NBA Günlükleri

NBA’den Corona’ya Karşı Önlem

Coronavirus, dünyaya hızla yayılmaya ve insanları endişelendirmeye devam ederken, birçok spor organizasyonunu da olumsuz etkilemiş vaziyette. Birçok maç ve organizasyon iptal edilirken bazı organizasyonlar ve maçlar da iptal olma veya ertelenme tehlikesiyle karşı karşıya (Serie A maçları, Tokyo Olimpiyatları vb.). Tüm bunların yanında elbette NBA de tehlike altında.

Geçtiğimiz günlerde, Coronavirus’ün Amerika’da görüldüğü ve Washington eyaletinde hayatını kaybeden insanlar olduğu söylenmişti. NBA de kapıya dayanan bu tehditle alakalı olarak takımlarla bir bildiri paylaştı. NBA’in takımlara gönderdiği bildiriye göre; “Oyuncular tokalaşmaktan ve birbirleriyle dahi “çak” yapmaktan kaçınmalı, hayranlarına bir süre en azından virüs tehlikesi dininceye kadar imza vermemeli ve hayranlarıyla fotoğraf çektirmemeli. NBA olarak takımların sağlık ekipleri ve atlet antrenörleriyle iletişim halinde olunacak ve virüse karşı alınan önlemler ve gelişmeler bu insanlarla sürekli olarak paylaşılacak, bu insanlarla sürekli olarak fikir alışverişleri ve virüs tehdidinin bulunduğu süreç boyunca işbirliği halinde olunacak.”

NBA’in bu bildirisinden önce de bazı oyuncular virüse dikkat çekmeye başlamış ve bazı önlemler almaya başlamış, virüsün etkileri konusunda, insanları uyaran paylaşımlar yapmaya başlamıştı. En yakın örnek; CJ McCollum. Portland Trail Blazers’ın skorer oyuncusu, Washington eyaletinde (Portland şehrinin de içinde bulunduğu, Amerika’nın en kuzeybatısında bulunan eyalet) ortaya çıkan virüse vurgu yaparak, insanları dikkatli olmaya, ellerini sürekli olarak 20 saniye boyunca yıkamaya ve öksürürken ağızlarını kapatmaya çağırmıştı. NBA de oyuncuları, personelleri, taraftarları ve işbirliği halinde olan herkesi korumak amaçlı yayınladığı bildiride benzer şeylere dikkat çekerek, takımları ve NBA adına çalışan herkesi uyarmış oldu.

Virüsün kesin tedavisi ne zaman bulunur, ne zaman bu endişe diner bilinmez ancak yaklaşık olarak 70 ülke ve Antarktika dışında tüm kıtalarda görülen virüse karşı spor dünyası da önlemlerini ve çalışmalarını her geçen gün artırıyor ve sıkılaştırıyor. Elbette NBA de bu yolda çalışma yapan ve virüsten korunmak adına adımlar atmaya başlayan organizasyonlardan biri ve öyle de olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir