NBA Günlükleri

Hall of Fame Seçilmesi Muhtemel Oyuncular

 

 

NBA tarihinden birçok oyuncu geldi geçti. Bütün bu oyuncular başarı kazanmak isteyip bu inanılmaz ligin tarihine geçmek ister. Şampiyonluk elde etmek, normal sezon MVP`liği kazanmak, sayı kralı olmak gibi başarılar oyuncuların hedeflediği en önemli başarılardan bazıları. Kimileri ise bu hedeflerini gerçekleştirdi, kimileri ise başarısız oldu.

İşte bugünkü konumuz ise Hall of Fame listesine girebilecek bu başarıları elde etmiş ve ismini NBA tarihine kazımış oyuncuları incelemek.

Bu müze geçmişten günümüze bir hayli yıldız barındırıyor. Şu an kariyerini sonlandırsa Hall of Fame listesine girebilecek oyunculardan bahsedeceğiz.

 

1-) LeBron James

LeBron King James, onu çok da anlatmamıza gerek olmadığını düşünüyorum. LeBron James, lige adım attığından beri elde ettiği başarılar, ligi her zaman domine etmesi, oyunu bu denli değiştirmesi ve çok yönlü bir oyuncu olması onu yıllardan beri en iyi oyuncu konumda rakipsiz bırakıyor.

LeBron, lige girdiğinden bu yana 16 kere All-Star seçilmiş ve bunların 3`ün de en değerli oyuncu seçilmişti. King 8 sezon üst üstte Heat ve Cavs`ta final oynama başarası göstermiş ve 3`ün de şampiyon olup finallerde de en değerli oyuncu seçilmiştir. Gittiği her yerde başarılı olmuş ve o şehirlerin simgesi haline gelmiştir. Saha içini çok fazla anlatmamıza gerek yok zaten hepimiz biliyoruz. Ancak saha dışında yaptıklarıyla da tam bir MVP olduğunu bizlere göstermiştir. James, kendi memleketi Akron`da yoksul çocuklar için ücretsiz özel bir okul açmış ve ailelerine de yardımlarda bulunmuştu. Şüphesiz bu listenin ilk sırası LeBron James`e aittir.

 

2-) Vince Carter

Eski jenerasyondan yeni jenerasyona kadar herkesin canlı izleme şansına sahip olduğu bir efsane. Vinsanity, şu an 43 yaşında ve NBA’de 4 farklı 10 yıllık dönemde aktif olarak basketbol kariyerini sürdüren ilk ve tek oyuncu. Vince, 2000-2007 arasında 8 kere All-Star seçilme başarısı göstermiştir. 2000 yılı Carter için hiç kuşkusuz çok iyi geçmişti. O senenin en iyi beşine seçilmişti, hem de o yılki unutulmaz smaç yarışmasını kazanmıştı. Ve bu başarılarının yanına da Sidney`de kazandığı Olimpiyat altın madalyasını eklemişti. Evet, NBA`de bir şampiyonluk kazanamamış olabilir ancak onun yıllardan beri süre gelen skorer özelliği, devamlılığı ve yaptığı estetik o unutulmaz smaçlar onu hiç kuşkusuz Hall of Fame listesine sokacaktır.

 

3-) Carmelo Anthony

Melo, kariyerinin son dönemlerinde ciddi bir düşüş yaşadığı aşikâr. Gittiği takımlarda tutunamadı ve bu durum Melo’yu çok kötü etkiledi. Kariyerinde hiçbir zaman iyi bir savunmacı olmadı veya iyi bir atlet ama Melo bu durumu skorer özeliği ve yaratıcı oyunlarıyla kapatıp NBA`in  elit oyuncuları arasına girmiştir. Ancak henüz bir yüzük kazanamamıştır. Durum böyleyken bile 10 defa All-Star seçildi, tam 3 kez Olimpiyat altın madalyasını kazandı, NBA`de 2018 yılında Thunder ile 25 bin sayı barajını geçmişti. 2013 yılında Knicks ile ligin sayı kralı oldu. İşte bu başarılar ve oyuna kazandırdıkları kariyerini sonlandırdıktan sonra Carmelo Anthony`i şöhretler müzesine katılmasını sağlayacaktır.

 

4-) Pau Gasol

Pau Gasol, NBA tarihinin gördüğü en üst düzey Avrupalı oyuncuların başında gelir. Bunun sebepleri ise; Lakers forması altında kazandığı iki şampiyonluk, 6 defa All-Star seçilmesi, 4 defa NBA`de yılın çeşitli beşlerine seçilmesi, İspanya forması ile beraber elde ettiği başarıları sayabiliriz.

Lakers`ın kazandığı son 2 şampiyonlukta Kobe Bryant ile beraber yapı taşı konumunda olmuştu. İkili arasında muhteşem bir uyum onun yanında çok iyi bir dostlukları vardı. Kobe o zamanlarda Gasol için şunları söylemişti: “Seni kardeşim olarak görüyorum. Sen olmasaydın bu şampiyonlukları kazanamazdım.” Demişti. Pau Gasol`ün yaşı artık 39 olduğundan yakın bir tarihte emekli olacağı aşikâr. Günü geldiğinde Hall of Fame unvanına ulaşacağı da su götürmez bir gerçek.

 

5-) Andre Iguodala

2004 yılında Philadelphia 76ers forması ile lige girdiğinde hemen hemen herkes aynı düşüncedeydi: “Bu çocuk rakip oyuncuya nefes aldırmaz.” Evet, kariyeri boyunca bu savunma istikrarını sürdürdü. Ancak genellikle şutunun kurbanı oldu. Bu sorununu da atletizmi ile kapatmaya çalıştı.

Iguodala, Warriors hanedanlığı boyunca kadrodaki en önemli isimlerden biri haline gelmişti. Savunmada 1`den 5`e kadar her pozisyonu savuna bilmesi, açık alanda çok etkili olması ve oyun görüşünün üst düzey olması onu Golden State için eşsiz bir oyuncu konuma getirmişti. Koç Steve Kerr, Iggy için şunları söylemişti: “hiçbir zaman onun kadar akıllı bir oyuncunun yanında bulunmadım. Onu Scottie Pippen`a benzetiyorum.”  Iggy, Warriors kariyerinde 3 şampiyonluk yaşadı ve ilk şampiyonluğunda Finaller MVP`si seçildi. Kariyeri boyunca çok iyi bir rol oyuncusu oldu ve hala yaşı 36 olmasına rağmen her takımın gözdesi konumunda. Iggy`nin bu başarıları muhtemelen ona bir Hall of Fame apoleti kazandıracaktır.

Ayberk Ozan on InstagramAyberk Ozan on Twitter
Ayberk Ozan
ayberkozan0@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir