NBA Günlükleri

NBA tarihinin en iyi crossover yapan oyuncuları

NBA izlemeye nasıl başladık? Tabii ki gözümüze hoş gelen hareketleri izleyerek. Bunlar; smaçlar, maç kazandırıcı şutlar, çok güzel asistler veya crossover hareketleri olabilir.

Bugünkü yazımızda bu oyunu sevmemde büyük yeri olan ve NBA tarihinde göze hoş gelen crossover yapan oyunculardan kısaca bahsedeceğim.

 

ALLEN IVERSON (THE ANSWER)

The Answer lakabıyla hayran olduğumuz Allen Iverson, NBA tarihinin en sıra dışı, en aykırı basketbolcularının başında geliyordu. Giydiği kıyafetler, taktığı takılar, saç stilleri, dövmeleri bile o zamanın NBA’i için çok sıra dışıydı. Ama yaptığı hareketleri ve oynadığı oyunla herkesin ağzını açık bırakan bir oyuncuydu. Kariyerinin ilk yıllarında bu meşhur crossover hareketini yedirmek için hakemlerle birçok kez ters düşmüştür. Bir hayli top taşıma kararına maruz kalmıştır. Hakemlere bu hareketini kabul ettirene kadar nice bilek kırmaları güme gitmiştir.
Iverson, bu hakem sorununu aştıktan sonra bir sürü kalp ve bilek kırmıştır. Bunun en akılda kalıcı anlarından biri olan “The Killer Crossover” adıyla tarihe geçen 12 Mart 1997 yılında Michael Jordan’a yaptığı harekettir. Majesteleri o hareketinden sonra “Lanet olası beni sevseydin o hareketi yapmazdın.” demişti.

 

KYRIE IRVING (UNCLE DREW)

Kyrie Irving, günümüzde bu işi kesinlikle en yapanlardan biri namı diğer Uncle Drew. Bu iş tek yetenek ile olsaydı Kyrie kesinlikle her sene MVP olurdu, takımını da şampiyon yapardı.

Kolejde Duke forması altında yeteneklerini sergilerken zamanın Cleveland Cavaliers koçu Byron Scott ve ekibi onu 2011 NBA Draftleri’nde ilk sıradan seçmişlerdi. Yıllar geçti… LeBron James, emaneti olan şehri geri almaya geldi. Cavs’ten ayrılırken şampiyonluk sözü vermişti ve bunu 2016 yılında Kyrie Irvıng’in büyük yardımlarıyla başardı.
Kyrie, takımın yıldızı olmak istediğini söyledi ve takasını istemişti. Ve isteği gerçekleip Boston’a takaslanmıştı. Kendi şahsi fikrim Kyrie’nin kendine ve yeteneklerine yazık ettiği yönünde. Kesinlikle kafasında sorunları var bakalım buna Kevin Durant ile beraber ara verip Brooklyn Nets’e şampiyonluk getirecekler mi hep beraber takipçisi olacağız.

 

JAMAL CRAWFORD (J-CROSSOVER)

Jamal Crawford, şutör guard pozisyonunda NBA2K oyunlarında oynamaktan en çok keyif aldığım oyuncuların başında gelir. O sağ analoğu ileri kaydırdıktan sonra yaptığı crossover çok hoşuma gidiyor tavsiye ederim. Bana göre NBA tarihinin en underrated oyuncularından biri. Mesela daha önce hiç All-Star’a seçilmedi. NBA’de ÜÇ kere yılın 6. Adamı seçildi. 39 yaşında Phonix formasıyla 51 sayı atmış veterandan bahsediyoruz. NBA tarihinde 50 sayı barajını geçmiş en yaşlı oyuncu olmuştu. Sayı yapmak onun için çocuk oyuncağı ama o sayıya giderken yaptığı hareketler işte onu unutulmaz yapacak olan onlar.

 

JASON WILLIAMS (WHITE CHOCOLATE)

İlk gördüğünüzde ‘Bu adam nasıl NBA’de barınıyor? diye sorarsanız muhtemelen. Ama biraz izledikten sonra hayran kalıp ağzınız açık izlerseniz. Jason Williams, NBA`in en heyecan verici oyun kurucularından birisiydi.
1998 NBA Draftleri 1.tur 7. sıradan seçildi ve lige Sacramento Kings forması ile başladı. O yıl All-star’da en iyi çaylakların oynadığı maça davet almıştı ve o maçta öyle bir şey yaptı ki Jason Williams ismini duyduğumuzda hemen o hareketi aklımıza gelir: “Elbow Pass”.

White Chocolate, NBA’de 1998-2011 yılları arasında oynadı. Kariyerinde Kings, Grizzlies, Heat ve Magic formları giydi. Başarılarına baktığınızda sadece 2006 şampiyonluğu görürsünüz ama o öyle bir oyuncuydu ki akıllara hep asistleri, sayıları ve crossoverları ile gelir.

Ayberk Ozan on InstagramAyberk Ozan on Twitter
Ayberk Ozan
ayberkozan0@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir