NBA Günlükleri

LeBron James Smaç Yarışmasına katılsaydı nasıl olurdu?

Yıllardır üstüne düşündüğümüz konular var.

Bu konularda en çok yer alan isimlerden birisi LeBron James.

LeBron James 90larda oynasaydı nasıl olurdu, LeBron James şu takıma gitse nasıl olurdu? LeBron James üniversiteye gitse nasıl olurdu…

Fakat en çarpıcılarından bir tanesi ise…

LEBRON JAMES SMAÇ YARIŞMASINA KATILSAYDI NASIL OLURDU?

 

Konuyla alakalı videoyu izlemek için linke tıklayabilirsiniz.

Konuyla alakalı videoyu izlemek için linke tıklayabilirsiniz.

 

Güce dayalı bir oyun sergileyen Kısa Forvetten bahsediyoruz. Pasörlüğü veya yaşlandıkça geliştirdiği şutunun aksine, LeBronu biz, smaçlarıyla biliyoruz.
LeBron daha lige geldiği ilk günden bu yana hep atletikliğiyle gönüllerde taht kurdu.

O bir kral, o bir lider…

Her şey iyi hoş da, peki ya smaç yarışmaları? Neden hiç smaç yarışmalarında bulunmadı?

LeBron James bir çok kişiye göre “in-game dunker” olarak geçiyor. Yani o, maç esnasında güzel işler çıkartıyor.
Gençliğinde McDonald’s smaç yarışmasına katılmıştı. Rakibi Shannon Brown’dı. Smaçları da kötü değildi. Genç LeBron ne yaptı etti ve o turnuvada smaç şampiyonu oldu.
Ama hepsinin belirli bir noktası vardı.

Bu smaçlar, maç esnasında yapıldığında güzel olan smaçlar; ama maç esnasında… Bu smaçlarla smaç yarışmalarında iddia sağlamak oldukça zor.

Yani günümüzde veya yakın geçmişte, değirmen smacı vurarak smaç şampiyonu olmak çok zor; Fakat bahsettiğimiz isim LeBron James olunca, insan şüphe etmiyor değil.

Biliyorsunuz değirmen smacı LeBron’un imza hareketi diyebileceğimiz bir smaç türü, keza “tomahawk” smaçlarına da imza hareket diyebiliriz.

Yani biz Kobe’yi nasıl fade-away hareketi ile biliyorsak, Iverson’ını nasıl crossoverları ile biliyorsak. Bu iki smaç türü de, LeBron ile bütünleşmiş bir durumda.

Peki LeBron’un neden bu konuda iddiası yok?

Dönelim konumuza.

Bazı smaçlar vardır, Russell Westbrook gibi, LeBron gibi isimlerin sık sık yaptığı smaçlar.
Ses çıkaran, gürültü çıkaran ve potayı sarsan türde smaçlar.

Söylemeye gerek yok ama LeBron James bunları maç esnasında çok iyi yapıyor.

Fakat olay “Smaç Yarışması” seviyesine gelince, bu smaçlar zayıf kalıyor.

Yıllarca bize bu şöleni yaşattı. Fakat kendisini hiç smaç yarışmalarında göstermedi.
2016 Zach Lavine Aaron Gordon smaçlarını düşününce, LeBronun bu smaçlar için fazla ağır ve güçlü olduğunu düşünüyorum. O smaçları düşününce, LeBron sanki o hıza erişemiyecekmiş gibi geliyor.
Fakat unutmamak lazım ki, Aaron Gordon veya Zach Lavine gibi smaçlar vurmayarak şampiyon olanlar da oldu. LeBron James gençliğinde katılmış olsaydı, belki de Vince Carter tarzı bir etki yaratabilirdi.
Bahsettiğimiz kişi LeBron James de olsa belki diyorum, çünkü Vince Carter’ın smaç camiasında nasıl bir etki bıraktığını biliyoruz.

Yarışmaya katılsa şampiyon olabilir miydi?

Genç LeBron belki bunları yapabilirdi. Özellikle Zach Lavine smaçlarını yapması oldukça mümkün gözüküyor.

Ama Aaron Gordon gibi dizlerini karnına kadar çekerek maskot üzerinden smaç…Oldukça zor.

Fakat geçtiğimiz sene Aaron Gordon’ın Tacko Fall’un üstünden smaç basması… LeBron bunu gençken çok iyi yapabilirdi. Hatta o esnada yaşanan “destek aldı” veya “bacakları değdi”
tartışmaları hiç olmazdı bile. Çünkü genç LeBron, günümüzdeki LeBron’dan çok daha yükseğe zıplayabiliyordu. Vertical dediğimiz olay, zıplama yüksekliği, o kadar fazlaydı ki; kafası çemberle aynı seviyeye geldiği oluyordu.

Düşünün şu anki halinden yükseğe…Nasıl bir insansa artık.

Yani sonuca gelirsek, LeBron bize bazı smaçları yapamayabilirdi; ama geçmişe dönüp baktığımda, çok basit smaçlarla şampiyon olanlar var… LeBron James bu isimlerin üstesinden gelebilirdi.

Hatta düşünün ki LeBron ve Kobe finalde Zach Lavine ve Aaron Gordon gibi kapışıyor. Unutulmaz bir an olurdu; fakat Kobe gençken şampiyon olmuştu. Yaşı ilerlediğinde bunu görmemiz muhtemel değildi tabii ki. Yine de, hayal etmesi güzel.

LeBron istese, smaç şampiyonu olabilirdi.

Pek çok insan, “kariyerinde leke bırakmamak” için bu yarışmalara girmediğini iddia ediyor. Kaybederse falan diye. Bazı insanlar ise, onun bu yarışmayı pek umursamadığını belirtiyor. Yani smaç yarışması bizim düşündüğümüz kadar önemli bir şey değil LeBron için. Bu konuya net bir açıklık getirmek için LeBron ile röportajda bunun sorulması gerek. Aksi takdirde hep varsayımlar ve teorilerle yorumlarda bulunacağız.

Lakin bana sorarsanız Kral, bu işin üstesinden gelebilirdi. Üstte de belirttiğim gibi, LeBron James istese smaç şampiyonu olabilirdi.

Tabii bu iş onun yaratıcılığına bakardı.

Furkan Kara on TwitterFurkan Kara on Youtube
Furkan Kara
Yazar,Çevirmen,Youtuber.
Twitter: @furkankaraa24
Youtube.com/Keeeri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir