NBA Günlükleri

Shane Larkin’in EuroLeague Serüveni

Anadolu Efes’in yıldızı Shane Larkin, EuroLeague sahnesine adım atar atmaz, adından çokça bahsettirmeye başladı. Bu sezon kırdığı rekorlardan tutun da, 2019’da temsilcimiz Anadolu Efes’i kulüp tarihinde ilk kez finale çıkarmasında büyük yardımı dokunmuştu.

Larkin ailesi yeteneklerle donatılmış bir aile. Shane’in babası Barry Larkin, 19 sezon Major Beyzbol Ligi’nde oynamış, 2012’de ise ‘Hall of Fame’ olmuştu. Shane Larkin’in kız kardeşlerinden Cymber ise, bestecidir. Fakat şu anda tüm gözler, Shane Larkin’in Avrupa’yı fethedişi üzerinde.

Cymber, Shane Larkin hakkında şöyle diyor; “Bizim doğuştan baskı ile mücadele etme yeteneğimiz olduğu hissine kapılıyorum. Shane sahaya çıktığında, her ne yaparsa yapsın, sakin kalıp soğukkanlılığını koruyor.”

Shane Larkin her ne kadar babasının izinden gitmese de, Babası Barry, Larkin’in çizdiği yoldan dolayı şaşırmamış durumda. Barry, bu durumu şöyle açıklıyor; “Her zaman topun ellerinde olmasını isterdi ve maç kazandıran şutların üzerinde çalışırdı. Çalışma konusunda tam bir manyak. Bir baba olarak, en önemlisi bir sporcu olarak biliyordum ki, 6-7 yaşlarında özel bir şeyleri yapması gerekiyordu. Onu 7 yaşında çalışırken görmek ve 27 yaşında yaptıklarına şahit olmak kesinlikle inanılmaz.”

Elit seviyede bir oyuncu olmak, sizi her zaman galibiyete ulaştırmaz. Basketbol oyunu, bir takım sporu olduğu için kazanmak en önemlisidir. Shane Larkin ise, hem bireysel hem de takım için kazanmayı birbiriyle harmanlayabilen nadir oyunculardan.

Anadolu Efes’in asistan koçu Tomislav Mijatovic, Larkin’i şöyle yorumluyor; “Shane Larkin’in bireysel kapasitesini takımıyla birleştirip takımla beraber oynaması, çok özel bir durum. Ayrıca buna rekabetçi ruhunu da ekliyor ve takım arkadaşlarına saha dışında da destek oluyor.”

Bu yazımızın yıldızı Shane Larkin’e ise, neden EuroLeague’de oynamayı sevdiğini sorduk; “Bu, bir basketbol oyuncusu olarak inandığım bir şey. Her zaman sorumluluk almak istemelisiniz. Bu yüzden EuroLeague’de oynamayı seviyorum. Bu lig, benim sorumluluğum. İçinde bulunduğum takımda, koç bana bakıyor ve maçın sonlarında diyor ki: ‘Hadi Shane, top sende.'”

Karşınızda, INShANE.

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir