NBA Günlükleri

Anadolu Efes seride 1-0 öne geçti!

Turkish Airlanes Euroleague Playoff ilk maçında İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda konuk ettiği Real Madrid‘i 90-63 mağlup eden temsilcimiz Anadolu Efes, seride 1-0 öne geçti.

Maça Real Madrid cephesi hızlı başladı ve hemen maçın başında 8-0‘lık bir seri yakaladı. Temsilcimiz, Vasilije Micic‘in ilk periyotta ikinci faulünü almasıyla sorun yaşayacak gibi olsa da 8-0‘lık seriyi yedikten sonra toparlandı ve ilk periyotu 20-18 önde kapatmayı bildi.

İkinci periyotta maçı dengeleyen temsilcimiz, bir türlü gelmeyen dış atışlarla farkı açamasa da oyun üstülünlüğünü aldı ve devreye de 44-40‘lık üstünlükle girdi.

İkinci yarının hemen başında gelen Simon ve Sertaç‘ın üçlükleriyle farkı 10 sayılara çıkaran Lacivert-Beyazlılar oldu. Oldukça yüksek tempoda oynanan üçüncü çeyrekte her iki takımda top kayıpları yaptı. Vasilije Micic ve Sertaç Şanlı‘nın bireysel performanslarıyla sayılar  bulmaya devam eden ve savunmada da rakibine inanılamaz bir dirençle karşı koyan Anadolu Efes, son periyota 64-50 önde girmeyi başardı.

Maçın son periyotunda rakibine şans vermeyen temsilcimiz çeyreğin ortalarına doğru farkı daha da açtı ve maçı koparttı. Maçın sonralarına doğru Micic bir pozisyonda dizine aldığı darbe nedeniyle yerde kaldı ve maça devam edemedi. Oldukça endişelendiren pozisyonda neyse  ki ciddi bir sorun olmadığı bilgisi verildi. Devamında temponun düşmesiyle, süre almayan oyunculara şans veren Koç Ergin Ataman‘ın öğrencileri maçı 90-63 kazanmasını bildi. Efes‘te Beaubois 19,Sertaç Şanlı 16, Larkin 14, Simon 10,ve Micic 7 sayıyla galibiyetin mimarları oldu. Real Madrid‘de Thompkins’in 13, Tavares’in 10, Laprovittola’nın 9 sayısı mağlubiyeti önleyemedi.

Maçın sonunda Ergin Ataman şunları söyledi: “Maçın 8-0’lık başlangıcı haricinde mükemmel savunma yaptık. Real Madrid’in ikili oyunlarını ve şutlarını iyi kapattık. İlk yarıda da iyi şutlar bulduk ama 2. yarı sokmaya başladık. Tabii ki bu bir play-off maçı, 27 sayı veya 1 sayı ile kazanmanın bizim için bir anlamı yok. Haftaya perşembe bir maçımız daha var, şimdi ona odaklanmamız lazım.

Toplamda 3 galibiyete ulaşan takımın Final Four’a gideceği eşleşmenin ikinci maçı 22 Nisan Perşembe günü Anadolu Efes‘in ev sahipliğinde yine Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak.

Eren Toklu on Twitter
Eren Toklu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir