisinin de lafı var. Şu an yaptığımız şey dolayısıyla mükemmel hissediyor. Onun böyle hissetmeye devam etmesi için elimizden geleni yapacağız”, ifadelerini kullanmıştı. Bu ifadelerin ardından NBA yönetiminin, kulüp yönetimi ve koç Rivers’ın sakatlık hususunda ters düşen açıklamalarından dolayı Clippers’a 50 bin dolarlık bir ceza kestiği belirtildi.

Adrian Wojnarovski’nin haberine göre Clippers yönetimi verdiği raporda Kawhi Leonard’ın sakat olduğunu belirtirken, koç Doc Rivers’ın, açıklamalarında açıkça Leonard’ın sağlıklı olduğunu belirtmesi cezanın temel sebebi.

NBA’in belli kuralları uyarınca takımların oyuncularına dair sağlık durumlarını düzenli olarak NBA’e bildirmeleri gerekmekte. Bu yaşanan durumda da sağlık durumuyla alakalı sıkıntısı olduğu belirtilen Leonard’ın takımın koçu Doc Rivers tarafından tamamen sağlıklı olduğu fakat izlenen politika doğrultusunda dinlendirildiğini ifade etmesi, dolayısıyla ortaya çıkan tutarsızlık Clippers için çok da yüklü olmayan bir cezayı beraberinde getirmiş vaziyette.

Cezanın boyutu bir yana, “load management”, yani oyuncuların dinlendirilmesi konusu uzun süre tartışmalara yol açmaya devam edecek gibi duruyor.

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir