NBA Günlükleri

Ujiri İçin Bubble Fırsat

NBA sezonu bilindiği üzere çok karışık bir Amerika atmosferinde geri dönüyor. Pandemi ve insan hakları hareketleri derken NBA’in geri dönüşü de birçok çalkantılı söylenti arasında gerçekleşti. Bu çalkantıların da bir kısmı Black Lives Matter hareketiyle alakalı.

Bu konuda birçok oyuncu ve birçok takım kendilerince toplumsal bir mesaj iletme çabası içerisinde. Toronto Raptors da organizasyon olarak bu aktörlerden bir tanesi. Raptors Bubble’a gelirken, takım otobüsünün üstünde devasa bir “Black Lives Matter” yazısı dikkat çekiyordu. Raptors genel menajeri Masai Ujiri de Bubble’ın toplumsal bir mesaj vermek adına avantaj oluşturduğu kanaatinde.

“Burayı bir platform olarak kullanmak istedik, buraya geliyorsanız bir mesajınız olmalı. Bir şekilde farkındalık yaratmak durumundasınız. Bunu devam ettirmek durumundayız. Florida’ya gelip insanlara hepimizin bildiği, ülkede neler olup bittiğini göstermek istedik. Bubble’a geldiğimiz için, ligin geri dönmesinden dolayı, Adam Silver’ın aldığı karardan dolayı heyecanlıyız evet ama aklımızda başka şeyler de var. Aklımızda olanı, oyuncuların, takımın aklında olanı göstermek istedik ve elbette yalnızca Toronto Raptors olarak da değil biz burada NBA’i temsil ediyoruz sonuçta.”

Toronto Raptors oyuncularından Norman Powell da: “Organizasyonun böyle bir şey yapacağından haberimiz yoktu yani en azından benim haberim yoktu. Son derece proaktif davrandılar ve bence otobüs çok güzel görünüyordu ayrıca tüm insanların da görebileceği bir mesaj veriliyordu. Bu tarz ufak şeyler bizim bazı şeylerin farkında olduğunu ve direneceğini gösteriyor. Her zaman ileriye adımlar atmaya devam edeceğiz.”, ifadelerini kullandı.

Birçok oyuncu, formalarının arkasında isim yerine toplumsal mesaj barındıran bir kelime ya da söz öbeği kullanacaklar. Black Lives Matter hareketi Bubble’da da birçok organizasyon ve oyuncu tarafından desteklenerek devam edecek gibi görünüyor.

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir