NBA Günlükleri

Utah Jazz’ın Yükselişi!

Şu sıraların yan gözle bakılmayan takımı: UTAH JAZZ!!! 

Utah Jazz

Hem şu anda hem de sezonun geride kalan kısmının en formda takımı şüphesiz Utah Jazz: 22 galibiyet 5 mağlubiyet ile ligin zirvesindeler. Geçtiğimiz haftayı ise muazzam geçirdiler: sırasıyla Indiana Pacers, Boston Celtics, Milwaukee Bucks ve Miami Heat‘i saf dışı bırakan Jazz, bu maçların hiçbirinde disiplininden, top paylaşımından ve en doğru şutu-özellikle de üçlüğü- bulma konularında asla taviz vermedi.

 

Jordan Clarkson Şampiyonluğun favorilerinden olan ve her sezon üstüne koyarak gelişen Antetokounmpo liderliğindeki Milwaukee Bucks’a karşı maça kararlı başlayıp, daha ilk çeyrekten üstünlüğü ellerine aldılar. Bu maçta 4 oyuncuları 25+ sayı üretti ki bu oyuncuların arasında takımın ana isimlerinden Conley ve Bogdanovic bulunmuyor: Gobert 27 sayı, Mitchell 26 sayı, Ingles 27 sayı ve Clarkson 25 sayı. Takımın lokomotif oyuncuların bu başarılı tablodaki payları çok büyük elbette ama Jordan Clarkson’ın olmadığı bir denklemde, Jazz’ın bu seviyelere çıkmasının pek de kolay olmayacağını düşünüyorum. Takım hem disiplinli hem de oyunun her iki tarafını elit seviyede oynayan oyunculardan kurulu. Fakat ne Ingles ne Gobert ne de Conley delici oyuncular değil, Mitchell bunu bir seviyeye kadar yapabilse de Jordan Clarkson kadar etkili yapamıyor. Bundan 2-3 sene önce Clarkson, maç içerisinde kaybolan, pas atma alışkanlığı olmayan, odaklanma sorunu yaşayan ve savruk oyuncu iken Quin Snyder, onun tüm bu olumsuz yanlarını olumluya çevirmeyi başardı. Şuan genç oyuncu için bu sorunların hiçbiri söz konusu değil. Jordan Clarkson’ın takıma eklenmesinden önce de Jazz iddialı bir takımdı ancak Clarkson’ın takıma katılmasıyla takım hem hız kazandı hem de kaotik anlarda alternatif bir sorun çözücü kazanmış oldu. Kariyer sezonu geçiren Clarkson, kenardan gelerek 17.4 sayı, 4.3 ribaund ve 2.1 asist ortalamalarıyla hem en çok gelişim kaydeden oyuncu ödülüne hem de yılın altıncı adamı ödülüne şimdiden göz kırpıyor diyebiliriz.

 

Rudy Gobert Utah Jazz deyince genellikle bu sezonun başına kadar insanların aklında defansif olarak çok iyi fakat işin hücum yönünde sorunlu bir takım imajı vardı. Bu imajı hem kendi oyun anlayışlarını değiştirerek hem de bazı oyuncuların bireysel hücum performanslarını geliştirmeleri kırdı. Jordan Clarkson’a dikkati çekmiştik, bu takımın bir diğer saç ayağı Fransız pivot Rudy Gobert. Başarılı oyuncu, herkesin malumu ligde hiçbir oyuncunun karşısında görmek istemeyeceği bir savunma genarali ki 2 sezon yılın savunmacısı ödülünü almaya hak kazanmıştı. Ama hücumda sadece pota yakınında bitiren; şutu olmayan ve çok çabuk kırılan bir yapıya sahipti. Bu sezon hala şut atamıyor fakat kırılgan yapısından kurtulmuş bir Gobert izliyoruz. Ve her ne kadar hücum potansiyeli düşük olsa da Gobert’e sahipseniz diğer 4 oyuncunuz vasat savunmacı da olsa iyi seviyede bir savunmaya sahipsiz demektir.

 

Utah Jazz Utah Jazz şu anda 117.0 offensive rating ile en iyi 4. hücumu iken 105.7 defensive rating ile de ligin en iyi 2. savunması. Savunma tarafında dediğim gibi Gobert’e sahipseniz eğer işin %80’i tamamlanmış oluyor. Hücum tarafında ise büyük bir dönüşüm yaşadılar ki bu dönüşüm onları ligin en iyi 4. hücumu yaptı. Peki yaşanan bu dönüşüm ne? İkili oyuna dayalı yarı saha basketbolundan üçlük temelli tam saha basketboluna doğru bir dönüşüm yaşadılar. Daha önceki sezonlara kıyasla daha çok hızlı hücum kovalıyorlar, bunu bulamazlar ise yarı sahada top paylaşımıyla en doğru şutu bulmaya çalışıyorlar. Bunu yaparken sabit bir oyuncuyu parkede görmüyorsunuz. Jazz hem yüksek tempolu hem düşük tempolu maçlarda da – düşük yüzdeli oynasalar dahi- hep maçın içindeler. Genellikle şu ana kadar yumruğu erken vurduklarından başa baş geçen bir maçın son anlarından nasıl bir görüntü verecekleri şimdilik bir soru işareti olarak duruyor.

Utah Jazz’ın çok formda olduğunu ve geçen haftayı ligin iddialı takımlarını yenerek kapattığı söylemiştik. Bu hafta da Jazz’ı güçlü rakipler bekliyor: Philadelphia 76ers, LA Clippers, Charlotte Hornets ve LA Lakers. Bu haftayı da iyi geçirmesi halinde Utah Jazz, hem Batı’da hem de lig genelinde güçünü pekiştirmiş olacak.

Hüseyin Polat on InstagramHüseyin Polat on Twitter
Hüseyin Polat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir