NBA Günlükleri

Büyü Bozuldu

Boston Celtics ve Philadelphia 76ers arasındaki rekabet, Atlantik kıyısının önemli ve özel rekabetlerinden biridir. Özellikle 80’lerde sıklıkla birbirine rakip olan bu iki özel Doğu temsilcisi, son zamanlarda yine birbirlerine meydan okuyan, iki güçlü ekip hüviyetinde.

Bu iki takımın rekabeti, Wilt Chamberlain-Bill Russell zamanlarına kadar dayanan, oldukça özel bir rekabet. 80’lerde de Larry Bird ve Dr J Julius Erving’in başrolünde olduğu bu rekabette tarih boyunca Boston Celtics’in üstünlüğü dikkat çekiyor. Boston Celtics toplamda oynanan 451 normal sezon maçında, 261 galibiyete sahip, Phila’nın ise 190 galibiyeti bulunuyor. Toplamdaysa 556 kez karşılaşan iki takımdan Celtics’in 319, Phila’nın 237 galibiyeti var.

Özellikle son birkaç sezonda Boston Celtics’in hem normal sezonda, hem de Play-Off’larda rakibine karşı kurduğu üstünlük dikkat çekiciydi. 2018 sezonunda Doğu Konferansı yarı finalinde eşleşen iki takımın serisinden 4-1 üstünlükle ayrılan ekip Boston olmuştu. Bununla beraber geçtiğimiz iki sezon oynanan toplam 8 maçtan 6’sını Boston Celtics kazanmış, hatta Phila yıldızı Joel Embiid, kaybettikleri bir maçın ardından: “Kıçımızı her seferinde tekmeliyorlar, bundan sıkıldım.”, diye bir açıklama da yapmıştı.

Ancak öyle görünüyor ki bu büyü bu sene bozuldu. Bu sezon şu ana kadar oynanan üç maçta 76ers sırasıyla, 107-93, 115-109, 109-98’lik skorlarla rakibine karşı üstün gelmişti. Doğu Konferansı’ndaki çekişme göz önüne alınırsa, sezon sonunda olası bir aynı dereceye sahip olma durumunda, Philadelphia 76ers, sezon içi maçlarında rakibine sağladığı avantajla üst sırada bulunma hakkına sahip olacak. Son yıllarda yeşillerin kurduğu üstünlüğü kıran ve büyüyü bozan Phila, en büyük belalılarından birine karşı çözümü bulmuş görünüyor.

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir