NBA Günlükleri

NBA ve FIBA’dan Yeni Lig: Basketbol Afrika Ligi

NBA yönetimi, uluslar arası iletişime ve ABD dışındaki ülkelerde faaliyet göstermeye çalışıyor. Bu girişimlerin devamı da Afrika ülkeleri için yapılıyor. NBA, Afrika Kıtası’nda yeni bir lig kurmaya çalışıyordu ve yeni kurulacak lig hakkında bilgiler gelmeye başladı.

NBA ve FIBA ortaklığında yapılacak Basketbol Afrika Ligi’nin (BAL) 20 Mart 2020’de başlaması bekleniyor. Bu lig, geçtiğimiz sezon All-Star arasında tanıtılmıştı. O zamandan bu yana bilgiler gelmeye devam etti.

Basketbol Afrika Ligi’nde iki konferansa bölünmüş şekilde toplam 12 takım olması bekleniyor. Normal sezonda her bir takım beş maç yapacak ve toplamda maç sayısı 30 olacak. Normal sezon sonrası, iki konferansın da ilk üç takımı lig usulü turnuva yapacaklar. Bu turnuva sonucu dört takım, şampiyonun belirlenmesi için Final-Four oynayacak. Final-Four, tek maçlı eleme sistemi olacak. Final-Four’un mayıs ayının sonlarına doğru oynanması bekleniyor.

Takımlar Kahire (Mısır), Dakar (Senegal), Lagos (Nijerya), Luanda (Angola), Rabat (Fas) ve Munastır veya Tunus (Tunus) da maçlarını oynayacaklar. Final-Four ise Kigali (Ruanda)’da da oynanacak.

Maçların oynanacağı ülkelerden takımların çıkması bekleniyor ama henüz hangi ülkelerden hangi takımların ligde olacağı belli değil. NBA ve FIBA, daha fazla ülkenin lige katılmasını sağlamak amacıyla takım-ülke sınırlaması getirecekler. Yani bir ülke en fazla iki takım çıkarabilecek.

Takımların yabancı oyuncu sınırı olacak. Bir takım kadrosunda en fazla dört yabancı oyuncu bulundurabilecek.

Geçtiğimiz günlerde Basketbol Afrika Ligi scouting ekibi toplandı ve 50’den fazla oyuncu ligde kontrat bulabilmek için kendilerini gösterdiler. Sonucunda 50 kişilik oyuncu listesi çıkarıldı.

Pepsi, Nike ve Jordan markası, ana sponsorlar olacak. Sponsorlar antrenman sahaları, koçlar, hakemler ve birtakım altyapı hizmetleri sağlayacak. Bunların yanında eski ve aktif NBA oyuncuları, aktörler, politikacılar dahil birçok marka bu ligin kurulmasına ve gelişmesine yardımcı oluyor ve olmaya devam edecek.

Şu ana kadar gelen bilgiler bu şekilde. İlerleyen dönemlerde yeni bilgiler gelebileceğini ve mevcut bilgilerimizin değişebileceğini unutmayalım.

İsmail Çimen on Behanceİsmail Çimen on Emailİsmail Çimen on Facebookİsmail Çimen on Instagramİsmail Çimen on Linkedinİsmail Çimen on Twitter
İsmail Çimen
Yazar, çevirmen, grafiker at NBA Günlükleri
Yazar, çevirmen, grafiker
cismail00@gmail.com
https://www.behance.net/smailimen

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir