NBA Günlükleri

AİLENİN SON NBA YILDIZI LAMELO BALL

Charlotte Hornets tarafından 2020 NBA Draft’ında 1. Tur 3.Sıradan seçilen Ball ailesinin en genç üyesi olan LaMelo Ball belki de bu senenin  reytingi en yüksek çaylağı.19 yaşında  2.01 metre boyundaki genç oyun kurucu gerek baba LaVar Ball’un ilginç kişiliği gerek Charlotte Hornets Takım Sahibi Michael Jordan tarafından draft edilmesi birçok basketbolseverin LaMelo’ya karşı önyargılı yaklaşmasına neden oldu. 2017’de 2. Sıradan Draft edilen ağabeyi Lonzo Ball’un beklendiği kadar üst düzey bir oyuncu olamaması da Baba LaVar Ball’un oğullarını olduklarından daha iyi bir şekilde pazarladığı kamuoyunun genel kanısı haline gelmiş durumda. Aslında genel kanı pek de haksız değil çünkü Michael Jordan’ın önceki yıllarda ne kadar kötü seçimler yaptığını biliyoruz.

LaVar Ball cephesindeyse çocuklarını parlatma konusunda özellikle büyük oğlu Lonzo ile ilgili New Orleans’a takas olmadan önce yaptığı fazla iddialı açıklamalar hala hepimizin aklında. LaMelo Ball hakkındaki önyargılara biraz da teknik açıdan bakacak olursak akla gelen ilk soru neden NCAA’den değil de hiç takip edilmeyen, savunmaların pek de sert olmadığı Avustrulya Ligi NBL’den draft edildiğini sorgulamak olacaktır. Basketbolseverlerin bu soruya verdikleri ortak yanıtsa istatistikleri şişirmek ve LaMelo’nun savunma zaaflarını gizleyerek Nba Draft’ına yüksek sıralardan girmesini sağlamak şeklinde. LaMelo Ball’un ilk 6 maç istatistikleri ise bu görüşün tam tersini gösteriyor. Avusturalya Ligi NBL’de geçtiğimiz sezon maç başına 17 sayı, 6.75 asist, 7.42 ribaunt ve 1.67 top çalmayla performans veren genç point guard’ın ilk 6 maçtaki NBA istatistikleriyse 11.5 sayı,4.2 asist, 4.5 ribaunt ve 1.8 top çalma şeklinde. Burada savunma istatistiklerine bakacak olursak top çalmasını biraz olsun yükseltmesi ve ribaunt katkısı veriyor olması oldukça olumlu. Maçları şu ana kadar takip etmiş biri olarak atletik olmasına rağmen yeterince güçlü olmadığı için rakiplerinin karşısında kalmakta zorlanmasına karşın savunma rakamlarında ve Charlotte Hornets’in bu seneki oyun tarzına paralel oldukça enerjik ve gayretli olduğu söylenebilir.

Özetlemek gerekirse savunmada eksikleri olsa da savunma yapmıyor tezi LaMelo Ball’un şu ana kadar ki Nba performansı için doğru değil. Teknik olarak analiz etmeye devam edersek LaMelo Ball hakkındaki savunmayla birlikte en çok endişe veren özelliği büyük birader Lonzo Ball’a benzeyen şut stili ve dolayısıyla ortaya çıkma ihtimali olan kötü şut yüzdesi. Bu konuda da rakamlar şu ana kadar tersini söylüyor. Çaylak sezonunda ilk 6 maçta maç başına 4.3 üçlük denemesinde bulunan genç basketbolcu %42.3 üçlük isabetiyle oynuyor. Kendi adıma istatistikleri şöyle bir yorumlama yöntemi seçtim. Öncelikle LaMelo’nun Avusturalya Ligi’ndeki üçlük oranıyla karşılaştırıp bir yorumda bulunma daha sonra ise ancak bir Ball ailesi üyesi onun kadar kötü şut stili olabileceği için büyük birader Lonzo Ball’un yüzdeleriyle karşılaştırmak. Geçtiğimiz sezon LaMelo Ball’un Avusturalya Ligi’ndeki üçlük denemesi ve yüzdesine bakmakla başlarsak deneme sayısının 6.6 yüzdesininse %28 olduğunu görüyoruz. Şu ana kadar stilini pek düzeltememiş olsa da üçlük yüzdesini oldukça geliştirdiğini söyleyebiliriz ancak sezonun çok başı olduğu için bu biraz erken sonuca varmak olur. Ağabey Lonzo Ball’un çaylak sezonu ve bu sezonun şu ana kadar ki bölümünü kıyaslayarak devam edersek 2017-2018 sezonund maç başına 5.7 üçlük denemesinde bulunan Lonzo’nun şut yüzdesi %30.5 iken 2020-2021 sezonunda üçlük çizgisi gerisinden 7.2 maç başı şut denemesiyle ve %30.2 isabet yüzdeyisyle çok az gerilediğini görüyoruz. Diğer yılların istatistikleriyle bu yazıyı çok fazla rakama boğmak istemediğim için bir ara şut stilini değiştirmeye çalışan büyük birader Ball’un sezonlararası üçlük yüzdelerinde küsürlere takılmasak genelde %30’lara takıldığını söylememiz gerek. Yazımızın konusu LaMelo’ya dönersek NBL’deki 12 maçın ardından NBA’deki ilk 6 maçında yüzdesini oldukça arttırması şut yüzdesini geliştirmeye daha açık olduğunu gösteriyor.

İlerde şut stilini değiştirir mi bilinmez ancak oyun görüşü ve sıradışı paslarıyla adından çokça söz ettireceği kesin. Son olarak Yılın Çaylağı ödülünü kazanır gibi bir iddiada bulunmak çok kolay değil ancak kısa sürede önyargıların aksine gayet iyi bir performans sergilediğini söyleyip hakkını teslim etmek lazım.

Ali Yılbaşı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir