NBA Günlükleri

UNUTULMAYANLAR #2 : Emanuel Ginobili

Efsane koç Popovich bir gün antrenmanda yaptığı hatalar sonrasında onu kenara çekmiş konuşma yaparken
“Benim adım Manu ben buyum diyor.

28 Temmuz 1977 tarihinde basketbolun futboldan daha çok sevildiği bir yer olan Bahia Blanca’da doğdu. Babası basketbol antrenörüydü. Abileri de basket oynuyordu. Çok çalışkandı abilerinin tavsiyelerini dinledi ve 18 yaşında Arjantin Liginde A takımda oynamaya başladı. 21 yaşında da Arjantin Ligi Sayı Kralı oldu. U22 maçlarında Spurs menajerinin dikkatini çekti ve  1999 yılında Spurs onu 2.tur 57.sıradan draft etti. Amerika’ya hemen gitmiyor. Arjantin’in iç karışıklıkları nedeniyle İtalya ligi Kinder Bologna’ya transfer oluyor. İlk senesinde İtalya Ligi MVP,Euroleague Şampiyonluğu ve Euroleague Final Four MVP ödüllerini kazanıyor. 2001-2002 sezonu yeniden İtalya Ligi MVP’si oluyor.

Spurs onunla 2002 yazında anlaşıyor.25 yaşında NBA’e gelen Manu ilk sezon kendini çok gösteremiyor. Yine de Yılın Çaylak 2.Takımına seçiliyor. Aynı sene San Antonio Spurs NBA Şampiyonu oluyor. Yüzüklü ilk yılını 7.6 sayı 2.0 asist 2.3 ribaund ortalamalarıyla bitiriyor. 2003-2004 senesinde de gelişmeye devam ediyor ve 12.8 sayı 3.8 asist 4.5 ribaund ortalamalarıyla sezonu noktalıyor.


 

2005 senesinde 74 maçın hepsini ilk beşten gelerek 16.0 sayı 3.9 sayı 4.4 ribaund ortalamalarını tutturuyor. All Star oluyor ve geçen sezonun şampiyonu Detroit Pistons’u finallerde yenerek 3.senesinde 2. NBA şampiyonluğunu kazanıyor. 2004 Atina Olimpiyatlarında da Arjantin Milli takımıyla şampiyon oluyor. Kariyeri boyunca oynadığı her maçı kazanmak için oynuyor,o an ne gerekliyse takım için onu yapıyor , bazen boşta kalan toplara atlıyor  bazen kendisini tutamıyor doludizgin oynuyor, her yeri yara bere içinde kalıyor sakatlanıyor…

 

 

 

 

2006-2007 senesinde 22 yaşındaki Lebron James önderliğindeki Cleveland Cavaliers takımını 4-0 yenerek bir kez daha şampiyon oluyorlar. Kariyeri boyunca takım için hep fedakarlık yapıyor. Bir gün koç Popovich’e giderek kenardan gelmenin kendisi için sorun olmadığını takım için iyi olan buysa benchten gelmeye hep hazır olduğunu söylüyor ve sonraki yıl 2007-2008 Yılın 6.Adamı Ödülünü kazanıyor.

2007-2008 senesinde kariyerinin en yüksek sayı ortalaması olacak 19.5 basket ortalamasını yakalıyor. Aynı sene 75 maçın 39 maçında benchten gelmesine rağmen NBA Yılın 3. Takımında kendisine yer buluyor.

 

Arjantin’e her gittiğinde Ulusal kahraman gibi karşılanıyor açılan basketbol salonlarına ismi veriliyor. Şuanda birçok oyuncunun kullandığı Eurostep hareketinin NBA’e taşınmasında büyük rol sahibi. Sonrasında bu konuyla alakalı şöyle diyecek.”Bu hareketi çocukluğumdan beri yapıyorum ama orijinal ve farklı bir şey olduğunu bilmiyordum.”

 

Basketbolcu olmasaymış Matematik , özellikle de geometri öğretmeni olmak istiyormuş. HORSE ismi verilen zorlayıcı atışların yapıldığı oyunda çok başarılı olmasını geometrisinin iyi olmasına bağlıyor.

2011 yılında bir kez daha All Star seçiliyor ve aynı sene sezon sonunda seçilen ödüllerde bir kez daha NBA’de Yılın 3.Takımında boy gösteriyor

2013 yılında efsane seride Miami Heat 6.maçın bitimine 7 saniye kala Ray Allen’ın attığı  ikonik şutla seriyi 3-3’e taşıyor ve son maçta NBA Şampiyonu oluyor. 2014 senesinde bu sefer intikam almaya gelmiş Spurs durdurulamıyor ve Manu 4. ve son şampiyonluğunu kazanıyor.

 

2018 senesinde 40 yaşında profesyonel basketbol kariyerini sonlandırıyor.29 Mart 2019 tarihinde ikinci evi olan AT&T Center’da forması emekliye ayrılıyor. Toplam 8 kere Spurs ile sözleşme imzalıyor. NBA de başka hiçbir takımın formasını giymiyor. NBA kariyerinde 1057 maça çıkıyor 13.3 sayı 3.5 ribaund ve 3.8 asist ortalamalarını tutturuyor. Kariyerinde sadece iki sene her maç ilk beş başlıyor o iki senede de All Star oluyor. Belki daha fazla ilk beş oynasa kendisi için daha iyi olacaktı ama o takım olmayı takımını hep daha fazla düşündü.
O çoğu basketbolsever için ilham kaynağı,sahadaki çılgın beyaz,tarihin en iyi takım oyuncularından birisi.
Büyüksün “MANUDONA”

Gökberk Ata Mert
Nba Live 07 oyunuyla NBA ligini tanımış ve 2010 lardan beri ligin sıkı takipçisi. Şu anda İstinye Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi. Büyük Derrick Rose hayranı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir