NBA Günlükleri

Joel Embiid’in galibiyet değerlendirmesi

Milli oyuncumuz Furkan Korkmaz’ın da forma giydiği ve Covid-19 yüzünden sıkıntılı günler geçiren Philadelphia 76ers mağlubiyet serisini Miami maçıyla sonlandırdı.

Embiid Miami’yi ziyaret ettikleri maçtan önce içinde bulundukları durumun farkındaydı. Covid yüzünden yaşadıkları sıkıntılı günlerde Miami ile peş peşe oynadıkları serinin ikinci maçında kazanmaları kolay gözüküyordu fakat bu takımdaki iki oyun kurucu olan Ben Simmons ve Tyrese Maxey’nin  faul problemi yüzünden oyun dışı kalmasından önceydi.

Embiid’in dominant ikinci yarı performansı (Sezon içinde attığı en yüksek sayı olan 45 sayının 35 sayısını bu yarıda attı ve maçı bunun yanı sıra 16 ribaund 4 asist ve 5 top çalma ile bitirdi. Bu istatistikler Philadelphia forması ile daha önce sadece Charles Barkley tarafından nerdeyse yarım asır önce yapıldı.) sayesinde uzatmaya giden maç sonunda 137-134 skor ile takımını galibiyete taşıdı.

Takımı için peş peşe 11 sayı kaydettiği performansı hakkında “Buna ihtiyacımız vardı, bu gece İhtiyacımız vardı” dedi.

“Üst üste 3 maç kaybettik, mentalitemiz iki tane art arda kaybetmemek üzerine kurulu olmalı ama biz çoktan 3 tane kaybettik ve bu yüzden 4 tane maç kaybetme şansımız yoktu. Bunun için Ben ve takım arkadaşlarım ne yapmamız gerekiyorsa yaptık ve maçı kazandık.” diye ekledi Embiid.

Geçen hafta Seth Curry’nin Covid-19 testinin pozitif çıkması ile başlayan süreçte bu maç ana oyuncuları olmadan oynadıkları dördüncü maç oldu.

Boston Celtics’in maçlarının ertelenmesi sonrası takımlarının lakabı olan “process” kelimesini kullanarak “process’ten nefret ediyorlar” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Takım maçlara çıkmalı mı sorusuna “Hayır, diğer takımların maçları erteleniyor ama sıra bize gelince olmuyor. Sanırım lig bizim her zaman oynamamızı istiyor başka bir açıklaması yok. Özellikle Denver maçında sahaya çıkabilmek için sakat bir oyuncuyu normal gösterip maça çıktık, diğer hiçbir takım bunu yapmak zorunda kalmadı. Bu talihsizlik ama ayakta kalmamız lazım, şikayet edemeyiz mağlubiyetler de galibiyetler de sayılıyor ve bizim bütün galibiyetleri almamız lazım. Olmayan oyuncularımız dönene kadar savaşmaya devam etmemiz lazım ve bu bizim işimiz. “şeklinde cevap verdi.

Geçen yıl ödül almamasını motivasyon olarak kullanıp kullanmadığı konusundaki soruya” Evet motive ediyor ama odaklandığım esas şey bu değil, esas önemli olan şampiyonluk. Bireysel ödüllere gelecek olursam onlar maç kazanmadığınız sürece olmaz o yüzden endişelendiğim şey maç kazanmak. Çünkü günün sonunda ben kazanırsam, biz kazanırsak ve birinci sırayı alırsak MVP(En değerli oyuncu) ya da DPOY(Yılın savunmacısı) tartışmalarında olmamam için bir sebep kalmaz yada All-NBA gibi sıralamalarda. ” cevabını verdi ve ekledi” Her şey dönüp dolaşıp aynı konuya çıkıyor, kazanmak. Esas amacımız şampiyon olmak, gelecek şeyler için hazır olmaya çalışıyoruz playofflar ve o seviye. Dediğim gibi her şey kazanmaya dönüyor. “.

Serkan Mustafa Kul

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir