NBA Günlükleri

Kobe Bryant’ı kaybettik

Benim de hepimiz gibi bir çok kişinin bir nesle basketbolu sevdiren adam Kobe Bryant 41 yaşında hayatını kaybetti.

Bryant, TSİ akşam saatlerinde Kaliforniya’nın Calabasas bölgesinde helikopter kazası geçirdi ve 13 yaşındaki kızı Gianna Maria Bryant ile birlikte hayatını kaybetti.

Bryant, kızı ve bir amatör oyuncu ve oyuncunun annesi ve babası ile birlikte toplam 9 kişi ile birlikte basketbol maçına gidiyorlardı.

Amerikan Polisi ve Bryant’ın yakınları haberleri doğruladı.

San Antonio Spurs-Toronto Raptors maçı öncesi iki takım oyuncuları da Kobe Bryant’ı 1 dakikalık saygı duruşu ile andılar.

San Antonio Spurs, Toronto Raptors, New Orleans Pelicans ve Boston Celtics 24 saniye süresi olan ilk hücumlarını kullanmadılar. Orlando Magic ise ilk hücumda 8 saniye kullanmadı ve Mamba’yı andılar.

Orlando Magic maçı öncesi ayak üstü gazetecilerin sorularını yanıtlamaya çalışan Los Angeles Clippers koçu Doc Rivers gözyaşlarına hakim olamadı. LeBron James ise Los Angeles’a indiğinde Kobe’nin ölüm haberini aldı ve havaalında gözyaşlarına hakim olamadı.

Michael Jordan, Shaquille O’Neal, Magic Johnson, Dwyane Wade ve bir çok NBA yıldızı sosyal medyada üzüntülerini dile getirdiler.

Brooklyn Nets’in süper yıldızı Kyrie Irving, takımının New York Knicks maçı öncesi Kobe’nin ölüm haberini aldı ve Knicks’in salonu Madison Square Garden’ı terk etti ve bu geceki maçta oynamayacağını belirtti.

NBA Başkanı Adam Silver ise yaptığı açıklamada;

“NBA, Kobe Bryant ve kızının ölümüyle derinden sarsıldı. Kobe bize 20 yıl boyunca eşsiz yetenekleri ile kazanma tutkusunun birleştiği zaman nelerin mümkün olabileceğini gösterdi. Kobe Bryant, kazandığı başarılarla tarihin en olağanüstü oyuncularından biri oldu.” dedi.

Bryant, 20 yıllık NBA kariyerinin tamamını Los Angeles Lakers’da geçirmiş ve 5 şampiyonluk kazanmıştı. Jübilesini 14 Nisan 2016’da Utah Jazz’a karşı yapan ve 60 sayılık performansı ile muhteşem kariyerini noktalayan Mamba’nın 8 ve 24 numaralı efsane formaları 19 Aralık 2017’de emekli edilmişti.

Kobe Bryant, vefatından 14 saat önce LeBron James’in en çok sayı atan oyuncular listesinde kendisini geçip 3.sıraya yerleşmesı hakkında “Bu oyunu ileriye taşımaya devam ediyorsun. Saygılar, kardeşim.” diyerek tebrik etmişti.

Kobe ayrıca 2018 yılında kendisinin yazdığı Dear Basketbol adlı kisa filmi ile bu alanda Oscar ödülü kazanmıştı.

Son olarak Işıklar içinde uyu Mamba, öbür dünya ilk kez bir Mamba görecek.

Volkan Metin on EmailVolkan Metin on FacebookVolkan Metin on InstagramVolkan Metin on Twitter
Volkan Metin
NBA Günlükleri Genel Yayın Yönetmeni / Editor in Chief at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir