NBA Günlükleri

Embiid ve Post Up

Philadelphia 76ers takımının süper yıldız ismi Joel Embiid, post up oyunu hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Embiid, postta topu her aldığında zorlamaması gerektiğini ve yeri geldiğinde pas üzerinden de takımına yararlı olabileceğini yavaş yavaş öğrendiğini belirtti. Embiid yaptığı açıklamada bunun tamamıyla sabırla alakalı olduğuna vurgu yaptı. Joel Embiid, posttan pozisyon başına ortalama 1.12 sayı üretiyor ve bu ortalama üstü istatistik de savunmaların ona aldığı önlemin boyutunu değiştiriyor.

Embiid ve Brett Brown da bu önlemlerin farkında ve buna göre oyun sistemini ve Embiid’in post upta oyuna yaklaşımını şekillendirme yoluna gidiyor. Embiid, postta kendisine gelen savunma yardımlarının cezasını takım arkadaşlarını besleyerek kesmeye çalışıyor.

Pasla bu baskıdan kurtulmanın alternatifi de agresif şekilde potaya gitmeye çalışmak ve faul alarak serbest atış çizgisine gitmek. Embiid bunun yolunun da tamamen agresiflikten geçtiğinin farkında. Brett Brown Embiid’in maç başına 10-15 kere çizgiye gitmesini istiyor. Sayısal verilere göre, Embiid geçtiğimiz sezon maç başı 10.1 kere çizgiye giderken bu sezon bu sayı 8.7’ye düşmüş vaziyette.

76ers oyununun merkezinde olan ve 76ers’ın başarısı için kilit rol oynayan Embiid’in, post up oyununda istediği performansı ortaya koyması hem sezonun geri kalan kısmı için hem de uzun vadede 76ers’ın başarısı için oldukça büyük bir önem arz ediyor.

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir