NBA Günlükleri

ÇEVİRİ: Dion Waiters ve 24

24’e hoşgeldiniz. Bu özel seride oyuncular, Kobe Bryant’ın mirası anısına hayatlarını değiştiren 24 gerçeği paylaşıyor. Dion Waiters’la başlıyoruz.

1. En sert adamlar bile depresyona girer dostum. Kuşkusuz. Bilirsin, bazen dünyanın, bizim birer süper kahraman olmadığımızı hatırlaması gerekiyor. Ben en dipten geldim. Her şeyi gördüm. Akşam eve döndüğümde aynı sizin gibiyim. Bunalıma giriyorum, aynı sizin gibi. Anksiyete yaşıyorum, aynı sizin gibi. Son bir buçuk yıl bunu yaşadım.   

2. Miami’de uçakta yaşananlar? Benim hatam. Bunu üstüme alıyorum. Benim adıma aptalcaydı, bu kadar nokta. Çılgınca olan, hayatım boyunca lider olan bendim. Takip eden olmadım. Pat beni tanıyor. Uyuşturucu kullanmadığımı biliyor. Fakat bazen zor zamanlardan geçerken, asla berrak zihinle yapmayacağını hatalar yapabiliyorsunuz. 

3. Oğluma yalan söyleyemem. Bu ayın otuzunda (30 Nisan) 6 yaşında olacak. Her gün Google’da ve benim adımı aratıyor. Uzaklaştırma cezası aldığımda bana: “Baba, uyuşturucu aldığını söylüyorlar. Nöbet geçirmişsin. Artık oynayamazmışsın. Neler oluyor?”, dedi ve ben de onun anlayacağı dilden, izlediği çizgi filmlerde olduğu gibi durumu açıklamaya çalıştım ve ona: “Nasıl olduğunu bilirsin, her zaman bir başlangıç, gelişme ve bitiş olur değil mi? Başlangıçta her şey güzeldir, doğru mu? Spider-Man kendi görevini yapar. Süper güçlerini keşfeder. Bundan keyif alır. Fakat daha sonra ne olur? Kahraman her zaman zor duruma girer. Her zaman hüzünlü bir kısım olur değil mi? Evet işte senin baban da şu an tam o noktada. Süper güçlerini bir anlığına kaybetti. Fakat her şey düzelecek. Bunun üstesinden geleceğiz.”, dedim. 

4. Aslına bakılırsa hiçbir zaman nöbet geçirmedim. Doktorlara sorun. Takım arkadaşlarıma sorun. Bunun hakkında konuşabilirler. Ortaya çıkan bu saçmalık doğru değil. Bir hata yaptım evet ama bunu ortaya çıkaranlar ve ailemin bunu duyması mı? Saçmalık. Bu doğru değil. 

5. Bana göre depresyon, sahte mutluluktur. Siz kendinize yalan söylüyorsunuz. Bazı şeyleri saklıyorsunuz. Kendinize, ailenize, arkadaşlarınıza her şeyin iyi olduğunu söylüyorsunuz ama bu yalan. Telefonunuza dokunmak istemiyorsunuz. Başkalarının sizin hakkınızda söyledikleri şeyleri okumak istemiyorsunuz. Vücudunuz tamamıyla farklı hissediyor. Siz, siz değilsiniz. Ne kadar sert olduğunuz önemli değil. Sertlik bununla baş edemez. Buna başkaldıramazsınız, anlıyor musunuz? Kime başkaldırıyorsunuz? Bu sadece sizsiniz.  

6. Instagram bir saçmalık gösterisi. Bir tuzak. 40 atıyorsunuz, kahraman oluyorsunuz. Herkes sizi seviyor. Sonra 10 atıyorsunuz ve sadece nefret ediliyorsunuz. Bu acınacak bir şey adamım. Koca koca adamlar sahte hesaplar açıyor. Bunun için cidden zaman harcıyor. Başkasının kilosu hakkında saçma sapan konuşuyor. Onların nelere katlandığını bilmeden hem de. Benim için buna verilecek cevap: Aynada kendine bak adamım. Hepimiz insanız, değil mi? Ben deniyorum, sen deniyorsun. Hepimiz deniyoruz.   

7. NBA’de herkes size: ”Ben yorumları okumuyorum, haterlara sıçayım, bu beni etkilemiyor.”, diyor, bu yalan, nokta. 

8. Mental sağlığınız problem olduğunda, çözüm burada. Sizi seven insanlara dönmelisiniz. Yani gerçekten sizi seven insanlara. Öylesine seven değil. AİLEDEN bahsediyorum. Bazen yatakta yatarken kendimi bir çöp gibi hissediyorum. Sonra kızım Dior sabahın yedisinde içeri dalıyor ve “Babaaaa, kalk!” diye bağırarak üstüme atlıyor ve bana sarılıyor. Ve, bu… Kahretsin. Ben çocukken buna sahip değildim, anlıyor musunuz? Bu his bir an olsun sizi düzeltiyor. 

9. Gün boyunca bir galon su içiyorsunuz ve çocuklarınıza sarılıyorsunuz. Bir anda, çok da kötü değil. 

10. Gerçekler: Bir buçuk sene boyunca kırık ayakla oynadım ve siz benim ağladığımı görmediniz. Ya ameliyat olacaktım ya da tabanlık takacaktım adamım. Tabanlığı tercih ettim çünkü takımımı Play-Offlara taşımaya çalışıyordum. Bunun ne olduğunun farkındaydık. Miami Heat için vücudumu feda ettim ve yine olsa yine yaparım. Kesinlikle evet, yine yaparım. Ama bedenim bir yere kadar bu ağırlığı kaldırabildi. Bir yerden sonra ne kadar denersem deneyeyim ağırlık kaldıramamaya başladım. Ve daha sonra ne olduğunu hepimiz biliyoruz: “Dion şişman. Dion yoldan çıkmış. Dion umursamaz.” 

11. Hayatım boyunca milyon kez hata yaptım. Fakat umursamazlık, asla ama asla onlardan biri olmayacak, beni duydunuz mu? 

12. Bu, büyük İ ile “İş” dostum… Ve bu konuda diyeceklerim bu kadar. Bu bir iş ve sakın kimsenin size bununla ilgili başka bir şey söylemesine izin vermeyin.

13. Her neyse, şişman olmama rağmen hala B A S K E T atabiliyordum, beni anlıyor musunuz?

14. Pat’i hala seviyorum, Micky Arison’a hala saygı duyuyorum. İşler yolundayken her şey iyidir bilirsiniz. Fakat bu sezon başlamadan dahi, her şeyin bittiğini biliyorduk.

15. Oğlum Lakers’a gideceğimi öğrendiğinde çılgına döndü. Delirdi resmen. Bron’u bebekliğinden beri tanıyor, Cleveland’da olduğumuz zamanlardan. LeBron onun adamı. 

16. Size yalan söylemeyeceğim. Daha önceleri, Cleveland zamanlarında ben de hala çocuktum. Ortama ayak uydurmaya çalışan aptal bir çocuk. Bron bana farklı şaraplar ve yemekleri tanıtıyordu. Çok hamdım, fazlasıyla ham. Ama Bron beni kanatları altına aldı ve şimdi onca yıl sonra yeniden, hadi bakalım. Daha az saç, daha çok tecrübeyle. Hayat çılgınca değil mi? Kahretsin. 

17. Uyumuyorum, gerçekten uyumuyorum. Çocukken, geç saatlere kadar annemin eve gelmesini beklerdim böylece onun iyi olduğundan emin olurdum. Bazı şeyler sizi asla terk etmiyor. 

18. Philly planlı olanları sevmez. Hesaplanmış şeyleri sevmeyiz. Yaptığım iyi kötü her şey benim kalbimden geliyor. Ben farklıyım adamım. 

19. Sokaklar biliyor. Onlar benim ne olduğumu biliyor. 

20. Ligde başıma en güzel şey, yalan söyleyemem, parke üzerinde yaşanmadı. Asla unutmayacağım, kızım Golden State’e karşı maç kazandıran şutumu kalabalığın arasından videoya almış. Philly Cheese. Fakat videoyu çekerken o kadar gerginmiş ki kamera sürekli sallanıyor ve şutu dahi çekememiş!! Sadece bir bulanıklık görüyorsunuz, daha sonra oğlum çılgına dönüyor. Hala adamım, o an onun suratındaki o ifadeyi görmek. Babasıyla gurur duyuyor. Bu benim her şeyin ötesindeki mirasım.

21. Bu arada oğlum benden dünyaya, 8 packi olduğunu söylememi istiyor. Ona “Hayır yok”, dedim ve o da “Evet var, var edebilirim. Dört artı dört sekiz eder.”, dedi. Analizci insanlar, onun matematiğini bir kontrol edin. 

22. Hala buradayım. Bu benim hep aklımda olan bir şey yalan söylemeyeceğim. Babam vurulduğunda sekiz yaşındaydım. Annem vurulduğunda 12 yaşındaydım. En yakın arkadaşım öldürüldü. Erkek kardeşim öldürüldü. Hiç konuşamadığım yakınlarım öldürüldü. Bu dünyada birileri zorluk çektiyse, ben o zorluk çekenlerden biriyim. Cidden zorluk çektim. Bunu gerçekten yaşadım. Kurgu yok. Ama hala buradayım. 

23. Bundan elli sene sonra, Dion Waiters hakkında söylenen hiçbir şey umrumda olmayacak… Bir şey hariç. 

24. Bu lanet olası her zaman kendisi oldu. Eğer bunu söylerlerse mutlu olurum. Eğer bunu söylerlerse işte o zaman başka hiçbir şey umrumda olmaz. 

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir