NBA Günlükleri

Yeni Süper Takım Brooklyn Nets Değerlendirmesi

NBA’de gece yarısı takas haberiyle sarsıldık. James Harden Brooklyn Nets’e gitti. Harden sezon başından beri takasını istiyordu, bu kaçınılmazdı. Ancak olası adaylar Raptors, Pacers ve 76ers gibi görünüyordu. Raptors’ın sezona kötü girdiğini düşünürsek bana en yakın olasılık onlar gibi gelmişti. Bir süredir bu konuşulsa da pek ihtimal vermemiştim. Brooklyn Nets yine sansasyonel bir hamle yaptı. Geçen sezondan önce Kevin Durant ve Kyrie ile aynı anda anlaştılar. İyi genç oyunculara sahiplerdi ve geçtiğimiz sezon tüm eksiklere rağmen çok takdir edilecek bir basketbol oynadılar. Bu sezon ise hedef belliydi. Şampiyonluk. En önemli konu Kevin Durant’in aşil sakatlığından nasıl döneceğiydi. Muhtemelen aşil sakatlığından en iyi dönen sporcu oldu. Şu an ilk 9 maç itibariyle 29.4 sayı 7.2 ribaund 5.8 asist %53 saha içi %46 üçlük %86 serbest atış ortalamaları yakaladı. 1 sezon kaçırmasına rağmen onu kısıtlayacak hiçbir fiziksel sorun görünmüyor.

Keza Kyrie Irving sezona en iyi başlayan oyunculardan biriydi. Son derece odaklanmış görünüyordu. Oynadığı 7 maçta 27 sayı 5.3 ribaund 6 asist %50.4 saha içi %42.6 üç sayı ve %100 serbest atış ile oynadı ta ki  geçen hafta Philadelphia maçına gerekçe göstermeden çıkmayana kadar. Kyrie Irving’in farklı bir kafa yapısı olduğunu biliyoruz. Ona en uygun ortamda LeBron ile beraberken bile uyuşmazlıklar yaşamıştı ve sonunda da takımdan takasını istedi. Bununla da kalmadı, takas edilmezse oynamamakla tehdit etti. Celtics’e gitti. Çok iyi performansları oldu, vasat maçlar da çıkardı. Sonuç hüsrandı. Celtics şu an o olmadan doğunun en iddialı takımlarından biri. En iyi arkadaşlarından Kevin Durant ile yeni bir maceraya giriştiler. Pek çok kişinin aksine ben Kyrie-Durant ikilisinin Kyrie LeBron ile olacağından çok daha iyi bir denklem olabileceğini düşünüyordum. LeBron James çok baskın bir karakter ve Kyrie’nin bu gölge altında oynamaktan memnun olmadığı açıktı. KD ise her ne kadar bir takımın kaderini değiştirebilecek 4-5 oyuncudan biri olsa da Kyrie ile daha iyi geçinebilirdi.

Kyrie Irving kariyerinin en iyi sezon açılışını yaptıktan sonra 5 maç arka arkaya oynamadı. Acaba Harden takasından haberdar olduğu için mi?

Çünkü Harden Nets takası için konuşulan senaryolardan biri Kyrie’yi de dahil ediyordu.

Ancak gerçekleşen bambaşka oldu. Houston Victor Oladipo, Dante Exum, Rodions Curucs, 4 ilk tur, 4 hak değişimi aldı. Harden’ı her durumda kaybedeceğini düşünürsek Houston için iyi bir sonuç. Hem takımı yeniden inşa etmek için fırsatlar hem Oladipo’yu deneme şansı.

Cleveland Cavaliers ise yalnızca Exum’ı vererek Jarret Allen ve Taurean Prince’i kaptı. Bu gerçekten Cavs için iyi bir soygundu! Indiana Pacers da sezona bu kadar iyi başlamışken takımlarına Caris Levert gibi iyi bir skoreri aldılar. Aslında her takım istediğini almış oldu.

 

Peki Brooklyn Nets bu hamle ile şampiyon olabilir mi?

Sorunlar:

Jarret Allen’ı kaybettiler, DeAnre Jordan dışında gerçek pota altı yok. Muhtemelen kısa vadede Durant ve Jeff Green 5 numarayı paylaşacak. Savunmaları şu an büyük soru işareti. Kyrie iyi savunmacı değil, Harden çok uzun süredir savunma eforu göstermiyor, alışkanlık kazanabilir mi? Brooklyn başarılı olsun istiyorsa bu şart, bunun yanında pozisyonunun en kuvvetli oyuncusu ve kafasını verdiğinde iyi savunma yapabilir. Kevin Durant iyi bir savunmacı, Warriors döneminde çember savunucu görevinde de harikalar yaratmıştı ama burada sorumluluğu daha fazla olacak. Yükü artmış durumda. Ama takımın en önemli sorunu top paylaşımı. Ligin en iyi skorer ve sorun çözücüleri aynı takımda. Ancak hangisi normalde kullandığından daha az şut kullanmaya razı olacak? Maç başına 20 şut kullanan 3 oyuncu topu nasıl çevirecek?

 

Miami Heat Büyük Üçlü Dönemi:

Miami Heat büyük üçlüsü bir araya geldiğinde (2010) LeBron James ve Chris Bosh 26 Dwyane Wade 28 yaşındaydı. Üçü da kariyerinin zirvesindeydi. Onların da bir arada oynamaları kolay olmadı. Üçü de fedakarlıklar yaptı. En çok da Chris Bosh. Raptors’dayken ligin en iyi uzunlarından biriyken Miami’de 3. planda olmayı kabullenmişti. 4 final 2 şampiyonluktaki rolünü yadsımamak gerek.

 

Brooklyn Nets büyük üçlüsü

Kyrie 28 Kevin Durant 32 James Harden 31 yaşında. Durant yaşadığı ağır sakatlığa rağmen zirve performansını sürdürüyor. Harden olağanüstü sayı rekorları kırdığı 2 sezonun ardından en azından fiziksel anlamda formsuz görünüyor. Playoff performansı da hep tartışma yaratmıştı. Kyrie Irving olağanüstü yeteneklerine karşın hep öngörülmez bir karakter.

Ücret Tavanı:

Büyük üçlünün maliyeti bu şekilde. Brooklyn an itibarıyla NBA’de ücret tavanı en yüksek 2. takım. 1.si Warriors.

Bu kadro şampiyonlukla taçlandıracağı ya da hayal kırıklığıyla noktalayacağı bir sezon sonu görebilir. Her iki durumda da çok konuşulacaklar. Bir arada oynamalarını izlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

James Harden takası sonrası Brooklyn Nets değerlendirmesi: https://youtu.be/7QtEoIYPpvo

Alihan Olcar
Anadolu Üniversitesi - Spor Yöneticiliği, İstanbul Üniversitesi Tarih mezunu.
YouTube içerik üreticisi, yazar, çizer, basketbol sever ve Kobe Bryant hayranı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir