NBA Günlükleri

Nba Yeni Big 3’sini Buldu

Basketbolseverlerin bildiği üzere Nba’de büyük takas sonrası kartlar yeniden dağıtıldı ve çok farklı bir görüntü ortaya çıktı. Bu yazımızın konusu takasın genel bir değerlendirmesinden ziyade Brooklyn Nets’in çiçeği burnunda Big 3’si hakkında olacak. Kyrie Irving, Kevin Durrant ve James Harden yan yana gelince hem saha içi hem de saha dışı açısından çeşitli sorular geliyor insanların aklına haliyle. Yanıt aramaya çalışacağımız sorulara saha içinden başlarsak çok temel 2 soru var. Bu takımda 3’ü de sahadayken kim savunma yapacak ve nasıl hücum edecekler?

Öncelikle hücum kısmından başlamak istiyorum çünkü bu taraf en çok merak edilen kısmı. Öncelikle bakılması gereken istatistik bu 3 süper yıldız sahadayken topun ne kadar yüzdeyle kullandıklarına bakmak lazım. Kevin Durrant özelinde son sağlıklı olduğu 2018-2019 sezonuna bakarsak %29 olduğunu görüyoruz. Kyrie Irving ve James Harden için geçtiğimiz sezona bakarsak sırasıyla %32.6 ve %36.3. Yani bu 3 oyuncu ayrı takımlarda sahadayken topladığımızda hücumların %97.9’unda top kullanacakları anlamına geliyor ki bu takdir edersiniz neredeyse imkansız gibi bir şey. Gerçi beni şaşırttı çünkü bu kadar topu yere vurarak oynayan 3 süper yıldızın toplamlarının 100’ü geçmesini bekliyordum. Bu sezonun geçtiğimiz bölümünde Irving ve Durrant’in birlikte olduğu maçlardaki top kullanma oranında ikisinin verdiğim sayıların toplamından çok da farklı olmadığını söylemem gerek. Sayılara baktığımızda özellikle Harden’ın Houston’daki herkesin eline baktığı basketboldan sonra ciddi fedakarlık yapması gerektiği aşikar.

Gelin birlikte yazının kapsamını biraz daha genişleterek top kullanma oranının geçtiğimiz 10 yıldaki diğer 3 süper yıldızlı takımlarla karşılaştırarak yapalım. İlk olarak bir araya gelmeleri oldukça sansasyonel olan arka arkaya 2012, 2013 yıllarında şampiyon olan Miami Heat takımıyla başlayalım. Bildiğiniz gibi LeBron James, Dwayne Wade ve Chris Bosh’tan oluşan bu muhteşem trionun 2012 şampiyonluk yılındaki top kullanma yüzdeleri toplamı %87,5 iken birçoklarına göre belkide gelmiş geçmiş en iyi takım olan Golden State Warriors’ın Kevin Durrant’in olduğu art arda şampiyonlulardaki Big 3’sine bakacak olursak bu oran 2018 şampiyonluğunda %85.1. 2 Big 3’ninde top kullanma oranında arka arkaya şampiyonluklarda yüksek olan sayıları alarak Brooklyn Nets’ e biraz kıyak geçtiğimi söylemem lazım.

3 büyük oyuncunun özellikle James Harden’ın topla oynamaktan ciddi şekilde feragat etmeleri gerektiğini bir kez daha kanıtlamış olduk böylelikle. Karşılaştırma hem günümüz basketboluna daha yakın bir dönemde olan takımlarla olması açısından önemli hem de bu takımların ikisininde arka arkaya şampiyon olduklarını hatırlamakta fayda var. Şu da önemli bir dipnot bu 2 harika takımda Chris Bosh ve Klay Thompson’un topla çok fazla oynamaya ihtiyaçları olmadığı içinde görev dağılımı açısından işleri daha kolaydı.

Savunma açısından bakmak gerekirse oyunculara kişisel olarak çok fazla yüklenmek istemiyorum. Çünkü savunmanın her zaman takım halinde yapılan bir şey olduğu kanısındayım. Karşılaştırdığımız diğer Big 3’ler hakkında kısa bir savunma istatistiği verecek olursak, Miami Heat’ten başlayalım büyük üçlünün bir araya geldiği 2011-2012 normal sezonunda savunma veririmliliği sıralamasında 4. Sıradayken Golden State Warrios -ki sadece Durrant katıldı aslında zaten oturmuş bir düzeni vardı bu yüzden Miami daha iyi bir örnek- 2016-2017 sezonunda bu alanda 2. Sırada bulunuyor.  Brooklyn Nets ise sezonun şu anki bölümüne kadar savunma veririmliliği sıralamasında 11. Basamakta ancak kendine yer bulabilmiş. Irving ve Harden’dan bağımsız Nets zaten elit bir savunma takımı değildi ve bu 3 süper yıldızın da Durrant’in yardım savunması hariç savunmalarının iyi olduğunu söylemek iyimserlik olur.

Son olarak bu kadar yetenekli 3 oyuncu eğer ki yüzük kazanmak için fedakarlık yapacaklarsa savunma da yapabilirler, topu da paylaşabilirler. Nba’in belkide en iyi 10 oyuncusundan 3’nün aynı takımda olması bile başlı başlı başına insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Saha dışı kısmına çok fazla girmedim çünkü özellikle Kyrie Irving’in zihninden geçenleri anlamak mümkün olmadığı için böyle bir risk almadım. Birkaç maç sonra inanılmaz işler de yapabilir. Soyunma odasını “Reality Show’a” da dönüştürebilir. Her anlamda reytingi yüksek bir takım olacağı kesin umarım bu yeni çiçeği burnunda Big 3’mizi akıl ve vücut sağlıkları yerinde bir arada izleyebiliriz.

Ali Yılbaşı
İstanbul Teknik Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir