NBA Günlükleri

Shaquille O’Neal’ın Bilinmeyenleri!

Shaquille O’Neal olmak kolay değil. Basketbolu takip etmeyenlerin bile bildiği nadir isimlerden biridir Shaq.


KONU İLE ALAKALI VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

KONU İLE ALAKALI VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


Ben kendisini NBA izleyerek tanımamıştım. Eminim aranızda benim gibiler vardır.
Ben Shaquille O’Neal’ı, Johnny Bravo adlı çizgi filmi izlediğimde tanımıştım.

Çizgi filmde şöyle bir olay oluyordu. Shaq o zaman döneminin en iyisiydi. Her şeyi çok iyiydi ama serbest atışları berbattı.

Şans eseri Johnny Bravo’yu tanıyordu. Sonrasında Johnny Bravo’nun ona şans getirdiğine inanıyordu. Shaq, Johnny Bravo’yu sırtına aldığında, serbest atışlarda hiç kaçırmıyordu. 

Bu tarz tatlı bir çizgi filmle tanımıştım ben onu.

Sonrasında NBA’in en devasa adamlarından biri olduğunu öğrenmiştim.

KOCA AYAK SHAQ!

İlk olarak şu çirkin görüntüyle başlayalım.

Shaquille O’Neal’ın ayakları 57 numara ki bu NBA’deki en büyük ayaklardan bir tanesi.

 

Yani Kevin Durant’ın şu gördüğünüz ayakları bile 52,5 numara. Yani gerçekten bu büyüklükte bir ayağa çeşitli benzetmeler yapılabilir.

Bir diğer bilgi ise hacminin akıl almazlığıyla alakalı. 10 yaşında bir çocuk en fazla ne kadar uzun olabilir? Kilo değişkendir, çocuk obezite hastası olabilir fakat boy en fazla ne kadar uzun olur?

Bu konuyu Shaq bazlı tartışmak çok yanlış olurdu. Çünkü inanmayabilirsiniz ama Shaq, 10 yaşındayken 193 boyundaymış. Yani bunu okuduğumda mümkün değil desem de, pek çok kaynak bu rakamı önüme serdi.

Gerçekten inanılır gibi değil!

BABASINDAN İLGİNÇ CEZA

Sıradaki bilgi Shaq’in kendi ağzından çıkan bir bilgi. Shaq 13 yaşındayken kuzenleriyle bira içiyormuş. Bira içerken de babasına yakalanmış. 10 yaşında 193 olan devasa çocuk, 13 yaşında bira içerse babası ne yapar?
Tabii ki onu cezalandırır. Yani ceza mâkul bir opsiyon ama babası biraz bu işi abartmış. Shaquille O’Neal’ın dediğine göre, babası ona zorla 12 adet bira içirmiş. Çivi çiviyi söker mantığıyla bu şekilde babası, çocuğu biradan soğutmuş.
Olay hakkında bahsederken Shaq, şu sözleri dile getiriyor:

“Sarhoş olmakla kalmadım, ayrıca biradan nefret ettim. Bir daha asla canım bira istemedi.”

Gelelim The Diesel’ın lise zamanlarına…

Shaq’in 10 yaşında 193 olduğunu pek çok kez söyledim. Fakat büyümesi devam edeceği için daha da büyümüş. Liseye geldiğinde tam 2.04 metre boyuna ulaşmış olsa da, bu onun lisedeki basketboluna pek yansımamış…en azından ilk senelerinde.
Boyu çok uzun olsa da, basketbol takımına alınmamış. Ancak sonrasında, 3. ve 4. senelerinde takımını büyük bir galibiyet oranıyla sırtlamış.

 

Üniversiteyi LSU’da okumasının bir sebebi var. Asosyalliğin tam aksine, çapkın bir gençliği varmış. Yani…Shaq’ten de bu beklenirdi. LSU’da olan bir futbol maçında, Shaq bir kızdan etkilenir ve onunla konuşmaya başlar. Bu konuşmada kız,
bizim oğlanı bu üniversiteye gelmeye ikna eder. Kız, O’Neal’a “Eğer LSU’ya gelirsen, o zaman seninle arkadaş olurum.” şeklinde bir şart koymuş. Bizim oğlan da durur mu hemen koşmuş peşinden. Böylelikle üniversite hayatını,
LSU’da geçirmiş.

Geldik NBA’e

Gençliğinde kurduğu dominantlığın herkes farkında. Orlando ve Lakers dönemleri akıl almaz bir pota altıydı kendisi. Gücüyle kurduğu baskıyla, “Tarihin en dominant oyuncusu” lakabına hak kazandı.
Aynı şekilde, nadiren başarılan bir şeyi başardı ve NBA’deki ilk haftasında, haftanın oyuncusu seçildi. Bu oldukça zor bir şey.

Bu NBA’den bir Wilt Chamberlain geçtiyse, Shaquille O’Neal da geçti!

Neden mi? Çünkü Wilt Chamberlain NBA’e pek çok kural getirdi. Yani aşırı atletikliği yüzünden NBA bir takım kurallar getirmek zorunda kaldı.

E, Shaq ne alaka diyebilirsiniz.

Fakat demeyin, Shaq de bir takım değişikliklere yol açtı.

1993 Phoenix Suns maçında, çaylak sezonunda bir potayı yamulttu. Aynı şekilde başka bir maçta, Brooklyn Nets maçında da bir potayı kırdı.

Yani onun bu gücü yüzünden NBA bir harekete geçti ve potalarını daha sağlam yapmaya başladı.

Eğer lige Shaq gibi bir oyuncu gelmeseydi potalarda bir değişiklik olmayacaktı. İngilizcede Bullet Proof adında bir tanım vardır ki bu tanım, mermi geçirmez demek.

Halk arasında da bu olaydan sonra potalara “Shaq Proof” adı takıldı. Yani Shaq geçirmez, Shaq’e karşı dayanıklı.

Dünya’da 2.16 boyundaki en eğlenceli adam.

Shaquille O’neal!

Furkan Kara on TwitterFurkan Kara on Youtube
Furkan Kara
Yazar,Çevirmen,Youtuber.
Twitter: @furkankaraa24
Youtube.com/Keeeri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir