NBA Günlükleri

Temsilcimizden Kritik Galibiyet

Turkish Airlines EuroLeague’in 27. haftasında Fenerbahçe Beko, kendi sahasında Kızılyıldız’ı konuk etti.

Bu maçta Kızılyıldız koçu Dragan Sakota, bacağındaki kronik sakatlıktan dolayı uçması yasak olduğu için, takımın başında olamadı. Temsilcimiz Fenerbahçe Beko’da ise, Kostas Sloukas ve James Nunnaly sakatlıklarından ötürü forma giyemeyen isimler arasında.

Savunma Tutarsızlığı

Fenerbahçe Beko, Melih Mahmutoğlu, Luigi Datome, Westermann, Lauvergne ve Malcolm Thomas beşi ile sahaya çıktı. Temsilcimiz, maça 7 sayılık bir seri ile başladı ve pota altında üstünlük kurdu. Savunmada ise Fenerbahçe, rakibine baskı yaparak başladı. Maça hızlı başlayan Fenerbahçe, rakibine üstünlük kurduğu anda savunma temposunu düşürdü. Kızılyıldız, temsilcimizi potadan uzaklaştırmayı başarınca 7 sayılık seri sona erdi ve Kızılyıldız farkı 2 sayıya indirdi. Televizyon molasına girilirken Fenerbahçe Beko, 14-8 üstünlüğü elde etmiş oldu. Kısa devrilmeler üzerinden oynayan Kızılyıldız, farkın açılmasına izin vermedi ve ilk çeyreğin bitimine 1:14 kala maçı eşitledi. Fenerbahçe Beko, Bobby Dixon ve Kalinic’in basketleri ile ilk çeyreği 22-20 önde kapattı.

Serbest Atışlar ve Ribaundlar

Fenerbahçe, ikinci çeyreğe Derrick Williams’ın üçlüğü ile başlarken, Kızılyıldız pota altından kolay basket bulmaya devam ediyor. İlk çeyreğin aksine temsilcimiz, potadan uzaklaşarak yayın gerisinden sayılar buluyor. İkinci çeyreğe savunma anlamında sert başlayan Kızılyıldız, çeyreğin bitimine 6:55 kala faul hakkını doldurdu. Temsilcimiz, bu avantajı kullanarak potaya daha çok atak etmeye başladı ve serbest atışlar ile sayı bulmaya çalıştı. Kızılyıldız ise akıllı basketbol oynayıp Fenerbahçe’nin savunmada direncini kırdı ve çeyreğin bitimine 5 dakika kala Obradovic’e molayı aldırdı (32-31). Obradovic’in molasında sonra Fenerbahçe, Vesely’nin basket faulu ve Derrick Williams’ın güzel smacı ile farkı dörde çekti ve savunma’da Westermann ile bir top çaldı. Fenerbahçe Beko, savunmada tempoyu arttırarak üst üste çaldığı toplarla üstünlük kurdu ve ilk yarıyı (41-37) önde kapattı. Kızılyıldız, bu iki çeyrekte toplam 5 hücum ribaundu aldı.

Üçüncü Periyot Laneti

Fenerbahçe Beko üçüncü çeyreğe, maça başladığı ilk beş ile çıkmayı tercih etti. Temsilcimiz, çeyreğe kötü başlayarak Kızılyıldız’a 6 sayılık bir seri verdi ve 4 sayı önde iken 2 sayı geriye düşmüş oldu. Fenerbahçe Beko, savunmada da hücumda da enerjisi kaybetti ve sahada her şey temsilcimizin lehine gitti. Geçen senenin aksine üçüncü periyotları kötü oynayan Fenerbahçe, bu çeyrekte de istenildiği gibi performans gösteremedi ve Kızılyıldız, çeyreğin sonuna kadar üstünlüğünü korudu. De Colo’nun oyun kurucu olarak oynaması, Fenerbahçe’nin kendini toparlamasını sağladı. Malcolm Thomas’ın basketi ile üçüncü çeyrek (51-51) bitti.

Son Saniyeler

Kızılyıldız, son çeyreğe savunmada sert başlayarak girdi ve De Colo’ya boşluk vermek istemiyor. Son çeyreğe Westermann ve De Colo yan yana başladılar. Her iki takımda maç temposunu ortada tutarken, savunmada da ağırlık koymaya çalıştı ve sıra sıra gelen basketlerle öne geçen takım her hücum sonrası değişti. Fenerbahçe Beko, hücum ribaundlarını almakta bu çeyrekte de zorlandı ve her iki hücumdan birinde ikinci şansı rakibine tanımış oldu. Vesely, savunmada kısaların karşısında çok iyi savunma yaparak adam değişme savunmasında çok iyi performans gösterdi. Son iki dakikaya girilirken maçın skoru ise (64-63) oldu. Kızılyıldız, bu son iki dakikada 5 top kaybı yaptı ve Kalinic’İn basketi ile Fenerbahçe Beko farkı üçe çıkarmayı başardı. Son 11 saniye kala Kızılyıldız, maç topunu Perperoglou ile kullanamadı ve Gist’in elinden Westermann, topu çalarak maçı (66-63) kazandırmış oldu. Fenerbahçe Beko ayrıca, bu sezon ilk kez 70 sayının altında kalarak bir maç kazanmış oldu.

Oyuncu İstatistikleri

Temsilcimizde oyuna giren her oyuncudan katkı alan Fenerbahçe Beko, Kalinic 10 sayı ile çift hanelere çıkan tek isim olurken Derrick Williams ise, 9 sayı 6 ribaund ile takımına katkı sağladı.

Kızılyıldız’da Hunter ve Lorenzo Brown 14 sayılara çıkarken, James Gist’te 9 sayı ve 5 hücum ribaundu ile takımına büyük katkı sağladı.

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir