NBA Günlükleri

Basketbolun Zamansızları #3: Dan Majerle

“Beni istedikleri kadar yuhalayabilirlerdi. Onların fikrini değiştirebileceğimi biliyordum, çünkü hayatım boyunca yaptığım buydu.”

Bu sözler, 1988 NBA Draft’inde Phoenix Suns tarafından seçilen Dan Majerle’ye ait. Suns yönetiminin 14. Sıradan yaptığı bu seçim, Suns taraftarlarınca pek de hoş karşılanmadı. Fakat Majerle’nin bu durumu umursadığı söylenemez. Phoenix formasıyla daha sonra bir kez NBA finali oynayan, üç kez All-Star olan, iki kez en iyi savunma beşine seçilen ve 90’ların önemli şutörlerinden biri olan Dan Majerle, Basketbolun Zamansızları’nın üçüncü konuğu.

Dan Majerle, 9 Eylül 1965 tarihinde Traverse, Michigan’da dünyaya gelmiş. Dan, 1988 Drafti’nde Phoenix tarafından seçilene dek Michigan’ı hiç terk etmemiş. 20. Yüzyıl başında Slovenya’dan buraya göçen büyük dedesi, burada aile kurmuş ve aile bu eyaletten hiç ayrılmamış. Öyle ki Dan de liseyi Traverse’de, üniversiteyi Central Michigan Üniversitesi’nde okumuş. Majerle’ye draft edildiği gece yaşadıkları sorulunca şunları dile getiriyor: “Milwaukee’nin beni 13. Sıradan seçmesini bekliyordum fakat onlar Jeff Grayer’ı seçti. Nereye gideceğime, beni kimin seçeceğine dair bir fikrim yoktu. Daha sonra, hiç görüşmediğim Phoenix beni 14. sıradan seçti. Hayatımda hiç batıya gitmemiştim, Phoenix’i hecelemeyi bile bilmiyordum.”

Dan Majerle işte böyle çıkıyor çöl yoluna. Nereye gittiğini, gittiği yerde kendisini ne beklediğini bilmeden. Central Michigan tarihine geçen performansı, takımı NCAA turnuvasına taşıması dikkatlerden kaçmıyor elbet. Suns yönetimi 14. sıraya kalan Dan’i havada kapıyor adeta. Dönemin Suns koçu Cotton Fitzsimmons, bu seçimi yuhalayan Phoenix taraftarına cevabı aynı gece Draft kürsüsünde veriyor: “Millet, bu genç adamı yuhaladağınız için ileride çok pişman olacaksınız.”

Dönemin yetkilileri Jerry Colangelo, Cotton Fitzsimmons ve Paul Westphal şampiyonluğa oynayan bir kadro kurma yolunda adımlar atıyor. 1988-89 sezonunda yapılan hamleler meyvesini veriyor ve Suns konferans finaline kadar yükseliyor. Sonraki sezonlar hem Majerle hem Suns’ın gelişimi ve yükselişi istikrarlı şekilde devam ediyor. Majerle, 17.3 sayıyla oynadığı 1991-92 sezonunda kenardan gelmesine karşın ortalama 34.8 dakikayla takımın en fazla süre alan üçüncü ismi oluyor. Öte yandan Majerle’nin bu performansı kendisine ilk kez All-Star seçilme başarısı da getiriyor. Bunların yanı sıra Majerle o sezon, maç başı 2.8 üçlük denemesinin 1.1’inde isabet buluyor

ve yüzde 38 gibi bir ortalama yakalıyor. Majerle’nin bu üç sayı performansı şu anki normalin ne kadar altındaysa, o anki basketbola göre de bir o kadar anormal. Majerle, 1992-93 sezonuyla beraber ilk beşe yerleşiyor. Majerle, yalnızca şut becerisi değil aynı zamanda savunmasıyla da takımın vazgeçilmezlerinden biri oluyor. 1991 yılının ardından 1993 yılında da NBA En İyi İkinci Savunma Beşi’ne seçiliyor. Dolayısıyla Majerle’nin en temel görevlerinden biri de rakibin en iyi kısasını savunmak. Dan, savunmada en pis işleri yapmaktan çekinmeyen bir yapıya sahip. Bu elbette değerli ve gurur verici bir şey.

Oyunun her iki tarafında da rüştünü ispatlayan Dan Majerle, 1994 Dünya Şampiyonası Dream Team II kadrosunda kendine yer buluyor ve milli takımla altın madalyayı boynuna takıyor. Majerle, üçüncü ve son kez All-Star seçildiği 1994-95 sezonu sonunda Phoenix’ten ayrılıyor.

1995 yazında Cleveland’ın yolunu tutan Majerle, burada yeniden bençe dönüyor. Majerle, 1996 yazında güçlü kadrosuyla dikkat çeken Miami Heat’in yolunu tutuyor. Majerle, burada geçirdiği beş senede de kenardan geliyor ve takımın en büyük üç sayı tehdidi oluyor. Majerle, kariyerinin sonuna yaklaşırken 2001 yazında Miami’den ayrılıyor ve son bir sezon için evine –yani ikinci evine- Phoenix’e geri dönüyor. Fakat Phoenix’e ikinci gidişi ilk gidişi gibi değil. Bu kez şehrin sakinleri kollarını açarak karşılıyor Majerle’yi. Hem taraftar hem organizasyon, kulüp efsanesinin evine dönmesinden dolayı oldukça mutluluk duyuyor. Böylece Dan, on dört sezonluk NBA kariyerine nerede başladıysa orada nokta koyuyor. Dediğini yapıp, fikrini değiştirdiği Phoenix Suns taraftarlarının önünde. Dan şimdilerde bir zamanlar ismini heceleyemediği Phoenix şehrinde Majerle’s isimli bir restoran zincirine bile sahip.

Gelelim Dan’i zamansız yapan, kariyer özeti içerisinde değinemediğimiz noktalarına. Dan evet iyi bir şutör, kariyeri boyunca ortalama 4.0 üçlük deneyip bunlardan yüzde 38’ini sokmuş. Evet hatta maç başı 6.7 üçlük denediği sezon bile mevcut 90’lar basketbolunda. Ama Dan’i Dan yapan, ona ‘Thunder Dan’ lakabını veren özelliği atletizmi ve patlayıcılığı. Dan Majerle, beyaz bir oyuncu olmasına rağmen bir siyahi atletizmine ve çevikliğine sahip. Onun hücumunu yönlü yapan özelliklerden biri de bu. Manute Bol’un üzerinden yaptığı smacı Youtube’da bulabilirsiniz.  Her ne kadar kariyeri yüzüksüz bitse de oynadığı takımların en temel parçalarından olma nedeni, verilen görev ne olursa olsun özveriyle yapma telaşı. NBA’de geçirdiği on dört sezonun on üçünde Play-Off yapan Dan, bu özelliğiyle günümüzdeki JJ Redick’e benziyor. Fiziksel özellik ve oyun tarzı olarak benzetme yapacak olsam sanırım sakatlık öncesi Gordon Hayward örneği doğru olur. Hayward, hala Celtics için oldukça değerli bir oyuncu ve oyununda her takıma lazım özellikler barındırıyor. Bir beyaz oyuncuda bulunan siyahi atletikliği de benzerliğin bir diğer boyutu. Dan Majerle de şimdilerde şampiyonluk kovalayan takımların gözbebeği olabilirdi. Üç sayı becerisi, atletizmi, karakteri, adanmışlığı, onu çağımızda daha fazla All-Star yapabilirdi.

Majerle değerlendirmemizin sonuna gelirken, Draft gecesi hakkında konuşan Paul Westphal’in sözlerine dikkat çekmek gerek: “Scout ekibimizle beraber mutabakata varmıştık, adamımız buydu, o bir ‘winner’dı.”

Dan Majerle, her ne kadar parmağına yüzük takamasa da şampiyonluk hedefleyen takımların en değerli parçalarından biri oldu. Bugün oyunun geldiği noktada alabileceği rol ve oynayabileceği takımları düşünmek bile heyecan verici.

Bençten gelse de beş başlasa da her türlü görevin üstesinden gelmek için kendini oyuna ve takıma adayan adam, Basketbolun Zamansızı ‘Thunder Dan’, Dan Majerle.

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir