NBA Günlükleri

Miami’nin Yeni “Dynamic Duo’su”: Jimmy Butler ve Bam Adebayo

Bu sezon 15 sayı, 6 ribaund ve 4 asist ortalamasına sahip yalnızca 12 NBA oyuncusu bulunmakta. Heat bu oyunculardan ikisine sahip; pivot Bam Adebayo ve forvet Jimmy Butler.

Bu ortalamalara sahip iki oyuncusu bulunan tek bir takım daha var. O takım da James Harden ve Russell Westbrook’a sahip olan Houston Rockets.

“İkisi de çok üst seviyede oynuyorlar.”, diyor, Kelly Olynk Adebayo ve Butler hakkında. “Jimmy inanılmaz. Bam hücumda ve savunmada her şeyi yapıyor. Sahanın her iki tarafındaki başarımızda çok büyük etkiye sahipler. Bam’deki gelişimi görüyorsunuz. Jimmy’nin yeteneğini ve olgunluğunu görebilirsiniz, özellikle büyük anlarda.”

Heat, kariyerinin en formda dönemini geçiren iki All-Stara sahip olmayalı baya olmuştu. Muhtemelen Big 3 döneminden beri buna sahip değillerdi, LeBron James, Dwayne Wade, Chris Bosh birlikte oldukları dört senede de beraber All-Star seçilmişlerdi.

Fakat bu hızla, Adebayo ve Butler Heat’in yeni All-Star ikilisi olabilir. Adebayo 15.3 sayı, 10.5 ribaund, 4.4 asist, 1.4 top çalma, 1.2 blok ortalamaları ve Butler 20.6 sayı, 6.9 ribaund, 7 asist ve 2.1 top çalma ortalamalarıyla oynuyor.

Geçen salı Atlanta’ya karşı AmericanAirlines Arena’da uzatmada alınan galibiyette, Bam Adebayo ve Jimmy Butler aynı maçta triple double yapan ilk ikili olarak kulüp tarihine geçtiler. 22 yaşındaki Adebayo maçı 30 sayı, 11 ribaund, 11 asistle NBA kariyerindeki ilk triple double performansını sergiledi, 30 yaşındaki Butler ise 20 sayı, 18 ribaund, 10 asistle sezonun üç, NBA kariyerinin toplam yedinci triple double’ına imza attı.

“Bu ikili inanılmaz. Bu eğlenceli,” diyor Adebayo, cuma akşamı bir diğer mükemmel ikili Anthony Davis ve LeBron James Miami deplasmanına geldi. “Birbirimizin başarısından keyif alıyoruz ve siz bunu yaptığınız zaman, herkes bundan faydalanır.”

“Aynı zamanda bu pivot (Adebayo) ve şutör gard(Butler).  Genelde iki kanat veya iki gard olur. Sizde ise bir pivot ve şutör gard aynı maçta triple double yapıyor. Bu, ligde her zaman rastlanan bir şey değil. Bu şeyi devam ettirmemiz lazım.”

Adebayo ve Butler’ın birlikte sahada olduğu 583 dakikada Heat, rakiplerine 148 sayı avantaj sağlamış durumda. Sahada beraber olmadıkları 589 dakikada ise 9 sayı dezavantajlı vaziyetteler.

“Yazın ardından omzumda bir yükle bu sezona girdim.”, diyor Adebayo. “Lider olabilmek benim için büyük bir adım ve Jimmy de benden bunu istiyor. Benim lider olmamı istiyor. Baskete ihtiyacımız olduğunda, eğer kendisi bunu bulamıyorsa topu bana atmayı ve buradan oyun kurmayı seviyor. Bu bizim birbirimizi besleme yolumuz.”

Heat’in yeni ikilisini özel kılan şey, iki oyuncunun da sahadayken birçok şeyi yapabiliyor olması, salı günü aynı maçta yaptıkları triple double da bunu kanıtlar nitelikte.

Pas ve skor üretme yetenekleriyle hücumdaki verimlilikerinin yanı sıra, Butler ve Adebayo işin savunma kısmında da kendi pozisyonlarında NBA’in en iyi savunmacıları arasında.

Henüz NBA’in en iyi savunma beşine seçilme onuruna erişmemiş olan Adebayo, savunduğu oyuncuları yüzde 39.6 şut yüzdesinde tutabiliyor (normalde bu oyuncular 46.2’yle şut atıyorlar). 8 sezonda 4 kez NBA’in en iyi ikinci savunma beşine seçilen Jimmy Butler ise savunduğu oyuncuları yüzde 37.7 şut yüzdesinde tutabiliyor ( bu oyuncular normalde yüzde 44.5’le oynuyor).

Adebayo ve Butler aynı anda sahadayken Miami’nin savunma verimliliği 100.8 olurken, hücum verimliliği de 111.9’a kadar çıkıyor.

İkili arasındaki benzerlik, koç Eric Spoelstra tarafından “Bam, Butler’ın uzun hali.”, diye daha önce defalarca tanımlandı ancak Butler bu görüşe tam manasıyla katılmıyor.

Butler, Adebayo hakkında: “Ben ne yapıyorsam, o daha iyisini yapıyor. Ben topa daha çok sahibim dolayısıyla daha fazla şut deniyorum. Fakat 1’den 5’e kadar her pozisyonu savunmaktan söz ediyorsak, o bunu yapıyor. Nokta atışı paslar veriyor. Ritim halindeki adamları buluyor, herkesin neler yapabileceğini biliyor. Bunları yapabildiği zaman çok korkutucu. Enerjisi ve çalışkanlığı bulaşıcı. Çevresindeki herkesin maça hazır olduğundan emin oluyor. Yani benim farklı bir versiyonum olduğunu söyleyebilir miyiz? Hayır. Umarım herkes onun farklı bir versiyonu olur.”

Butler geçtiğimiz yaz Miami’ye katılmadan önce Adebayo hakkında ne biliyordu?

“Onun hakkında bildiğim şeyler nereli olduğu ve hangi okula gittiğiydi,”, diyor Butler ve devam ediyor, “Fakat onun böyle olduğunu bilmiyordum. Bençte konuştuğumuz şey de buydu ‘Sakın durma. Mükemmeli kovalamaya devam et. Olabileceğin en iyi oyuncu ol ve burada sahip oldukları en iyi uzuna dönüş.’”

Butler şimdiden kendisinin All-Star seviyesinde bir yetenek olduğunu, NBA kariyerinde dört kez All-Star seçilerek kanıtladı. Fakat Adebayo hala All-Star seçilebilmek için çabalıyor ve bu sezon şu ana kadar büyük bir gelişim gösterdiğini söyleyebiliriz.

Adebayo’nun takım arkdaşı, Heat forveti Derrick Jones Jr. takım arkadaşı hakkında şunları söylüyor: “All-Star kalibresinde bir oyuncu. Bu takımda onun gibi oyunculardan, birkaç tane var.”

Çeviri: Kutluhan Kocadağ

Kaynak: Miami Herald/Anthony Chiang

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir