NBA Günlükleri

Para Babası Shaq!

NBA’in belki de en eğlenceli insanı olan Shaq, bu ünvanı gibi eğlenceli bir yaşamı vardı.
Eğlenceli yaşamını kazandığı milyonlarca dolara ve renkli karakterine borçluydu.
Kazandığı bu paralarla Shaq neler yaptı? Ne gibi çılgınlarda bulundu? Bunların cevaplarını okuyacaksınız yazımda.


KONUYLA ALAKALI VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

KONUYLA ALAKALI VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


Anonim bir şekilde bir yerde okusanız, bunu kesin Shaq yapmıştır diyeceğiniz olaylardan bahsedeceğim sizlere. Verdiği tuhaf kararlar, kazandığı paralar, basketbol hayatı dışındaki yaşamı…Kısacası Shaquille O’Neal’ın
yaşadığı her şey, “Bunu yapsa yapsa Shaq yapar” dedirten şeyler.

Parasını zaman zaman har vurup harman savurdu, zaman zaman harika işlere imza attı.

Shaq’in net geliri, 2020 yılını baz alarak 400 Milyon dolar olarak belirlendi ve tarihin en çok kazanan atletlerinden biri olarak adını altın harflerle kazıdı.

Bu gelirin daha yüksek olma ihtimali de vardı. Neden mi? Çünkü Shaq, delilikleri yüzünden parasını zaman zaman gereksiz harcadığı oluyordu.

Bunu zaten NBA’e geldiği ilk günlerde hissettirmişti. Shaq kazandığı 1 milyon doları 2 günde yemiş. Evet harcamış demek yerine yemiş demek daha doğru çünkü 1 milyon dolar 2 günde nasıl biter!
Platinyum albümü, 100binler satan albümleri olmasına rağmen; Shaq rap kariyerinden sadece 60 bin dolar kazanmış. Kendisi de bu paraya “bahşiş parası” adını takıyor.

Kendisi azıcık büyük bir insan olduğu için, sahip olduğu araçlara sığmadığı oluyormuş. Bunu da, zamanında yaşadığı bir olayla gözler önüne serdi. Orlando zamanında Penny Hardaway kazandığı parayla, bileğinin hakkıyla bir adet Ferrari
satın almış. İşin garip tarafı, Shaq de, benim neyim eksik dermişçesine 2 tane Ferrari almış.

Dönelim başladığımız yere, Shaq araçlarına sığmıyor demiştik. Shaq, aldığı bu iki Ferrariyi ortadan ikiye bölmüş ve bir Ferrari haline gelecek şekilde birbirine yapıştırmış. Kendisi de bu konu hakkında, kitabında ve verdiği konuşmalarda
“berbat bir karardı” şeklinde bahsediyordu.

Otobiyografisinde de benzer bir olaydan bahsediyor. Fakat bu sefer araba markası farklı. Bir Lamborghini’yi, içine sığmak için ikiye bölmek istemiş ve bu ona 600 Bin dolara mâl olmuş. Bölüp bölmediği hakkında net bir bilgi yok.

Kendisi ne kadar zengin bir adam olursa olsun, yoksulları hiçbir zaman es geçmedi. Kendisinin reebok ile anlaşmalı olduğunu ve bu marka altında bir çok imza ayakkabısının olduğunu bir çoğunuz biliyordur.


Bilmeyenler de artık öğrendi.

Shaq, herkes bu ayakkabıları alamayabilir düşüncesiyle 2004’te bir harekete geçti. Başlattığı bu eylem ile 3 dolardan 15 dolara milyonlarca ayakkabı satışına vasıta oldu. Shaq’in dediğine göre,
bu yöntem ile 120 milyondan fazla ayakkabı satılmış. Böylelikle düşük gelirli aileler ayakkabı alabilmiş.

Shaquille O’Neal ve servetini okudunuz! Tabii buna verdiği tuhaf kararlar da dahil…

Furkan Kara on TwitterFurkan Kara on Youtube
Furkan Kara
Yazar,Çevirmen,Youtuber.
Twitter: @furkankaraa24
Youtube.com/Keeeri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir