NBA Günlükleri

Doğu Konferansı Final Serisine Doğru

Doğu Konferansı Finallerideyiz ve karşımızda iki muazzam takım var : Boston Celtics ve Miami Heat. Her iki takım da buraya gelene kadar oynadıkları rakiplerine belli başlı noktalarda bariz bir üstünlük kurdu. Miami Heat, Milwaukee Bucks serisinde üst düzey kolektif takım savunması yaparken hücumda ise çok fazla tıkanmadı. Boston Celtics ise güle oynaya Philadelphia 76ers’ı 4-0 ile süpürdü. 7 maç sonunda kazandığı Toronto Raptors serisinde ise karar verici oyuncularının keskinliğiyle finale adını yazdırdı.

Miami Heat, Milwaukee Bucks serisinde Antetokounmpo’yu potadan uzak tutan yardımlı savunmasıyla Antetokounmpo’ya potaya hücum edebileceği açık kolidorlar bırakmamayarak savundu. Bunun sonucunda Antetokounmpo, potaya istediği gibi yaklaşamadı. Orta mesafe veye dış şut atmaya mecbur kaldı. Bu savunmayı geçen sezon Doğu Konferansı finalinde Toronto Raptors da uygulamıştı. Jimmy Butler’ın direksiyonunda olduğu Heat, play-off’larda performansı artan bir garda(Goran Dragic) ve bu sezon istikrarlı bir gelişim gösteren ayakları hareketli, pas yeteneği yüksek, savunma ve hücumda güvenilir bir uzuna(Bam Adebayo) sahip. Duncan Robinson, Tyler Herro gibi potansiyelli hücum silahlarıyla Jae Crowder ve Andre Iguodala gibi tecrübeli isimlere de sahip olan Heat, Wade-Bosh-LeBron sonrası ilk defa NBA finallerinde yer almak için mücadele edecek.

Jimmy Butler, bu takımın ana oyuncusu ve onun yapabildikleri veya yapamadıkları Heat adına büyük bir önem taşıyor. Normal sezon içerisinde dış atışlarda felaket iken(%24 ile üçlük atıyordu) play-off’larda dış atışlarını %50 civarına getirdi. Normal sezonda daha çok takımı oynatmaya konsantre iken play-off’larda takımı oyunun her iki tarafında sırtlayan bir pozisyona geçti Butler. Şüphesiz Butler’ın bu durumu Heat için hayati bir öneme sahip. Butler haricinde takımın en önemli ismi Bam Adebayo. Uzun oyuncu, kendi pozisyonunun belki de şuan en çok aranan özelliklerine sahip: ayak çabukluğu, rakip kısaları savunabilme ve hücumda hem kendi şutunu yaratabilme hem de pas yeteneği ile takım arkadaşlara pozisyon hazırlayabilme. Bam Adebayo, bu serinin en kilit ismi çünkü rakip Celtics’in tam olarak onunla eşleşebilecek bir uzunu yok. Daniel Theis, Adebayo’nun hoşlanmayacağı bir eşleşme değil.

Duncan Robinson, Tyler Herro genç ve potansiyelli oyuncular fakat fiziksel olarak çok inceler ve savunmada rakipleri caydırabilecek bir yapıları da yok. Milwaukee Bucks’ın dış atışları riske ettiği savunma anlayışında bu oyuncular rahat rahat şut attı ve isabet buldu. Bu seride o rahat şutları bulamayacaklar ve bu nedenle hücumda Heat’e ne kadar katkı verecekleri önemli bir soru işareti. Adebayo ve Butler dışındaki oyuncuların Celtics’in topa baskı yapan savunmasında neleri yapabilecekleri Heat‘in seriyi kazanmasındaki ana faktörlerden biri olacaktır.

Boston Celtics’e geldiğimizde Jayson Tatum-Jaylen Brown-Kemba Walker ekseninde top paylaşımına dayalı bir oyun oynadıklarını görüyoruz. Tatum, bu serinin en iyi oyuncusu ve Boston adına büyük bir avantaj. Sıkışan anlarda Tatum, gerekli sorumluluğu alır ve çözümü üretir. Normal sezon içerisinde bunu bol bol izletti. Jaylen Brown da Tatum’u savunma ve hücumda en iyi tamamlayan Celtics oyuncusu. Bu iki ana oyuncu dışında Celtics’in tavanını yukarı çeken isim kuşkusuz Kemba Walker. Her ne kadar savunma da zayıf halka olsa da hücumda verdikleri Celtics adına kritik. Perde çıkışı şutları, perdeleri doğru kullanarak potaya gidebilmesi, topun el yaktığı dakikalarda sorumluluk alması Kemba’yı değerli bir parça haline getiriyor. Zor anlarda hem Tatum hem de Kemba’ya sahip olmak büyük bir lütuf. Ayrıca yarı final serisinde Toronto Raptors perde çıkışı oyunlarına aldığı önlemlerle Walker’ın skor potansiyeli düşmüştü. Buna yanıt olarak Kemba, – belki de Brad Stevens katkısıyla- perde çıkışında zorlama şutlar yerine takım arkadaşlarına sayı attırmaya oynadı. Philadelphia 76ers serisinde 3.7 asist üreten Kemba, Toronto Raptors serisinde 5.4 asist üretti. Marcus Smart’a da değinmek lazım. Smart’ı her pozisyonu savunabilen, rakiplerin şutu sorunlu olduğu için rahatça riske edebildiği bir oyuncu olarak kariyeri boyunca izledik. Son iki sezon-özellikle bu play-off’larda Smart, nefes alamadığı dakikalarda Celtics’in ciğerlerine oksijen pompaladı. Toronto Raptors serisinde Smart, %39.3 ile üç sayı isabeti buldu ve bu play-off’larda Smart’ın parkede olduğu dakikalarda Celtics, rakiplerine 11.1 fark atıyor.

Boston Celtics adına iki büyük sıkıntı var. Bunlardan ilki en zayıf noktası olan pota altı. Tabii ki Theis, Celtics’e istatistik kağıtlarına yansımayan önemli katkılar sunuyor fakat Adebayo karşısında çok sıkıntı yaşayacağı da aşikar. İkinci olarak ise Toronto Raptors ile 7 maça giden fiziksel yoğunluğu yüksek bir seri oynaması. Gordon Hayward’ın sakatlığı sonrası 6-7 kişilik dar bir rotasyonla oynuyorlar. Tatum, Brown, Kemba, Smart gibi ana oyuncular Raptors serisinde 40 dakikanın altında maç oynamadılar. Raptors serisinin fiziksel yorgunluğunu bu serinin ilk maçlarında Celtics hissedecektir.

Her şey bir yana kenarda koç olarak bir tarafta Erik Spoelstra diğer tarafta Bred Stevens’ın olduğu bir seri, biz basketbolseverler için çok keyifli, heyecanlı maçların oynanması demek. Her iki koçta bu ligin oyun içi stratejisi, rakiplere göre oyun planlarında esneklik gösterme konusunda en iyiler.

Kişisel görüşüm bu serinin 7 maça uzayacağı yönünde ve yüksek skorların olmadığı belki de çoğu maçta kaybeden tarafın 100 sayıyı bile bulamayacağı bir seri bekliyorum. Bu serideki en iyi 5 oyuncudan 3’üne sahip olduğunu düşündüğümden kazanan takımın Boston Celtics olacağını tahmin ediyorum.

Hüseyin Polat on InstagramHüseyin Polat on Twitter
Hüseyin Polat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir