NBA Günlükleri

UNUTULMAYANLAR #4 : Brandon Roy

 

Brandon Dawayne Roy 23 Temmuz 1984 tarihinde Seattle, Washington’da doğdu. Normal bir hayatı vardı. Basketbola ağırlık vermeye başlayınca etrafındakilere ileride parlak bir oyuncu olabileceğinin sinyallerini verdi.Ama notları kötüydü okuduğunu anlamakta bile bazen güçlük çekiyor üniversiteye gidip gidemeyeceği ailesinin kafasını iyice kurcalıyordu. Bir şekilde üniversite engelini aşan Roy Washington Huskies ile 4 yıl oynadı. Son senesinde All American oldu. 2009 senesinde 3 numaralı Washington Huskies forması emekli edilecekti.
Minnesota Timberwolwes onu 2006 draftında 6.sıradan seçerek Portland Trail Blazers’a takasladı. öylece Roy’un NBA kariyeri başlamış oldu. İlk senesinde dizinden sakatlanması sebebiyle 57 maç oynadı.16.8 sayı 4.4 ribaund ve 4 asist ortalamaları ona Yılın Çaylağı ödülünü getirdi.

 

2007-2008 Nba sezonu 19.1 sayı, 4.7 ribaund 5.8 asist ortalamalarını tutturdu. All Star seçildi. Playoff’suz sene Roy için üzücü olsa da gelecek senelerde takımın yükünü çekeceği ve NBA’in yeni starlarında biri olacağı apaçık ortadaydı.
2008-2009 senesi umutla başladı. 18 Aralık 2008 tarihinde herkesin ağzını açık bırakan performansla Phoenix Suns takımına karşı 52 sayılık kariyer maçını oynadı. O sezon 4 kere konferansında haftanın oyuncusu oldu. 3.senesinde 2. All Star deneyimini yaşadı.Sezonu 22.6 sayı 4.7 ribaund 5.1 asist ortalamalarıyla MVP oylamasını 9.olarak tamamladı ve NBA Sezonun 2.Takımın’da yer buldu. Takımı Playoff’a çıktı ama ilk turda Houston Rockets onları eleyen takım oldu.

 

O artık ligin en iyilerinden Portland’ın prensi , şampiyonluk umuduydu. 2009-2010 sezonuna girmeden 2014’e kadar kendisini Blazers oyuncusu yapacak kontratı imzaladı. Ama hiç bir şey istediği gibi olmayacaktı.65 maçta forma giyebilecek sezon sonu 21.5 sayı 4.4 ribaund 4.7 asist istatistikleriyle NBA Sezonun 3. Takımın’da yerini alacaktı .Yine All Star olacak o sıradaki sakatlığından dolayı maçta oynamayacak sonrasında sezon içinde sağ dizinden yaşadığı sakatlıktan dolayı bir süre daha parkelerden uzak kalacaktı.

 

Ufak bir sakatlık gibi görünse de sonrasında menisküsünde yırtık olduğu tespit edilecek ve apar topar ameliyat olacaktı. Bu sırada Portland Playoff ilk turda Phoenix Suns ile karşılaşacak ameliyatının üzerinden bir hafta geçmişken 4. maçta takımını yalnız bırakmamak için oynayacak ama elenmeye engel olamayacaktı.

Yeni sezonda ameliyattan sonra oynadığı maçtandır belki dizi tam iyileşemeden bir kez daha sakatlık geçirdi. Sahayı terketmek zorunda kalmış menisküsünde bir kez daha bu sefer bir daha basket oynamama ihtimali olan bir sorunla karşılaşmıştı. Sezonu 23 tanesi ilk 5 olmakla birlikte 47 maçla tamamladı.Aynı sezon iki dizinden de ameliyat olan Roy Playofflar’da yine ilk turda takıma yardım etmiş yine elenmişlerdi

 

2011 Lokavt’ıyla birlikte Roy artık oynayamayacağını emekli olacağını açıkladı.

 

Bir sene sonrasında çok sevdiği ama hayallerini gerçekleştiremediği basketbola yine geri döndü. Minnesota Timberwolwes onunla anlaşmış sadece 5 maç oynamış ameliyat olması gerektiği için bir kez daha savaşmayı denemiş yine havlu atmıştı. Bu sefer gerçekten emekli olduğunu açıklayan Roy sonrasında okullarda koçluk yaptı.Memleketi Washington’da Nathan Hale Lisesi’ni çalıştırdı ve Naismith Uluslararası Liseler Yılın Koçu ödülünü kazandı.

 

326 maç oynadı NBA’de. 18.8 sayı 4.3 ribaund ve 4.7 ortalamalarıyla kariyerini sonlandırmak zorunda kaldı. Washington’da okulu kazanamayacağını düşünen ailesi onu işe verirken onun aklında hep basketbol vardı. Lige çok kısa sürede damga vurdu. Dizi onun oynamasına izin vermedi ama o hep takıma yardım etmek, kazanırken de kaybederken de takımın yanında olmak istedi.Sağlıklı kalsa neler başaracaktı sorusu sürekli akıllarımızda kalacak.Belki sağlığı yüzünden hayallerini kaybetti ama birçok izleyicinin ilham kaynağı oldu , onların saygısını kazandı.

 

 

Gökberk Ata Mert
Nba Live 07 oyunuyla NBA ligini tanımış ve 2010 lardan beri ligin sıkı takipçisi. Şu anda İstinye Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi. Büyük Derrick Rose hayranı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir