NBA Günlükleri

Dallas’ın İç Saha Sorunsalı

Batı Konferansı’nda beklenenden çok çok daha iyi bir sezon geçiren Dallas Mavericks, kendi evinde sorunlar yaşıyor. Mavericks Luka Doncic’in de sezona olağanüstü başlaması, adeta MVP kalibresinde performans ortaya koymasıyla, Batı’nın üst düzey takımlarından birine dönüştü. Takımın saha içindeki en büyük sorunu belki de Kristaps Porzingis’in uyum problemleriydi. Ancak son dönemlerde özellikle Doncic’in sakat olduğu dönemde, sorumluluk alarak adaptasyon sürecinin son demlerine girdiğini gösteren Porzingis de Dallas taraftarlarını mutlu etmişti.

Dallas, beklentilerin öyle çok da yüksek olmadığı bu sezonda, ilk 35 maçlık periyotta NBA severlerin üzerinde çok olumlu bir intiba bıraktı. Doncic’siz kazandıkları Milwaukee ve Philadelphia gibi önemli maçlar, takımın ne kadar tehlikeli ve disiplinli yan parçalara sahip olduğunu da gösterir nitelikteydi. Fakat ironik bir biçimde Dallas Mavericks’in evinde fazlaca maç kaybetmesi göze batıyor. Dallas Mavericks takımı ligin şu ana kadarki 35 maçlık bölümünde 22 galibiyet ve 13 yenilgi alarak Batı Konferansı’nın altıncı sırasında bulunuyor. Evet birçok kişi Dallas’ın Play-Off yarışı içinde olabileceğini tahmin ediyordu ancak Dallas lige öyle bir giriş yaptı ki ilk dört hesabı yapan takımlar arasında kendilerine yer buldular. Fakat acilen çözmeleri gereken, ev sahibi avantajını kullanamama sorunuyla karşı karşıyalar.

Dallas şu ana dek 13 mağlubiyet aldı ve birçok takımın aksine aldıkları mağlubiyetlerin çoğu deplasmanda değil kendi evlerinde. Dallas Mavericks şu ana kadar kendi evinde 18 maça çıktı ve bu maçlardan 10 galibiyet çıkardı. Ortalama galibiyet yüzdesi olan bir takım için bu oran normal karşılanabilir ancak Dallas, deplasman çıktığı maçların 12’sinden galip ayrılırken yalnızca 5’inden mağlup ayrıldı. Deplasmanda alınan galibiyetler arasında da az önce de vurguladığım, 76ers ve Bucks gibi takımların yanı sıra Lakers galibiyeti gibi konferans için önem arz eden bir galibiyet de mevcut. Artı bir bilgi vermek gerekirse, Dallas Mavericks’in evinde kaybettiği 8 maçın 4’ü, galibiyet yüzdesi yüzde 50’nin altında olan takımlara karşı. Bu takımlar; Charlotte Hornets, Sacramento Kings, Portland Trail-Blazers ve New York Knicks. Öyle ya Dallas bu sezon, Bucks, 76ers, Lakers gibi takımlara deplasmanda kök söktürürken, hem dışarıda hem içeride New York Knicks’e maç kaybetmiş vaziyette.

İç sahadaki bu ironik durum hakkında açıklama yapan koç Rick Carlisle: “Sahaya çıkarken arkanızda taraftar desteğini ve daha fazlasını hissedince ister istemez farklı bir hisse kapılıyorsunuz. Oysa ki kendi sahamızda çok daha fazlasını sahaya yansıtmalısınız. Çünkü deplasmana gelen takımlar normalden çok daha fazla efor sarfediyorlar, sizin de buna cevap vermeniz lazım.“, dedi.

Dallas Mavericks sezonun ilerleyen bölümünde de Luka Doncic önderliğinde keyif veren bir takım olmaya devam edecektir. Ancak kendi evlerindeki bu ironik ve adeta trajik sorunsalı aşamazlarsa kritik ilk dört sıralamasında, Play-Off için saha avantajını kaybedebilirler.

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir