NBA Günlükleri

Doğum Günün Kutlu Olsun Şef!!

Şef Curry.. Bebek Yüzlü Katil..

Stephen Curry, 14 Mart 1988 Akron Ohio doğumlu. Evet, hepimizin çok  yakından tanıdığıe biriyle de hemşehri olur kendisi.

Curry, bugün itibariyle 33 yaşına bastı. Kimimiz daha genç olduğunu düşünsek de -ya da öyle olmasını istesek de- tamı tamına 33 yaşına bastı Şef. Şairin dediği yolun yarısına 2 senesi kaldı…

Sadece 12 yıldır ligde olmasına rağmen; NBA tarihinde kuralları ve ligin dokusunu tamamen değiştirebilen oyunculardan biri olarak bahsediliyor ondan. Oysaki  daha emekli olmadı bile.

2009 yılının draftında 9.sıradan seçilen Curry, ilk yılında 17.5 sayı ortalaması ve 4.8 denemede 0.437 yüzdeyle üçlük attıve bu ortalamaları Monta Ellis gibi skorer ve topu elinde isteyen bir gardın yanında üstelik gayet de yüzdeli bir şekilde tutturdu.Bu performansıyla kendisini 2009 All Rookie 1st takımında yer buldu; böylece NBA kariyerinin ilk apoletini almış oldu.

Ligdeki 2. yılında Monta Ellis takaslandı ve Warriors yeniden yapılanmaya gitti. Curry bu sezonu çaylak yılına benzer ortalamalar ile ( 18.6 sayı, 4.7 denemde .455 yüzdeyle üçlük.) geçti.

2011 yılında bileğinden sakatlanan ve sadece 23 maç oynayabilen Curry için seçim zamanı çıkagelmişti. Kolej zamanlarından beri üstüne yapışan ‘cam bilek’ lakabı yüzünden Warriors ve kendisi için iki taraflı bir risk durumu vardı ;ama Golden State ekibi Curry’e olan inancını gösterdi ve belki de takım ‘franchise’ tarihinin en mantıklı kararıyla Curry’e 4 yıl için 44 milyon dolarlık bir sözleşme sundu. Curry de böylece evim dediği, ileride tarihe geçecek başarılara imza atacağı Kaliforniya takımında kalmış oldu.

Sakatlıktan dönmüş ve yeni sözleşme imzalamış olan Curry, 2012 yılıyla beraber ‘Ben tarih yazacak adamım.’ ‘Ben bu oyunu değiştireceğim.’ dercesine çıkışa geçti. 2012-2013 sezonunda 22.9 sayı, 6.9 asist, 1.6 top çalma, 7.7 denemede .453 yüzdeyle üçlük attı. Bu yıl 272 üçlük atarak NBA rekoru kırdı. Bu sezona kadar NBA’de bu denli çok 3pt deneyip bu kadar isabetli atan bir başka oyuncu yoktu. Dedik ya ‘Şef’ oyunun temellerini değiştirmeye niyetli görünüyordu ve önümüzdeki yıllarda bu niyetini daha da belli edecekti.

2013-2014 sezonunda istatistikleri tırmanmaya devam etti ve ilk defa All star seçildi.

2014- 2015 sezonuyla beraber ise kariyerinin zirvesine bir adım daha yaklaştı.Tekrar All star seçilen Curry, 23.8 sayı, 7.7 asist, 2.04 top çalma, 8.1 denemede .443 yüzdeyle üçlük attı ve toplamda 286 üçlük atarak kendi rekorunu geliştirdi. %91.4 ile serbest atış atan bebek yüzlü katilimiz bu alanda da sezonu lider olarak tamamladı.Bu sezon Golden State takım olarak yay gerisinden oyunun da şampiyonluk kazanılabileceğini gösterdi, Curry ve arkadaşları sezonu şampiyon olarak tamamladılar ve 40 yıl aradan sonra takıma şampiyonluğu getirdiler.

Maç başına 32,7 dakika sahada kalan Curry, “en düşük süre ortalamasına sahip MVP” olarak NBA tarihine geçti. İlk yarıda üçlükten bombalar yollayıp fark açılınca üçüncü çeyrekten sonra kenarda oturan Curry hallerine hepimiz bu sezonla beraber alışmaya başlamıştık.

2015-2016 sezonu ise Curry için bambaşka bir şekilde başladı ve devam etti. Belki de kariyerinin en iyi sezonunu oynadı ve gerek Curry kendi adına gerekse Golden State takım olarak rekor üstüne rekor kırdı.

Daha sezonun ilk maçında Pelicansa karşı 40 sayı attı ve ilk periyotta attığı 24 sayı kendisi için kariyer rekoru.

Warriors sezonun ilk 24 maçını kazanarak lig tarihinin en iyi başlangıcını yaptı.2015 sezonunda üçlükten her takımı yerle bir eden Golden State Warriors ve Curry önlerine her gelen takımı adeta eziyordu. Daha sezon ortasında 300 üçlüğe ulaşan Şef Curry bi sezonda bu bareme ulaşan ilk oyuncu oldu. Sezon sonunda ise toplamda 402 üçlüğe ulaştı ve belki de kendisinin bile kıramayacağı bir rekora imza attı.

Bu sezonu 73-6 rekorla bitiren Golden State takımı 1995 yılında 72 galibiyet alan Michael Jordanlı Bulls takımı geçerek bir sezonda en çok galibiyet alan takım oldu. Finalllere kadar yükselen ekip durumu 3-1e getirse de seriyi kaybederek unutulmaz sezonlarını beklenmedik bir şekilde bitirdiler. (Yazının başında bahsettiğimiz Ohio’lu hemşehrisi bir şekilde bu rekorlarla dolu seneyi Curry adına mahvetmeyi başarmıştı.)

Şef rekorlarla dans ettiği bu yılda hiç kimsecikleri şaşırtmadan, MVP oylamasında verilen oyların  hiçbir tanesinin ilk sıra oyunu bile kaybetmeden ‘Sezon MVP’si seçildi.  Curry sezon ödülünü alırken bile rekora doymuyordu. (NBA tarihinde bütün ilk sıra oylarını alarak MVP olan tek isim Steph Curry’dir.)

Sezon arası inanılmaz tartışmaların arasında takıma Kevin Durant’i ekleyerek daha da güçlenen Golden State ekibi  tarihin en iyi takımı tartışmalarına dahil olmuştu. Durant eklemesi ile bazıları Şef Curry’nin daha az top kullanacağını daha az sorumluluk alacağını düşünüyordu, evet bu düşüncelerinde haksız çıktılar diyemem Curry gerçekten de önceki iki sezona göre daha az top kullandı; ancak kendisine sorsak rahatça kazanacağı şampiyonluk yüzüğünü  -her NBA oyuncusu gibi- daha fazla top kullanmaya -şu anda da olacağı gibi- tercih edecektir.

Nasıl ki Dr. J’nin oyunu değiştirdiği söyleniyorsa; Curry de bu oyunu değiştiren en büyük isimlerden birisi olarak tarihe geçmiştir. Stephen Curry ve Golden State Warriors hanedanlığı modern basketbolun mimarlarıdır desek kimse karşı çıkmaz diye düşünüyorum.

Şef’in kariyer başarılarına şöyle toplu bir şekilde bakacak olursak;

14 Mart 2021 itibariyle 2665 üçlük isabeti bulunan Curry, 2973 isabetle 1.sırada olan Ray Allen’ı büyük bir sakatlık yaşamadığı taktirde geçecektir ve rekorlarına bir yenisini ekleyecektir.

Yakın neslin favori oyuncularından biri, herkesin bir anda üçlük atmak istemesine sebep olan ve ligi eğlenceli kılan Şef Curry’e NBA Günlükleri ailesi olarak iyi ki doğdun diyoruz!

 

 

 

Cemal Oğuz Yıldız on Email
Cemal Oğuz Yıldız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir