NBA Günlükleri

2021 Draft’ının en potansiyelli oyuncularına ön bakış

2020 Draft sınıfı pek güçlü değildi ve çok ses getirmedi. 2020’de yaşadığımız ve halen yaşamaya devam ettiğimiz pandemi sürecinde sezonun ertelenmesiyle takvim değişti ve draft farklı bir dönemde yapılmıştı.

Bu sene alttan gelecek oyunların geçen seneye göre daha iyi olduğu yazılıyor. Biz de bu oyuncuları henüz lige gelmeden, gözlemlendikleri kadar incelemek istedik. Bu isimleri şimdiden tanıyalım, belki de yıllar sonra birer yıldız olacaklar veya birer hayal kırıklığı…

1- CADE CUNNINGHAM

Şu an belirlenen listelere göre listelerin birinci sırasında Cade  Cunningham var. Oklamaha State’de forma giyen oyuncu 2,03 boyunda bir guard. İyi bir sezon geçiriyor diyebiliriz. 17.8 sayı ortalama ile oynuyor. Dikkat çeken bir özelliği ise üçlük yüzdesi. %38.8 ile üçlük atıyor. Çok iyi bir oyun görüşüne sahip. Bunun yanında atletik özellikleri de üst seviyede. Fiziği pozisyonuna göre gayet iyi durumda ama onu draft edecek takımın ona nasıl bir rol vereceğiyle alakalı olarak fiziğine eklemesi gereken şeyler olabilir. Cunningham birçok scout’a göre birinci sıranın favorisi olarak görünüyor. Ancak 2 ve 3. sıradaki adaylar da aradaki makası gün geçtikçe kapatıyorlar.

 

2- EVAN MOBLEY

Çok hızlı ve yetenekli  bir uzun. 2.13 boyunda ama poziyonuna göre biraz ince kaldığını söylemek gerek. Hem 4 hem de 5 numara olarak kendine yer bulacak. Uzun boyuna rağmen ellerini bacaklarını inanılmaz bir koordinasyonla kullanyor. İyi bir şut menzile sahip ve bu da hücumda katkısının çok olacağını gösteriyor. Hızlı hücumlarda etkili. Oyun hissi ve gelişmiş bir beceri setine sahip olan oyuncunun yukarlardan seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.  Şu an USC’de 18.3 sayı ve 11.7 ribaunt ortalamaları ile oynuyor.

 

3-JALEN SUGGS

Gonzaga’da forma giyen gard oyuncusu. Oldukça hızlı, iyi bir oyun görüşüne sahip bir oyuncu. Bu sınıftaki en iyi iki yönlü gard olacağı tahmin ediliyor. Şutu olan, delici, atletik ve hırslı bir oyuncu. Özellikle mental olarak bir lider gibi. Bu sezon kolejde inanılmaz başladıktan sonra ondan beklentiler çok daha arttı. Onun da ilk 5’e seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

4-JALEN GREEN

Green, G-League Ignite organizasyonunda oynadığı için bu sezon henüz kendisini görme şansımız olmadı. Ancak öncesinde takımının en genç oyuncusu olarak yer aldığı 2018 FIBA U-17 turnuvasında MVP seçilmesi ve Prolific Prep ile oynadığı son sezonda tutturduğu 31.5 sayı, 7.5 ribaunt ve 5 asistlik performansıyla dikkat çeken bir oyuncuydu. 2 numara pozisyonunda oynayan Green, patlayıcı özelliğini ve topla oynama yetenekleriyle birleştirince önemli bir potansiyel oluyor. Eğer elit bir şutöre dönüşebilirse bu draftın en önemli oyuncularından birisi olabileceği düşünülüyor.

5-Jonathan Kuminga

O da Jalen Green gibi G-League Ignite’da olduğu için bu sezon onu da rekabetçi bir ortamda göremedik henüz. İnanılmaz bir atletizme sahip. 2,03 boyunda ve kısa forvet rolünde değerlendiriliyor. Topla becerisi olan, hızlı, patlayıcı ve dinamik bir oyuncu. Üçlüğünü biraz daha geliştirirse, sahip olduğu fizik ve oyuna kattıklarıyla önemli bir oyuncuya dönüşebilir.

 

 

Eren Toklu on Twitter
Eren Toklu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir