NBA Günlükleri

Stephen Curry’nin Hayat hikayesi

Wardell Stephen Curry. Bebek yüzlü katil. Şef Curry…

Güzel bir başarı hikayesi için kötü bir yaşantıya gerek yok. Kötü bir çevreye, yoksul bir yaşama. Bunlar olmadan da etkili bir başarı hikayesi olabilir. Steph Curry de buna verilecek en iyi örnek.

Steph Curry, 14 Mart 1988 Akron Ohio doğumlu. Burda doğan biri daha var, ki siz o ismi çok iyi biliyorsunuz. Evet, Curry’nin hemşerisi LeBron James.

Curry ailesi oldukça sportif bir aileydi. Babası eski NBA oyuncusu, annesi ise voleybolcuydu. Babası onun kahramanıydı. Aralarındaki bağı her zaman hissediyorduk. Bir baba oğul bağından daha fazlası… Ee durum böyle olunca basketbolcu olmak kaçınılmazdı. Curry, babasının maçlarına giderdi. Onunla bir reklamda bile oynadı. Babası kariyerine devam ederken, o, kardeşi Seth ile basketbol oynuyordu. Babalarının tavsiyeleri altında basketbol yeteneklerini geliştiriyorlardı.

Aile sporcu olunca, çocukların da spor yapması kaçınılmazdı. Stephen Curry, futbol, beyzbol, basketbol olmak üzere bir çok sporu yapmıştı. Ama küçükken verdiği bir röportajda, en çok basketbolu sevdiğini, çünkü onda iyi olduğunu düşünüyordu. Haklıydı, bunu kendisinin de farketmesi hoştu. Böylelikle bir sporun üstüne yoğunlaşabilirdi.

Liseyi Charlotte Hristiyan okulunda okudu. İlk sezonunda başarılı bir performans göstererek liseler arası turnuvada eyalet şampiyonu oldu. Aynı zamanda bu turnuvanın MVP’si seçildi. Bu sezonunu akıl almaz bir rakamla, %48 üçlük yüzdesiyle tamamladı.

Liseyi bitirdikten sonra üniversite hayatına Davidson Koleji ile başladı.  İlk sezonunda 21 sayı  4 ribaunt 2 asist ortalamalarıyla ve %46 üçlük gibi harika bir üçlük yüzdesiyle tamamladı. Curry üniversitede kötü değildi. Takımını sırtlıyordu. Keskin bir şutör olduğu o zamandan belliydi. İkinci sezonunda 36 maçta sayı ortalamasını 25.9’a çıkardı. Son sezonunda ise 28.6 gibi şahane bir ortalamaya ulaştı.

Curry’nin belalı bir çocukluğu, sıkıntılı bir aile hayatı yoktu. Lakin basketbol onun için büyük adamların sporuydu. Çünkü Curry kısa ve zayıftı. Atletik değildi. Savunmasının kötü olduğu söyleniyordu. 1 numara mı 2 numara mı olduğu net değildi. Gerçek bir point guard değil deniliyordu.  Şut tercihlerinin çok yanlış olduğu söyleniyordu. Kısacası Curry şu an ne yapıyorsa, o zaman da yapıyordu. Fakat istediği gibi sonuçlar alamıyordu. Ve bu, onun kariyerini etkileyecek gibi gözüküyordu.

Böyle Eksileri olduğu için, Curry, ilk sıralardan seçilmedi. 2009 NBA Draft’inde 7. Sıradan seçildi ve NBA kariyeri başladı.

Rüya gerçek oldu. 2010’da Yılın Çaylağı sıralamasını ikinci olarak bitirdi. Almaya çok yakındı ama alamadı.

Kariyerine güzel başlamıştı fakat, diğer iki sezonunda sağ bileğinin gazabına uğradı ve sakatlanarak 48 maç kaçırdı. Bu süreçte 2 kez bıçak altına yattı.

“Sürekli, Bileğin nasıl? Bu sakatlık potansiyeline ulaşmaktan alıkoyucak mı? Şeklinde sorular alıyorum. ” diyordu Stephen Curry.

Babası Dell Curry ise onun rekabetçi bir çocuk olduğunu ve bu sakatlığın onu durdurmayacağını söylüyordu.

Yani düşünsenize ileride NBA’in önemli yüzlerinden biri olacaksınız, tabi ki bundan haberiniz yok. Ve sakatlığınız yüzünden karamsarlığa kapılıyorsunuz, kariyerinizin kötüleştiğini düşünüyorsunuz. Süperstar olma yolunda Curry’nin ilk verdiği savaş, psikolojik savaşıydı.

VE DÖNÜŞ HİKAYESİ

STEPH CURRY ADINA HER ŞEYİN BAŞLADIĞI O DÖNÜŞ

4. sezonunda döndü ve bir sezonda en çok üçlük atan oyuncu olarak tarihe adını kazıdı. Warriors ile 44 Milyon dolara kontratını 4 yıl uzattı. 27 Şubat New York Knicks maçında 54 sayı ile kariyer rekorunu kırdı ve aynı sene Warriors’u playofflara taşıdı.

Bu sırada Lisede tanıştığı eşi Ayesha’ya iyi bir koca, kızı Riley’e ise iyi bir baba olmakla yükümlüydü.

2014- 15 sezonunda kendinin ilk, kulüp tarihinin ikinci MVP ödülünü alarak kariyerinde bir başarıya daha imza attı. Bunu yapmakla kalmayıp maç başına 32.7 dakika sahada kalarak “en düşük süre ortalamasına sahip MVP”  ünvanına da layık görüldü. Bu arada Warriors tarihinin ilk MVP’si Wilt Chamberlain’dir. ALL STAR Haftasında üçlük yarışmasını kazanarak üçlük adına somut ödülünü de almış oldu.

O sezon takımına 67 galibiyet aldırdı ve kulüp rekorunu kırdı. 286 üçlükle kendi rekorunu kırdı. Playofflar boyunca toplamda 28.2  sayı ortalamasında sahip oldu ve 40 yılın ardından kulübe şampiyonluk kazandırdı. Ayrıca bu şampiyonluk kendisinin ilk şampiyonluğuydu.

2015- 16 Sezonu. Ölümcül bir sezon. Steph Curry’nin NBA Tarihine kalıcı olarak adını kazıdığı, Tarihin en ölümcül şutörü haline geldiği sezon. Curry bu sezon %45 gibi dehşet bir yüzde ile 402 üçlük kaydetti ve yine rekor kırdı. 82 maçın 79’una çıktı ve takımı 82 maçta sadece 9 maç kaybetti. 73 – 9 bitirdikleri bu sezonda Stephen Curry liderliğinde, bir sezonda en çok maç kazanan takım olarak NBA Tarihine geçtiler. Curry bu sezon maç başına 30.1 sayı 5.4 ribaunt 6.7 asist 2.1 top çalma ile ikinci MVP ödülünü aldı. Aynı zamanda sayı ve top çalma kralı oldu.

Tarihi bir sezon olduğu şüphesiz. 2016 MVP yarışında, başka hiçbir oyuncuya oy verilmeden, Tüm oyların Stephen Curry’e gitmesiyle, Stephen Curry MVP oldu. Bunu zaten söylemiştik. Fakat dikkat çekmek istediğim konu şu. BAŞKA KİMSEYE OY GİTMEDİ. HERKES STEPHEN CURRY’E OY VERDİ. Bunu yaparak, bu şekilde MVP olarak, tarihte bir ilk oldu.

Ve playofflar. Tarihin en çekişmeli finallerinden birinin yaşandığı 2016 playoffları. Stephen Curry 2016 playofflarında 25.1 sayı ortalamasına ulaştı. Konferans finallerinde 3 – 1 geriye düştükleri Oklahoma serisini 4 – 3 kazanarak finale çıktılar.

Finalde ise LeBron James’li Cleveland Cavaliers ile karşılaştılar. Bir çoğunuz biliyordur ama bilmeyenleriniz için bu finallere bir özet geçelim.

Golden State ilk maçı evinde aldı. Cleveland ikinci maçta bekleneni yapamadı ve durum 2 -0 a geldi. 2015’de Kevin Love ve Kyrie Irving sakatlığından sonra bu kupayı çok istiyorlardı fakat 2-0 geriye düştüler. Bu bilinçle üçüncü maçı 30 sayı farkla aldılar ve durumu 2 -1 getirdiler. 4. Maçta Stephen Curry 38 sayı attı ve LeBron’a rağmen Kyrie’ye rağmen maçı kazanmayı başardı ve Golden State durumu 3 -1 e getirdi.

Fakat sonraa… sonra…

Burayı vurgulu anlatmaya gerek yok. Golden State Oklahoma’ya ne yaptıysa Cleveland aynısını Golden State’e yaptı ve seriyi 3-1 den 4- 3 ‘e getirdi ve LeBron James önderliğinde tarihi bir dönüşe imza attı.

Fakat sonra… Sonra o büyük olay gerçekleşti ve Kevin Durant Golden State ile anlaşma imzaladı.

Sonrasında Kevin Durant önderliğinde Golden State art arda iki şampiyonluk kazandı ve Stephen Curry 3 yüzüğe ulaşmış oldu.

2018-19 senesinde ise Toronto Raptors’a karşı finallerde kaybettiler.

2019- 20 senesine geldiğimizde 4 maç oynayan Curry’nin maçta sol eli kırıldı ve uzun bir süre parkelerden uzak kaldı. Herkes onu çok özlemişti. Döndü, 1 maç oynadı, fakat ardından bu bahtsız olaylar gerçekleşti ve sezon askıya alındı.

Tüm o kötülemelere rağmen, zayıf fiziğine rağmen, sakatlıklarına rağmen yılmadı. Babasının mirasını devam ettirmek için elinden geleni yaptı. Ve ondan daha iyi bir kariyeri elde etti. Stephen Curry. Tarihin en iyi şutörü.

Önünde belki de pek çok başarı bulunuyor ama şimdiden bunu kestirmek oldukça zor.

Fakat artık onun da mirasını devredebileceği bir oğlu var. Bakalım oğlu da iyi bir basketbolcu olabilecek mi?

Stephen Curry ve “3” Rakamı

  • Curry, yılın 3. Ayı olan mart ayında doğdu.
  • Basketbolcu olana kadar sadece 3 sporla ilgilendi ve basketbolda karar kıldı.
  • Basketbolda en iyi olduğu alan 3lük atmak.
  • Bir çok kişi üniversitede 2 veya 4 sene oynayıp gidebilirse NBA’e gider. O 3 sene oynadı ve NBA’e gitti.
  • 3 çocuğu var ve 3. Çocuğu erkek.
  • Kariyerinde 3 tane şampiyonluğu bulunuyor

Adam resmen bunun için doğmuş.

Pek çok sevmeyenin olsa da, biz seni seviyoruz Steph Curry.. Oyuna getirdiğin rengi seviyoruz. Oyunu değiştirmeni seviyoruz. Pek çok küçük kardeşimize ilham oluşunu seviyoruz.

Arkadaşlar… Wardell Steph Curry.

 

Görsel, NBA Günlükleri Editörlerinden İsmail Çimen tarafından hazırlanmıştır.

Furkan Kara on TwitterFurkan Kara on Youtube
Furkan Kara
Yazar,Çevirmen,Youtuber.
Twitter: @furkankaraa24
Youtube.com/Keeeri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir