NBA Günlükleri

Lakers Ait Olduğu Yere

72 sezon, 31 final, 16 şampiyonluk, sayısız efsane, melekler şehrinin ihtişamı, Los Angeles Lakers. Lakers, tarihindeki büyük isimler, basketbola yön veren yapısı, elde ettiği başarılarla beraber NBA’in ve basketbol tarihinin en büyük kulüplerinden biri. Fakat bu büyük kulüp, son altı senedir belki de tarihinin en kötü dönemini geçiriyordu.

Son 6 senedir Play-Off yapamayan Lakers, en son 2013 nisanında bir San Antonio maçıyla Play-Off heyecanı yaşamış ve 4-0 süpürüldükleri serinin ardından yeniden yapılanma sürecine girmişti. Oldukça sancılı geçen bu süreçte Lakers, 17 galibiyet ve 65 mağlubiyetle kapattığı 2015-16 sezonuyla tarihinin en kötü derecesine de imza atacaktı. Lakers, ilk turdan yıldız adayı oyuncular seçiyor ve hepsinden belli oranda medet umuyordu. Ancak öyle ya Los Angeles şehrinin kurduğu baskı, medyanın yarattığı baskı, bu oyuncuların asla potansiyellerini tam olarak sergilemelerine izin vermiyordu. D’Angelo Russell gibi, Julius Randle, Brandon Ingram, Lonzo Ball gibi ilk turdan seçilen birçok yıldız adayı, Kobe Bryant’tan sonra bu kulübün en büyük umudu olarak Staples Center’ın kapılarından giriş yapıyor fakat bekleneni veremiyorlardı.

Play-Off dahi yapılamadan geçilen, açık ara tarihin en başarısız Lakers sürecinin ardından, dönemin genel menajeri Magic Johnson 2018 yazında LeBron James’i ikna ediyor ve LBJ altın sarısı-mor formayı sırtına geçiriyordu. 2018-19 sezonu boyunca Lakers bir türlü sağlıklı kalmayı başaramıyordu ve bir hayal kırıklığı, bir Play-Off’suz sezon daha geride kalmış oluyordu. 2019 haziran ayıyla beraber radikal bir değişikliğe giden Lakers, 6 senelik sabrı sonucu biriktirdiği gençleri Anthony Davis karşılığında, ligin en iyi uzunlarından biri karşılığında, New Orleans Pelicans’a yolluyordu. Kimileri bu takasın fazla parça kaybettirdiğine inanırken, kimileri de Lakers’ın eski şaşalı günlerine döneceğini savunuyordu.

Bugün gelinen noktada görüyoruz ki eski şaşalı günleri hayal edenlerin mutlu olduğu bir süreçteyiz. Öyle ki Los Angeles Lakers yedi senelik bekleyişin, altı sezonluk orucun ardından, nisan 2020’yle beraber yeniden NBA Play-Off’larında boy göstermeyi garantiledi. Hem de şampiyonluk yolunda en büyük rakiplerinden biri olan Miwaukee Bucks’ı kendi evinde 113-103 mağlup ederek Play-Off yapmayı garantilemiş oldu. Lakers, sezonun bitimine henüz 5 hafta ve 21 maç kala bu başarıya erişerek, taraftarlarının uzun zamandır beklediği o heyecanı şimdiden onlara yaşatmaya başladı. Lakers an itibarıyla 48 galibiyet ve 13 mağlubiyetle Batı Konferansı’nın zirvesinde ve en yakın rakibi Los Angeles Clippers’la arasında 5.5 maçlık bir fark bulunuyor.

Yolun sonu şampiyonluk olur mu bilinmez zira çok zorlu rakipler var ancak, LeBron-Davis eksenindeki Lakers, özlenen Los Angeles Lakers’ı NBA’e sunuyor ve sağlıklı kaldıkları sürece de sunmaya devam edecek gibi görünüyor. En son Kobe Bryant önderliğinde ve Kobe’nin uğruna aşil tendonunu feda ettiği sene Play-Off yapabilen Lakers, bu sene Kobe’nin ruhu için şampiyonluk peşinde koşuyor. Sarı-mor uzun seneler sonra, ait olduğu yere, NBA’in büyük sahnesine, Play-Off’a dönüyor.

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir