NBA Günlükleri

35likler Kulübü

Geçtiğimiz günlerde Staples Center’da oynanan Los Angeles Lakers – Brooklyn Nets maçında 35.000 sayı barajını geçen Lebron James kendisiyle birlikte sadece 3 kişinin bulunduğu çok elit bir gruba katılmaya hak kazandı.

Bu yazıda hem Lebron James’in toplam sayı sıralamasında daha ne kadar ilerleyebileceğini hem de çok elit bir grup dediğim 35.000 sayı barajını aşan oyunculara ve oyuncuların ‘goat’ tartışmalarındaki yerlerine göz atacağız.

Şu anda sayı kralları listesinde Lebron’un önünde bulunan isimler Karl Malone ile Kareem Abdul-Jabbar. Bu 2 ismin  özellikle Kareem Abdul-Jabbar’ın ‘goat’ yani tüm zamanların en iyisi tartışmalarında kesinlikle ama kesinlikle adlarının geçmemesi.

Kareem Abdul-Jabbar’la başlamak gerekirse kesinlikle hakkettiği saygıyı görmediğini düşündüğüm efsanelerden birisidir. Böyle olmasının nedenlerinin başında Abdul-Jabbar’ın hiç medyatik olmaması hatta be hatta utangaç olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında biraz daha teknik açıdan bakacak olursak insanlar çok da araştırmadıkları için Kareem’i sadece ‘sky hook’ yani çengel atışıyla sayı atan bir pivot olduğunu zannetmeleri. Oysa ki durum bundan oldukça farklı. Tüm zamanlar sıralamalarında ribaund ve blokta 3, en fazla maça çıkan 2. Oyuncuyken dakika olarak bakıldığında ise en fazla süre alan isim olduğunu belirtmek lazım. Bireysel başarılar dışında da ‘goat’ tartışmalarında aranan belki de en önemli kriter olan ‘winner’ olma durumu.

Kareem Abdul-Jabbar bu kategoride de oldukça önde ve dolayısıya ‘goat’ tartışmalarında olmayı fazlasıyla hakkediyor. Kariyerinde 3 NCAA şampiyonluğu, 6 NBA yüzüğü, 2 kere Finaller MVP’si, 6 sezon MVP’si kısaca ne ararsanız var. Son olarak Karl Malone’a geçmeden önce 6 MVP ödülüyle Kareem’in NBA tarihinin en çok MVP ödülü olan oyuncu olduğunu da eklemek isterim.

Postacı Karl Malone’a gelecek olursak Kareem Abdul-Jabbar’dan farklı olarak hiç yüzük kazanamadığı için ‘winner’ dememiz biraz zor olsa da skor bulmasının yanınd oldukça yönlü olduğunu söylemek lazım. Yine tüm zamanların istatistiklerine baktığımızda ribaundta 7, top çalmada ise ki 4 numara oynayan bir oyuncu için ilginç bir şekilde 11 sırada olduğunu görüyoruz. Bunların yanında tarihin en çok serbest atışı sayıya çeviren oyuncusu olduğunu hatırlatalım. Abdul-Jabbar’a oranla ‘goat’ tartışmalarında olması zor olan veya olmaması anlaşılabilecek bir oyuncu olsa da 2 kere Jordan’a kaybetmiş olması bir mazeret sayılabilir.

Son olarak Malone ve Abdul-Jabbar’a saygı duymamın en büyük nedeni nerdeyse hiç 3lük atmadan bu sayıları bulmuş olmaları. Lebron James’ten yola çıkarak yazdığım bu yazıyı yine Lebron’la bitirmem gerekirse, King James’in 40000 sayı barajını bile geçme ihtimali beni de basketbolseverler gibi oldukça heyecanlandırıyor.

Ali Yılbaşı
İstanbul Teknik Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir