NBA Günlükleri

Shaquille O’Neal ile DJ’lik üzerine röportaj

NBA tarihinin en başarılı, en dominant ve en renkli karakterlerin başında gelen Shaquille O’Neal, aktif basketbol kariyerini sonlandırdıktan sonra gençlik yıllarından beri tutkusu olduğu DJ’liğe daha da vakit ayırmış durumda.

HoopsHype.com, 47 yaşındaki efsane Shaquille O’Neal ile aktif DJ’lik macerasıyla ilgili bir röportaj yaptı.

 

İşte bu röportajın Türkçe çevirisi;

 

HoopsHype: Kısa bir süre önce Boston’da gösteri yaptın. Big Night Live tonight’ta çalıyorsun. Ayrıca The Grand Boston’da ve yeni Encore casinosundaki The Mémoire’da çaldın. Bu şovlardaki hatıralarından bazıları neler ve seni Boston’a geri getiren şey ne?

Shaq: Özellikle ‘The Big Shamrock’ (Koca Yonca) lakabını aldığımdan beri Boston bana her zaman misafirperver davrandı. Ama bunlardan önce bu şehir sıkı çalışmayı, sıkı oynamayı ve eğlenmeyi çok seviyor. Ben de bunları House of Pain (Amerikan Hip hop müzik grubu) zamanlarından beri yapıyorum. Ne zaman buraya geri dönme şansı elde etsem onları özlediğimi ve güzel bir şov için çalıştığımı bilmelerini istiyorum.

HoopsHype: DJ’lik yapman ile 2010 yılında Boston Pops Orkestrası’nda şeflik yapman arasındaki farklılıklar nasıl olacak?

Shaq: Oh, çok farklı olacak. Bir haftalık sıkı çalışma sonrasında bu çocuklar müziğin hemen piyasaya sürülmesini istiyor. Bu, bir basketbol oyununa benziyor. İnsanlar bana her zaman ‘Neden bunu yapıyorsun?’ diye soruyor. Ben bu işten maaş almıyorum. Benim oyunum bu gece tam da burada. Boston Celtics, New Orleans Pelicans ile oynuyordu ve 140 sayı attılar. Ben de sahneye çıkıp 140’lık çalmak üzereyim. Benim olayım şu: Bu çocuklar zar zor kazandıkları parayı harcıyorlar, değil mi? Bu insanlara bir şov sunmalısınız.

HoopsHype: DJ şovlarının sana NBA Play-off’ları’ndaki 7. maç havasını hissetirdiğini söylemiştin. Atmosfer ve nasıl performans sergilediğinle ilgili benzerlikleri açıklar mısın?

Shaq: Bu doğru. Sahaya çıkıyorsunuz ve kalabalık çılgına dönüyor. Sizden şutunuzu atmanızı bekliyorlar. O can alıcı şutu onlara veriyorsunuz ve onları bir havaya kaldırıp bir yerlerine oturtuyorsunuz. Bu böyle devam ediyor. Mola alıyorsunuz ve toparlanmalarını sağlıyorsunuz. DJ’lik yapmak tam dört çeyrek sürüyor.

HoopsHype: Sahneye çıktığında senden göreceğimiz şeyler neler?

Shaq: Kalabalığın içine karışırsam yaralanır mıyım diye umursamam. Favori şarkınız çalındığında, kim veya ne olduğun önem ifade etmez. Yanındaki insana bakıyorsun ve herkes aynı şeyi yapıyor. Herkes eğleniyor. Hiç problem yaşamadım. Bu işi 30 yıldır yapıyorum. Oraya gidene kadar ne çalacağımı asla bilmem. Ne çalacağımı bilmeden önce kalabalığa bakmam gerek. Seçim yapabileceğim 100 şarkılık bir listem var.

HoopsHype: Peki, Aaron Carter’dan ‘That’s How I Beat Shaq  (Shaq’ı Böyle Yendim)” şarkısını çalman için tezahürat gelirse, çalar mısın?

Shaq: Evet. (Gülüyor). Evet, çalarım.

HoopsHype: Senin boyutun için teçhizat veya buna benzer şeyler alman gerekiyor mu? Skrillex (Elektronik müzik prodüktörü)’in 1,65 m olduğunu biliyorum. Bu işi yapanlardan daha geniş olman senin için bir engel mi?

Shaq: Hayır, teçhizat istemiyorum. Bazen sahneyi kaldırıyorlar. Ama bunu onlara söylemek zorundayım çünkü insanlar beni göremez. Ben, insanların beni görmesini istiyorum. Eğilmem gerekiyorsa, eğilirim. Özel bir şeyler istemiyorum. Bir başkasının tarzına adım atıyorsan, insanların saygısını kazanmak gerekiyor. Bazı ayrıcalıklar elde edebilirim ama ben bunu istemiyorum. Diğer insanlar ne yapıyorsa ben de onu yapmak istiyorum.

HoopsHype: Bayıldığım bir şey ise bass müzik tarzına saygı duyduğunu söylemiş olman. Merak ediyorum da bu işi tam zamanlı yapmayı sürdürseydin neler olurdu? Bu olduğun yere 16 yaşında falan geldin ve bir mixer (Farklı sesleri tek bir ses olarak paylaşmaya yarayan alet) aldın.

Shaq: Shaq olmamış halim gibi mi?

HoopsHype: Yani, bu kişiliğin ve karizmanla her zaman Shaq olacaksın ama evet basketbol oyuncusu olmadan.

Shaq: Mentaliteme göre, kendimi en iyi DJ’lerin arasında gösterirdim. Bunu ben kendim için yapıyorum, yaşamaya devam etmek için değil. Ama Public Enemy,LL Cool J ve Big Daddy Kane’e salça olan bir çocuk olacağımı biliyorum. Bu, onlarla alakalı. Beni görmek istemelerine saygı duyuyorum. Beni destekleyenlere onların her zaman hatırlayacağı bir gece sunmak isterim. 7. maça çok benziyor. Bir şampiyonluk maçı ve Shaq bu maçı kazanacak. Bu kadar. Saygı duyuyorum ve mücadeleyi seviyorum.

HoopsHype: Louisiana State University öğrencisiyken DJ partilerine ve buna benzer etkinliklere gider miydin?

Shaq: Her zaman. Çok büyük partiler olurdu. 100,200,500 kişilik partiler. Kulüpler de dahil.

HoopsHype: Bir basketbol oyuncusu olmak nasıldı? Çünkü kolejdeyken heyecan uyandıran bir isimdin.

Shaq: O zaman da Shaq’tım ve Shaq’ın temsil etmesi gerekiyordu. İnsanların mutlu ayrılmasını sağlardım. Kendime baskı uygulardım. Antrenman, antrenman, antrenman, antrenman, antrenman. Kendimin en kötü eleştirmeniydim.

HoopsHype: Drake’in ‘Yemin ediyorum ki spor ve müzik çok eşanlamlılar çünkü bizler onlar, onlar da bizler olmak istiyor.’ şeklinde bir şarkı sözü var. Bu sende yankı uyandırıyor mu?

Shaq: Bu, çok doğru. Soyunma odasında bunu asla konuşmadık. Ama bu bir gerçek. Evimizde veya deplasmanda, altın ipli zincir, Kangol şapkası takardım ve soyunma odasında Big Daddy Kane’in Real Bad Boyz şarkısını dinlerdim. Onları çıkartıp ayakkabılarımı ve formalarımı giydiğimde, 9-10 yaşlarındaki Dr. J olurdum. Aynı zamanda antrenman yapardım. Dribbling yapardım ve eve gittiğimde ritimleri yazardım ve kafamın içinde şarkının vuruşlarını yapardım. İlk pikabımı aldığımda nasıl çalışacağımı kendime öğrettim. Muzikleri nasıl harmanlayacağımı ve tempoları ayarlayacağımı kendime ben öğrettim. Bunu uzun bir süredir yapıyorum.

HoopsHype: Damian Lillard ve Marvin Bagley III gibi oyuncuların birbirlerine karşı yaptıkları atışmalara şaşırmaktan çok uzaktasın yani?

Shaq: Bu, onların kanlarında var. Biliyorum. Neden bunu yapıyorlar biliyorum. Hepimiz aynı şekilde büyüdük.

HoopsHype: Bir girişimci ve bir müzisyen olarak, böyle çok yanlı bir kişilik olmanı ne kadar beğeniyorsun? Her gün televizyondasın ve çok fazla şeyin içindesin.

Shaq: Çok müteşekkirim. Benim için havalı olan şey ise bunu hayatım boyunca yapıyor olmam. Basketbol oynarken, rap yapıyordum. Rap yaparken, DJ’lik yapıyorum. DJ’lik yaparken, bir film starı gibi oturuyorum. Bunu yaparken de başka bir şey yapıyorum. Reklamlar yazıyorum. İnsanları güldürmeye çalışıyorum. 47 yaşındayım. 45 yıldır böyleyim. Her zaman eğlendiren birisi oldum. Her zaman sınıfın en komiği oldum. Yaptığım şeyi yıllardır yapıyorum. Bu lige gelip rapçi olacağım diye bir şey söylemedim. 5 albümlük bir teklif aldım. Dünyanın benim gibi rap yapacağını düşünmediğimi söyledim. Ancak en sevdiğim rapçilerle rap yapmama izin verirseniz, bunu yaparım. Sonunda bu adamlarla tanıştım ve DJ’liği istediğimi söyledim. Ben bunları uzun bir süredir yapıyorum. Bu bana normal geliyor.

HoopsHype: Ergenlik dönemindeki çocukların dubstep müziğin ile ilgili neler düşünüyor?

Shaq: Bayılıyorlar. Daima gösterilerime gelirler. Bayılıyorlar. Onlar için “Havalı baba” lakabından daha fazlasıyım ve disiplin olayını annelerine bırakıyorum. Ben sadece “Hey, hadi yola çıkalım”  ve olanları gösteriyorum. Onları eğlendiriyorum, insanlara saygı duyun, büyüklerinize saygı duyun, iyi davranın, kibar olun, ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın diyorum. Benimle beraber takıldıklarında bu beraber takılmaktan daha fazlası oluyor. Sahne arkasına geliyorlar ve bunun ne kadar ayrıcalıklı bir durum olduğunu biliyorlar.

HoopsHype: Bol Bol ile röportaj yaptığımda ona draftten seçilecek favori oyuncularını sordum ve Josh Christopher ve Shaqir O’Neal diye cevapladı. Shaqir’in şu ana kadarki lise tecrübesi nasıl gidiyor?

Shaq: Benimle beraber Georgia’daydı ve orada küçük bir okulda oynuyordu. Onun üzerinde tüm hareketlerimi göstermek için hazırım. Ama bir baba olmak çok eğlenceli. Benim hakkımda bildikleri ve saygı duydukları şey ise bence benim konuştuğu gibi davranan biri olmam. Bu yüzden büyük bir adam olarak onlar kendi hareketlerimi gösterebilirim. Ayrıca Kobe Bryant’ın da böyle yaptığını söyleyebilirim. Gözleri açılıyor. Tracy McGrady de böyle yaptı dediğimde dikkat ediyorlar. Çok büyük oyunculardan biri ama çok büyük oyuncularla oynadım. Bu yüzden bir şey öğrettiğimde çocuklarım buna açık oluyor.

HoopsHype: Böylesine bir figür iken çocuklarına öğrettiğin şeylerden bazı neler?

Shaq: Basit kurallar: başkalarını sev, kibar ol, nazik ol ve hayallerinin peşinden git. Dünyanın bir başkasına ihtiyacı olmadığını her zaman söylüyorum. Kendiniz olun. İnsanlar sizleri baskı altına alacak. Olabileceğinin en iyi olacağını onlara söyleyin. Çocuklarımın sosyal medya tarafından etki altına alındığını biliyorum. Bu hem iyi hem de kötü bir şey. Bana benzemek zorunda olmadıklarını her zaman söylemem gerekiyor.

 

Röportaj kaynağı: HoopsHype.com

Çeviri: Kaan Meriç

 

Kaan Meriç
Chief Editor | Bleeding Green

kaaanmeric@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir