NBA Günlükleri

UNUTULMAYANLAR #1 : Monta Ellis

“Bu kalp kırıcı” demişti Golden State onu takasladığında. Zaten ondan sonra hiç eskisi gibi olmayacaktı …

 

26 Ekim 1985’te Mississippi’de doğdu . McDonald’s All American oldu ve Parade All American takımına seçildi. NBA’e de direkt Lanier Lisesi’nden geldi. 2005 yılı 2.tur 40. seçim olarak Golden State Warriors onu draft etti. İlerleyen dönemde ona çok hızlı olduğu için ‘The Mississippi Bullet’ lakabı takılacaktı.

İlk yılını 6.8 sayı 2.1 ribaund 1.6 asist istatistikleriyle tamamladı. 3 maçta ilk beşte  olmak üzere ortalama 18 dakika oynadı. Takımdaki Baron Davis ,Jason Richardson gibi oyuncuların yerini alması bekleniyordu. Yetenekliydi yönetim de bunu fark  ediyordu.  Bir sonraki sene oynadığı 77 maçın 53 ünde ilk beş olarak çıktı ve 16.5   sayı , 4.1 asist , 3.2 ribaund ile NBA En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu ödülünü aldı.

 

“We Believe” dedikleri 2007 Warriors takımıyla son 20 maçını neredeyse yenilmeyerek tamamladı ve Playofflara son sıradan girdi.Batıdan birinci çıkan Dallas Mavericks’i elediler ve sonraki rauntta Utah Jazz’e elendiler. Hala çoğu basketbolseverin unutamadığı büyük bir başarıya imza atmışlardı .

 

Ellis sonraki yılda 20.2 sayı ortalaması tutturdu artık takımın en önemli parçasıydı ve adı ligin gelecek süperstarları listelerinde yazılıyordu.

2008 yılında motosiklet sürerken yaptığı kazada sol ayak bileğindeki bağı kopardı,ameliyat oldu. Warriors bu duruma kızdı çünkü onlara basket oynarken sakatlandığını söyledi ama doktor bunun mümkün olamayacağını söyleyince doğruyu söylemek zorunda kaldı ve sonucunda takım sözleşmesini 30 maçlığına askıya aldı. Takımın lideri olması planlanan oyuncunun sorumsuz davranışı Warriors yönetiminin aklında soru işaretleri bırakmaya başladı. O sene 25 maç oynadı 19 sayı ortalaması tutturdu.

 

 

GSW Yönetimi 2009 NBA draftında 7. sıradan daha sonra MVP olacak ve şehre şampiyonluğu getirecek Stephen Curry’i seçtİ. İkili 2009-2010 senesinde takıma ortalama  43 sayı ve 11 asistle katkıda bulundu. Ellis 25.5 sayıyla kariyerinde tutturduğu en yüksek ortalamayı tutturacaktı. Bir yıl daha geçti ve yönetim Curry ile yapılanmak istedi. Takımı Curry etrafında kuracak,yola öyle devam edecekti. Ellis top elindeyken çok iyiydi ama Curry daha çok gelişebilecekken Monta topla daha fazla oynadığı için tam performansını veremiyordu.

 

 

2011-2012 sezonunun ortasında takasların son günlerinde Milwaukee  Bucks ile Golden State Warriors arasında bir takas yapıldı. Oysa 2008’de o zamanın takım yöneticisi eski Golden State efsanesi Chris Mullin “Lebron ya da Kobe içerilen bir teklif yoksa Ellis’ten vazgeçeceğimizi sanmıyorum” demişti. 2005 draftında ilk seçim olan Andrew Bogut ve Stephen Jackson Warriors ; Ekpe Udoh ,Monta Ellis ve Kwame Brown Bucks yolcusu oldu.  O dönem Warriors’ta yöneticilik yapan efsane Jerry West sonrasında bu takas için şunları söyleyecekti.” İkisi de müthiş oyunculardı ama ikisi de topla oynuyordu ve Steph,Monta ayrılınca daha çok topa sahip olma hakkı kazandı, Curry’nin bugün olduğu kişi olmasını sağlayan o takastı ve Monta gittikten sonraki Curry’i biliyorsunuz.”

 

1.5 sene Bucks forması giyen Ellis ilk senesinde son sıradan Playoff yaptı ve ilk turda Miami Heat’e elendi.

 

Milwaukee’de de işler yolunda gitmiyordu. Aslında hiç ayrılmak istemediği Warriors hala aklındaydı. Takımın çoğu alanda en iyisiydi ama kendini bulamamıştı. Sözleşmesi bitti ve Dallas Mavericks’in teklifini kabul etti. Dallas ile sözleşmesi biten guard O.J Mayo ise Milwaukee formasını giydi. Dallas’ta iki senede sadece 2 maç kaçırdı. İyi de oynadı ama düşündüğü gibi bir yolculuk olmuyordu. Artık 30 una yaklaşıyordu …

 

Son takımı olacak Indiana Pacers onunla 4 yıllık 44 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. Orada iki sezon oynadı ve çaylak yılı hariç kariyerinin en kötü iki senesini geçirdi. İlk yıl 13.8 ikinci yıl 8.5 sayı ortalaması tutturdu. Bu büyük düşüş ise 2017’de serbest bırakılmasının nedeni oldu.

Hiç All Star olamadı. 31 yaşında istenmeyen adam oluverdi. Kariyerini 17.8 sayı 3.5 ribaund ve 4.6 asistle tamamladı. Büyük kontratlar imzaladı çok paralar kazandı. Golden State onu takaslamasaydı ne olurdu bilemeyiz ama basketbolseverler onu hep estetik atletliği ,zor pozisyonlarda attığı basketlerle, şut atarken fazla yukarıya sıçramasıyla ve tabiki tünelden attığı sırtı dönük şut videosuyla hatırlayacak .

 

Gökberk Ata Mert
Nba Live 07 oyunuyla NBA ligini tanımış ve 2010 lardan beri ligin sıkı takipçisi. Şu anda İstinye Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi. Büyük Derrick Rose hayranı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir