NBA Günlükleri

MVP Yarışında Son Durum Ne?

NBA’de normal sezon tüm hızıyla devam ederken şampiyon olacak takımdan sonra en merak uyandıran olay belki de normal sezonun en değerli oyuncusunun(MVP) kim olacağıdır.

Sezon başından itibaren birçok oyuncudan olağanüstü performanslar izledik ve hiç kuşkusuz izlemeye de devam edeceğiz. Geçen sezon olduğu gibi bu sezonda Milwaukee Bucks’ın Yunan yıldızı Giannis Antetokounmpo ve Houston Rockets’ın yıldızı James Harden, bu ödül için kıyasıya bir yarış içindeler. Bu iki isme ek olarak zaman zaman Luka Doncic ve LeBron James’in de ismi bu ödül için anıldı fakat Antetokounmpo ve Harden, son iki sezon itibariyle çıtayı öyle bir seviyeye çıkardılar ki bu ikilinin dışında birini seçmek gerçekten çok zor. Her iki oyuncu da geçen seneki oyunlarını bir tık daha geliştirdi.

Antetokounmpo, bu sezon maç başına hem daha fazla üçlük deniyor hem de üçlük yüzdesi olarak gelişim kaydetti. Rakip savunmalar artık onu üç sayı çizgisinin gerisinden geçen sezonlara göre daha tehditkar buluyorlar. Yunan yıldız, %60 True Shooting ile maç başı 30 sayı 13.1 ribaund ve 5.8 asistle oynuyor ve bu rakamları sadece 30.7 dakika parkede kalarak yapıyor. Savunmada ise olağanüstü bir düzeyde ki ligde Defensive Rating alanında ondan daha iyisi yok; savunmada olduğu 100 pozisyonda rakipler sadece 96.8 sayı üretebiliyor.

Harden’a baktığımızda ise mesela Milwaukee Bucks, Antetokounmpo’nun oynamadığı maçları kazanma noktasına getirebilecek birkaç oyuncuya sahip ki bu sezon New Orleans Pelicans, Atlanta Hawks, Orlando Magic ve Washington Wizards’ı Antetokounmpo olmadan da farklı yendiler. Fakat Houston Rockets’da hücumda herşey Harden’ın eline bakıyor, o da bu yükün altından muazzam maçlar oynayarak kalkıyor. Herhalde Harden, ligin şuan için savunulması en zor daha doğrusu imkansız oyuncusudur. Bay Sakal, %61.8 True Shooting ile 37.7 sayı üretiyor ve 17 maçta 40+ 5 maçta ise 50+ skor üretti. Bu rakamları da çoğu zaman orta sahadan başlayan ikili savunmalar karşısında yaptı.

Harden’ın son üç maçta kendi seviyesine tekrardan geldi fakat öncesindeki 2-3 haftalık dilimde şut yüzdesi -özellikle üç sayı yüzdesi- aşırı düşmüştü. Antetokounmpo ise sezon başından beri istikrarını koruması nedeniyle şuan için MVP yarışında Harden’ın önüne geçti. Fakat bu iki süper yıldız arasından seçim yapmak gerçekten çok zor.

basketball-reference.com‘un mevcut MVP sıralaması ise şu şekilde:

1- Giannis Antetokounmpo %56.1
2- James Harden %12.2
3- LeBron James %10.2
4- Anthony Davis %7.8
5- Luka Doncic %5.4

Hüseyin Polat on InstagramHüseyin Polat on Twitter
Hüseyin Polat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir