NBA Günlükleri

Uzak Mesafe Tesadüf Değil

ESPN’e açıklamalarda bulunan Damian Lillard, son yıllarda bazı oyuncuların uzak mesafeli şutları daha isabetli sokmasının tesadüf eseri olmadığını belirtti. Bilindiği üzere özellikle Golden State Warriors’ın “Splash Brother”, Stephen Curry ve Klay Thompson önderliğinde oyuna getirdiği değişim zamanla tüm NBA tarafından benimsendi ve basketbol oyununun çehresi değişti. Pace and Space yani yarı alanda tempolu, alan paylaşımının öne çıktığı basketbolla beraber en büyük değişimlerden biri de üç sayı denemelerinde yaşandı.

Basketbolda yaşanan bunca değişim arasında, üç sayı devrimi belki de son aşamasını tamamladı ve sahada bulunan herkes iyi kötü üç sayı atar hale geldi. Hatta öyle ki modern uzunlarda aranan öncelikli özellik, post pozisyonundaki ayak hareketlerinin koordinasyonu değil, kısa savunması ve belki de en önemlisi şut yeteneği. İşte tüm bu hususlar ve basketbolun bu denli bir evrime uğramasıyla beraber şutörlere olan algı ve önlemler de artmaya başladı. Özellikle Stephen Curry, James Harden, Damian Lillard gibi yıldız oyunculara perimetrede alınan önlemler artsa da bu oyuncuların mesafe tanımaksızın attığı üçlükler rakipleri çaresiz bırakmaya başladı. Uzak mesafeli şutları tehdit haline dönüştüren oyunculara Trae Young ve Luka Doncic gibi isimler eklenirken, gün geçtikçe bu isimlere yenilerinin eklenmesi de kuvvetle muhtemel gözüküyor. Öyle ya, artık maçlarda 80 90’ı geçen üç sayı denemeleri görüyoruz, hatta öyle ki birkaç sene önce yadırganabilecek olan bu durumun, tam tersi durumlar şu an yadırganır vaziyette. Hal böyleyken bazı yıldız isimlerin bu işte çıtayı farklı noktalara koymaya çalışması kadar normal bir şey yok.

Lillard konu hakkında yaptığı açıklamada şunlara değindi: “Bunların hiçbiri tesadüfen olmuyor. Uzak mesafeli şutlara çok farklı şekillerde çalışıyoruz. Sıçramadan atıyoruz, momentum yakalamadan atıyoruz, squat pozisyonundan bir anda sıçrayıp atmaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz, rahatsız edici pozisyonlar ancak isabetli atışı bulmaya çalışıyoruz.”, öte yandan vücut dengesine de vurgu yapan Lillard: “Eğer gövdenizi güçsüz, vücudunuzu güçlü tutuyorsanız, top elinizden hızlı çıkar. Eğer vücudunuz zayıfsa o kadar güçlü değilsinizdir ve bu durumda da o kadar uzaktan, top daha fazla dalgalanır.”

Bu kadar uzun mesafeli ve zor şutların en iyi zanaatkarlarından Lillard, hem ne kadar çok çalışılması gerektiğini vurgularken, hem de ne kadar dengeli çalışılması gerektiğine dikkat çekiyor. İleride NBA’e dört sayı çizgisi gelir mi orası muamma fakat çıtayı her zaman daha yukarıya çekecek oyuncular gelmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir