NBA Günlükleri

Luka Doncic’in Avrupa Hikayesi

Luka Doncic, Avrupa macerasına 2015-2016 sezonunda başlamasına rağmen, ligi kısa bir sürede domine etti ve kazanabileceği bir sürü ödül kazandı. Real Madrid’le sadece üç sezon oynamasına rağmen Slovak oyuncu Doncic, kendini Turkish Airlines EuroLeague tarihine altın harflerle yazdırdı. 2017-2018 sezonunda 21,6 Verimlilik Puanı’na sahip olan Doncic, bu performansla 10.sıraya yerleşti ve bunu başardığında ise sadece 18 yaşındaydı.

Doncic, bu sezona başlarken şunları demişti;

“Herkes bana baskı hissedip hissetmediğimi soruyor. Ben ise hayır diyorum. Bu sadece basketbol. Bunun için doğdum ve oynamayı seviyorum. Bu sporu seviyorum ve aşık olduğunuz şeyi yaparken baskı diye bir şey yoktur.”

Mayıs 2018’de ise Doncic, şampiyonluğu göğüslerken ağzından şu sözler döküldü;

“Tüm sezon sakatlarımız olmasına rağmen beraber oynama çabasını gösterdik. Sonunda ise, birlikte başardık ve bu da kazanmamızın sebebi.”

Merak Edilen Çocuk

16 yaşında Real Madrid ile ilk maçına çıkan, şimdi ise Dallas Mavericks’in yıldızı olan Doncic, CSKA Moskova karşısında 12 sayı atarak özel biri olduğunu herkese sunmuştu. Bir sene sonra Doncic, 35 maçlık EuroLeague macerasında 7.8 sayı, 4.5 ribaund ve 4.2 asist ortalamaları tutturmuştu. Bunun ardından Doncic, EuroLeague’in Yükselen Yıldızı ödülüne layık görüldü. 2016-2017 sezonunda Sergio Llull dizinden sakatlandığında, Luka Doncic bu boşluğu en iyi şekilde kapattı ve parlama fırsatı buldu. 2017-2018 sezonu ise, Luka Doncic’in zirve sezonu olacaktı. Bu sezonda Doncic, Real Madrid forması ile son sezonunu oynarken EuroLeague şampiyonluğu, Yükselen Yıldız Ödülü, EuroLeague MVP‘si ve Final Four MVP’si ödüllerini kazanacaktı.

İstatistikler

İlk sezonunda 12 maça çıkan genç yıldız Doncic, 3.5 sayı ortalaması tutturmuştu ve 16 yaşında bile gözlerini üstüne çekmişti. Bir sonraki sezon ise Sergio Llull’un yerini dolduran Doncic, 7.8 sayı ile bu takıma ait olduğunu göstermişti. Son sezonunda ise Doncic, NBA’e göz kırpmış ve 16 sayı, 4.8 ribaund ve 4.3 asist ortalaması ile Turkish Airlines EuroLeague şampiyonluğuna ulaşmıştı.

NBA Yıldızı

2018 NBA Draft’ında 3. sıradan Atlanta Hawks tarafından seçilip, ardından Dallas Mavericks’e takaslanan Luka Doncic, NBA’de asla EuroLeague’deki gibi oynayamaz diyenlere adeta tokat gibi cevap verdi. İki numara oynadığı 2018-2019 sezonunda Doncic, 72 maça çıktı ve 21.2 sayı, 6.6 ribaund ve 6 asist ortalaması tutturdu. 2019-2020 sezonunda ise ilk kez All-Star olan Doncic, 54 maçta 28.7 sayı ile oynamaya devam ediyor.

Luka Doncic, Spurs’ün 117-110 mağlup edildiği maçta 42 sayı, 11 ribaund ve 12 asist ile tarihi bir performans sergilemişti. Bunun Ardından LeBron James, kendisi için, “Adam FENA BİR HERİF. Size anlatmaya çalıştım.” İfadelerini kullanmıştı.

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir