NBA Günlükleri

Efsane Koç Emekli Oldu

Sayısız kupa ve rekorlar sahibi North Carolina efsanesi Roy Williams emekli oldu. North Carolina’dan yapılan açıklamaya göre, 18’i North Carolina’da olmak üzere 33 yıldır basketbol başantrenörlüğü yapan 70 yaşındaki efsane koç parkelere veda etti.

Başantrenörlük kariyerine  1973 yılında Charles D. Owen High School çatısı altında başlayan Roy Williams, beş yıl sonra daha önce top koşturduğu North Carolina’ya asistan olarak döndü. Birleşik Amerikalı koçun “efsane” tabirini kazanmasına tanık olan yıllar ise 2003 yılında başladı.

Genç Michael Jordan

Daha önce asistanlık görevini üstlendiği, 1982 yılında şampiyonluk yaşadığı ve başta Michael Jordan olmak üzere birçok oyuncunun keşfedilmesinde ve gelişiminde başrol oynayan Roy Williams, 2003 yılında North Carolina’ya başantrenör olarak döndü.

North Carolina Macerası

2003-2021 yılları arasında North Carolina’yı çalıştıran Roy Williams burada üç şampiyonluk elde etti. 2003 yılında “Efsane Koçlar Ödülü” olmak üzere; North Carolina bünyesinde sekiz, toplamda ise 14 kez farklı kuruluşlar tarafından yılın başantrenörü ödülü kazanan Roy Williams, son olarak “USA Today Yılın Ulusal Teknik Sorumluları” tarafından yılın başantrenörü ödülünü kazandı. Roy Williams ayrıca 2007 yılında “Hall of Fame” listesine girebilme başarısı göstermişti.

Furkan Bahar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir