NBA Günlükleri

Son Sekiz’e Emin Adımlarla

Zenit St Petersburg, Turkish Airlines EuroLeague’in 23. haftasında kendi sahasında temsilcimiz Fenerbahçe Beko’yu konuk etti.

Bu maçta Zenit, Alex Renfroe, Ponitka ve Colton Iverson gibi isimlerden sakatlıkları nedeniyle yararlanamadı.

Üçlük Sıkıntısı

Ev sahibi Zenit, pota altında Will Thomas ile bulduğu sayılarla maça tutunurken, Fenerbahçe Beko dış atışlardan şansını denedi. 4 şutta hiç üçlük bulamayan temsilcimiz, Vesely’nin ve Sloukas’ın basketleri ile sayı buldu. Fenerbahçe Beko, EuroLeague’in en iyi üçlük atan takımlarından biri olmasına rağmen, (%41) ilk çeyreğin bitimine 2:45 kala üçlük bulamamıştı. Sloukas ise kritik bir üçlükle bu seriye son vermeyi başardı. Temsilcimiz, 10 sayılık bir seri yakalayarak ilk çeyreği 19-15 önde kapattı. İlk çeyrekte Fenerbahçe Beko, ilk beş başlayan De Colo ve Kalinic’ten sayı katkısı alamadı. Yayın gerisinden ise temsilcimiz, %25 ile üçlük atmayı başardı.

Savunma’da Rehavete Kapılmak

Fenerbahçe Beko, ikinci çeyreğe bomba gibi başlayarak 9 sayılık bir seri buldu ve Malcom Thomas bu çeyreğe müthiş başladı. Savunma Anlamında Zenit’e neredeyse hiç boşluk vermedi Fenerbahçe Beko. Westermann hem savunmada hem hücumda aldığı 5 dakikalık sürede çok iyi oynadı ve 3 asist üretti. Zenit, Austin Hollins’in devreye girmesi ile müthiş bir ritim buldu ve farkı 14 sayıdan 9 sayıya indirmeyi başardılar. Fenerbahçe Beko, savunmada bir anda rehavete kapılık rakibine bir seri verse de hücumda istediği gibi oynadı ve ilk yarıyı 41-32 önde kapattı.

Jan Vesely, Fenerbahçe Beko adına 11 sayı ile oynarken Zenit’te en skorer isim ilk çeyrekteki müthiş performansı ile 10 sayı atan Will Thomas oldu.

İstemediğimiz Top Kayıpları 

Üçüncü çeyreğe kadar neredeyse ortalıkta görülmeyen Gustavo Ayon, bu çeyrekte devreye girdi ve Zenit adına farkı azaltan isim olmayı başardı. Temsilcimiz, ilk yarıda yapmadığı top kayıplarını da bu çeyrekte yapmaya başlayınca, Fark bir anda eridi ve çeyreğin bitimine 7 dakika kala fark 4 sayıya indi. Fenerbahçe, maç içinde savunmada her ne kadar istikrarsız bir performans sergilese de, sertliği arttırdığında seri bulmaya devam ediyor. Hücumda zorlama şutlar atan Fenerbahçe çeyreği %45 şut isabeti ile oynadı. Bu çeyrekte 5 top kaybı yapan Fenerbahçe, topu saklamayı pek iyi beceremedi ve çeyrek skoru 18-13 Zenit üstünlüğüne oldu.

Alan Savunması

Temsilcimiz Fenerbahçe Beko, son çeyrekte Leo Westermann ile 8 sayı buldu ve farkı 7:30 kala 10 sayıya çıkardı. Joan Plaza’nın molasından sonra Zenit, alan savunmasına geçti ve 9 sayılık bir seri yakalamayı başardı. Fenerbahçe ise moladan sonra Derrick Williams ile sadece üç sayı bulabildi. Zenit’in seri yakaladığı bu dakikalarda, Fenerbahçe Beko’da, Derrick Williams devreye girdi ve 6 sayılık bir katkı verdi. Austin Hollins ve Leo Westermann, son çeyreğe sorumluluk alarak girdiler. Jan Vesely, maçın bitimine 3:47 kalırken 5 faulle oyundan atıldı. Malcom Thomas’da 3 dakika kalan 5 faul ile maçtan atıldı ve Obradovic, 5 numaraya Derrick Williams’ı almak zorunda kaldı. Zenit’in yaptığı alan savunması, Fenerbahçe’ye potaya gitmesinde ne kadar zorluk çıkarsa da, Sloukas’ın aldığı fauller ile sayı buldu Fenerbahçe Beko. Zenit ise hücumda zorlandığı iki dakika geçirdi ve maçın sonunu getiremedi. Fenerbahçe Beko, maçı 73-68 kazanarak önemli bir galibiyet almış oldu.

Oyuncu İstatistikleri

Maçın adamı olan Jan Vesely, 11 sayı, 4 ribaund ve 3 asist ile maçı tamamladı. Leo Westermann’da son çeyreğin başlarında kritik şutlar sokarak 13 sayıya ulaştı ve galibiyette büyük pay sahibi oldu.

Ev sahibi Zenit’te Gustavo Ayon ve Austin Hollins 16 sayı ile oynadı fakat bu istatistikler Fenerbahçe’yi yenmeye yetmedi.

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir