NBA Günlükleri

All-Star Seçilmeyen En İyi İsimler

Evett yine geldik o günlere… Bol  tartışmalı, gerginliğin had safhada olduğu ve sitemlerle dolu o günlere.
Nba’de her konferansta All Star maçı için sadece 12 yer var, ancak her yıl 24’ten fazla oyuncu All Star maçında olmayı hak ediyor. Sizin de her yıl illa ki ‘bu kişi nasıl seçilmez be’ dediğiniz olmuştur. Ama baktığınız zaman kimi çıkartıp kimi ekleyeceğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu yıl öyle yıllardan biri. Seçilen isimlere göz attığımızda olmaması gereken bir isim bulmakta zorlanıyorsunuz.
Bazı oyuncular yerlerini sakatlık sebebiyle başka oyunculara bırakacak. (Anthony Davis’in oynamayacağı kesinleşti.)
Bugünkü yazımızda All Star seçilse kimsenin gözüne garip gelmeyecek, bu yıl performans ve takım başarısı olarak All Star olmayı hak ettiğini düşündüğümüz isimlere bir değinelim istedik.
Mike Conley
Mike Conley, son 7-8 yıldır belki de ‘All Star seçilmeyen en iyi oyuncu’ ünvanını taşıyor. Bu yıl çoğu kişi Conley için All Star kuraklığının biteceğini düşünüyordu ama yeteneklerle dolu batı bloğunda All Star maçı için kendisine yer bulamadı.
Utah Jazz, NBAdeki en iyi rekoru elinde bulunduruyor ve All Star maçında iki oyuncusu yer alacak (Rudy Gobert- Donovan Mitchell) Ancak böyle bir batı konferansında bile üçüncü bir All-Star’ı hak edecek kadar iyi oynadılar ve Conley belki de bu adam olmalıydı.
Kariyeri boyunca hiç All Star seçilemeyen Conley isimler açıklandıktan sonra hislerini şu şekilde ifade etti; ‘Benim için zor bir gün. Bu beni açıkcası hayal kırıklığına uğrattı. Kariyerim boyunca böyle oldu. Bu senenin gerçekten ama gerçekten o sene olduğunu düşünmüştüm.’
Conley’nin şu ana kadar ki istatistikleri şu şekilde; 26 maç, 29 dk, 16.3 sayı, 3.6 ribaund, 5.7 asist, 1.5 top çalma, 2.8 3pt ve kariyer rekoru % 41.2 ile üçlük atıyor.
Shai Gilgeous-Alexander
Oklahoma City Thunder, batı konferansında derece olarak alt sıralarda olan bir takım ama bu durum sizi yanıltmasın. Sezon başından bu yana bazı geceler şampiyonluk adayı takımların canlarını sıktılar. Bunda büyük emeği olan tabi ki de takımın yıldızı Shai Gilgeous-Alexander.
SGA, bu yıl özellikle üçlükte şut denemesi ve yüzdesi olarak inanılmaz bir gelişme gösterdi. Maç başına 4.7 denemeyle kariyerinin zirvesine ulaşan %41.9’luk gibi harika bir yüzdeyle (geçen yıl 34.7’ydi.) üçlük atıyor. Ayrıca sayıda (22.8), asistlerde (6.5) ve saha şut yüzdesinde (50.6) kariyer rekorlarını kırdığı bir sezon geçiriyor.
Galibiyet yüzdesi 0.5’in altında olan takımlardan All Star seçilmesi zordur ama en azından biz tartışmalara konu olması gerektiğiniz düşündük.
Shai Gilgeous-Alexander’ın bu yıl şu ana kadar kaydettiği istatistikler şu şekilde;
SGA:26 maç, 34 dakika, 23.5 sayı, 5.3 ribaund, 6.4 asist, %51.6 FG, %41.9 3FG
De’Aaron Fox
23 yaşındaki De’Aaron Fox bu yıl %46.6 şut yüzdesi ve maç başına 22.3 sayı ortalamasıyla kariyer rekorlarına ulaştı ve Kings için lider rolüne yavaş yavaş ısınmaya başladı. Ayrıca Sacramento, vahşi batı konferansında 8. sırada yer alıyor ve bunda Fox’un emeği çok fazla.
Ancak son 2 haftada Sacramento yedi maçlık bir mağlubiyet serisi yaşıyor ve bu durum da De’Aaron Fox’un kariyerinin ilk All-Star Maçı yapmasına engel olmuş olabilir. Fox bu yıl bir All-Star maçı fikrinin “aptalca” olacağını söylemesine rağmen seçilmesi, yıllardır All Star bir oyuncuya sahip olmayan Kings taraftarı için heyecanlı bir durum olabilirdi.
De’Aaron Fox’un bu sezon şu ana kadar ki istatistikleri şu şekilde;
30 maç, 34 dk, 22.5 sayı, 3.2 ribaund, 7.1 asist, 1.2 top çalma
Domantas Sabonis
2020-2021 istatistikleri:30 maç, 36 dakika, 21.5 sayı, 11.7 ribaund,5.7 asist, 1.0 top çalma
“Litvanya’nın basketbol efsanesi Aryvdas Sabonis’in oğlu, bir ‘franchise’ın yepyeni umudu, geçen yılın All-Star uzunu..”. şeklinde uzayıp gidecek bir listeye sahip belki de Domantas; ancak bu yıl All-Star seçilemedi! Üstelik Victor Oladipo gibi topla oynamayı seven bi ‘guard’ın gölgesinden kurtulmuş bir uzun olarak…
2020-20201 sezonunun en istikrarlı uzunlarından olan Domantas, koç değişimi ile birlikte Brogdon ile birlikte takımın en önemli parçası oldu ve Indiana’nın 15-15lik derecesiyle kendi konferansında 4.sırada olmasının en büyük etmeniydi belki de.
Domantas Sabonis’in bu yıl şu ana kadar ulaştığı istatistikler ise şöyle: 30 maç , 36 dakika, 21.5 sayı, 11.7 ribaund, 5.7 asist, 1 top çalma.
Bam Adebayo
2017 NBA Draft’ının Donovan Mitchell ile birlikte en önemli ‘steal’ seçimi olarak gösterilen Bam Adebayo, 2020 NBA Finalleri’nin en iyi oyuncularından biri olan Bam Adebayo, Boston serisinde Tatum’a o unutulmaz bloğu vuran Bam Adebayo bu sene All-Star maçında olmayacak.
Bam,2020-20201 sezonunda Butler’ın ve takımın çoğunun olmadığı dönemde takıma çok net bir şekilde liderlik etti ve takımı her zamankinden fazla sahiplenerek sorumluluk üstlendi. Savunmasını bir adım daha öne taşıdı ve hücumda mid-range isabetini arttırarak bu yıl öenmli istatistiklere ulaştı. İşte Adebayo’nun bu sezonki istatistikleri: 30 maç, 34 dakika, 19.6 sayı, 9.6 ribaund, 5.5 asist, 1.0 blok
Khris Middleton
Greek Freak’in en büyük yardımcısı, kimisine göre hakettiği saygıyı asla göremeyecek olan kimisine göre ise o saygıyı haketmeyen adam Middleton. Herkese her şeye rağmen yaptığı işi severek yapan ve takımına her şeyini veren adam Middleton, geçen yılın aksine bu yıl All-Star apoletini alamadı.
Kadrolar açıklandıktan sonra Antetekounmpo’nun dedikleri ise oldukça dikkat çekiciydi: “Bence Khris bir All-Star. Tabiki seçilen diğer oyunculara saygısızlık etmek istemem, hepsi çok iyi sezon geçiriyor ; ama Khris bir All-Star.” Evet Middleton gerçetken güzel bir sezon geçiriyor ve belki de All-Star olmalıydı ancak olamadı ve her yıl olduğu gibi bu tür tartışmalar daha da devam edecek gibi, gelin biz bu tartışmaları bir kenara bırakalım ve Middleton’ın bu sezonki istatistiklerine bakalım: 32 maç, 33 dakika, 20.3 sayı, 6.1 ribaund, 5.7 asist,1.2 top çalma.

Cemal Oğuz Yıldız on Email
Cemal Oğuz Yıldız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir