NBA Günlükleri

LA Lakers Hücumu

Anthony Davis’in sakatlığı ve Dennis Schröder’in sağlık protokolleri nedeniyle maçları kaçırması, Los Angeles Lakers’ın özellikle son dönemde hücum performansını olumsuz yönde etkilemişe benziyor. Bu iki oyuncunun oynamadığı son iki maçta Lakers, hücumda 100 sayıyı göremeyip kaybetti: Brooklyn Nets’e 98- 109 ve Miami Heat‘e karşı 94-96.

Vasat 3 Sayı İsabeti

14 Şubat’ta Denver Nuggets maçında 14 dakikada parkede kalıp 15 sayı atan ve yaşadığı sakatlık sonrası oyuna dönmeyen Anthony Davis’in yokluğu elbette bu süreçte Lakers’ın hücumda yaşadığı aksaklıkların ana sebebi olabilir. Fakat Lakers’ın yaşadığı hücumsal sorunların temelini aslında kullandıkları 3 sayılık atışların adedinde aramak daha doğru olabilir. Günümüz basketbolunda özellikle de NBA basketbolunda 3 sayılık atışların ne kadar hayati bir öneme sahip olduğu hepimiz net bir şekilde biliyoruz. Hem 3 sayılık atışların kullanım adetinde hem de 3 sayı isabetinde Lakers ligin en kötü 4. takımı. Takımın ana rotasyonundaki şutörler, istikrar problemi yaşayan isimler. Takımda sadece iki isim %40’ın üzerinde üçlük attı şimdiye kadar: KCP ve Alex Caruso. Kentavious Caldwell-Pope, %42 ile üçlük isabeti buluyor fakat 2 maç harika oynarken 6-7 maç parkede Pope göremiyorsunuz. Alex Caruso ise %41 üçlük atıyor ama maç başına sadece 2.2 üç sayılık atış deniyor. Kyle Kuzma ve Wesley Matthews’a da bu konuda vasatlar: ikisi de %36 civarında. LeBron James gibi bir oyun görüşüne ve yüksek pas yeteneğine sahip bir organizatörünüz varken bu düşük yüzdelerde kalmak önemli bir problem.

Bu üçlük performansı, NBA’de şampiyonluk iddiası bulunan bir takım için hiç ideal değil. Denver Nuggets maçı sonrasında koç Frank Vogel, bu konunun öneminin farkında ki daha fazla üçlük atmaları gerektiğini dile getirdi. Özellikle Şubat ayı içerisinde bu zafiyeti Lakers, net bir biçimde yaşadı. Şubat başında Lakers, ligde en iyi 7. offensive rating’e sahip iken şu anda bu alanda ligin 17. basamağa kadar geriledi. Tabi ki burada Anthony Davis sakatlığı önemli fakat şunu da unutmamak lazım sakatlık öncesindeki Davis, henüz geçen sezonki Davis değildi.

 

İçeriden Muazzam 

Üç sayılıklarda yaşanan bu soruna rağmen Lakers, üç sayı çizgisi içerisinde tek kelime ile muazzam: boyalı alan ve orta mesafede Lakers, maç başına %55 ile 31 basket atıyor ki bu alanda ligdeki en iyi 2. takım. Belki eski kuvvetine eski hırçınlığına sahip değil LeBron ama gerek tecrübesi gerekse oyun aklıyla hücumda boyalı alana elit bir standart getiriyor. Bu arada üçlük sıkıntısından bahsettiğimiz Lakers’da maç başına en çok üçlük deneyen ve en çok isabet bulan ismin LeBron olduğunu da belirtelim.

Kötü hücum performansının olduğu bu dönemde -üç sayılık atışlarda-, Davis’in yokluğunda Montrezl Harrell’ın etkinliğini artması, Talen Horton-Tucker’ın getirdiği enerji ve Kuzma’nın daha verimli oynayabilmesi sezonun geri kalan kısmı adına Lakers’a iyimser bakmak adına yeterli. Kaldı ki hem Davis hem de Schröder sağlıklı oldukları zaman Lakers tekrardan bir istikrar sağlayacaktır. Zaten elinizde LeBron James gibi bir lider olunca oluşan sorunları çözmek ya da sorunların takıma vereceği zararı en alt seviyede hissetmek daha kolay.

Hüseyin Polat on InstagramHüseyin Polat on Twitter
Hüseyin Polat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir