NBA Günlükleri

NBA Tarihinin En İyi Şutörleri

NBA finallerindesiniz maçın bitimine 3 saniye var ve 2 sayı geride olan takımın baş antrenörüsünüz… Öncelikle şu konuda anlaşalım bu yazının yazarı maçı uzatmaya götürmek istemiyor; son kurşunu atıp maçı kazanmak istiyor. İşte şimdi asıl soruya gelebiliriz: Bu şutu kime kullandırmak isterdiniz? İnsanın aklına birçok isim geliyor tabiki; Stephen Curry, Ray Allen, Reggie Miller, Kyle Korver, Paul Pierce, Damian Lillard, James Harden, Steve Kerr ve daha nicesi… Peki bu isimlerden hangisi? Seçimler , isimler kişiye göre değişebilir tabiki. Gelin hep beraber benim seçtiğim isimlere bakalım.

Stephen Curry

Şef Curry, Golden Boy, Bebek Yüzlü Katil, Three-zus ve Splash Brothers (Klay Thompson ile iksine takılan lakap) gibi birçok lakapla anılan bir Sniper. Kimilerine göre tarihin en iyi şutörü kimilerine göre ‘O kadar üçlük denesem ben de sokarım.’  (Tırnak içindeki kısmı genelde kendi arkadaşlarımdan duyuyorum.).

Çoğu NBA yazarına göre çok fazla kusuru bulunan bir şut mekaniği, yetersiz bir fizik yapısı ve ‘camdan bilekleri’ tüm bunlara rağmen ise yine “otoritelere” ve bize göre tarihin tartışmasız en iyi şutörü. Curry’i doğum gününde yazdığımız yazıda “ligin dokusunu değiştiren adam” olarak tanımlamıştık; ben yine ve yeniden bu tanım üzerinden gitmek istiyorum; çünkü Coach Steve Kerr ile tanışan Curry ve arkadaşları bu oyunu gerçekten değiştirdiler .Evet yazının başında bahsettiğim antrenör olsam ve takımımda Stephen Curry bulunsa bu önemli şutu gözümü bile kırpmadan bu adama kullandırırdım.

Şef belki de bazı yıldızlar gibi zor ve fakir bir hayattan gelmedi; çünkü babası da bir NBA oyuncusuydu (Dell Curry 1986-2002). Evet belki fakir bir hayat geçirmedi; ama fiziksel olarak basketbol oyuncusu olmaya bir hayli uzak görünüyordu ve babası bu konuya oldukça takılıyordu. Fiziği o devasa adamlarla kapışmaya uygun değildi belki ancak onun da Tanrı vergisi bir yeteneği, tecrübeli bir mentörü&koçu aynı zaman da azmi vardı. İşte tüm bu avantajlarını kullanarak babasıyla aylar boyunca çalışarak kendine has bir şu stili ve oyun tarzı oluşturdular. Bu oyun stilini geliştirmek için ise çok göze batmayacağı bir yerde oynaması gerekiyordu; çünkü yetersiz fiziği fazlaca top kaybına ve içeri katetmelerinde bol bol blok yemesine sebep oluyordu.

Babasının da bağlantılarını kullanarak sonunda o özgürlüğü bulabileceği Davidson’da oynamay başladı ve kendisini burada fazlasıyla geliştirdi ve 2009 draftında Golden Stae Warriors tarafından 9.sırada seçildi. NBA’ye girdikten ve Steve Kerr ile tanıştıktan sonrası ise hepimizin malumu. Gerek takım olarak gerekse bireysel olarak kırılan rekorlar ve 3 Şampiyonluk Yüzüğü… Tarihin en iyi şutörü olma konusunda açılan devasa kapı… En önemli şutu gözünüzü kırpmadan emanet edebileceğiniz isim… Şef Curry’nin bize 12 yıllık kariyerinde sunduğu şeyler işte bunlar.

Biraz da istatistiksel olarak bakalım neden bu şutu Şef’e kullandırabileceğimize:

-Kariyeri boyunca maç başı 8.4 3pt denemede 3.6 isabet ile %43.3 isabet oranı

-NBA tarihinde en çok 3pt isabeti bulan oyuncular arasında 2.sırada bulunuyor ve 4 Nisan tarihi itibariyle isabetli 2683 isabet bulmuş durumda.

-NBA All-Star 3 Sayı Yarışması Şampiyonu : 2016 ve 2021

 

 

Ray Allen

                Benim ikinci sıramda ise hem oyuna saplantılı hem de hayata karşı saplantılı bir şutör var: Walter Ray Allen. Ray, tam bir kontrol bağımlısı ve oldukça saplantılı bir insan hatta bu konuyla ilgili şu sözleri söylüyor: ” Hayatımda tüm kontrol benim elimde olmalı, her an hayatımı kontrol etmek üzerine düşünüyorum ve hayatımla ilgili her kararı ben vermeliyim.”

İşin bizi ilgilendiren kısmına gelirsek ise kusursuz bir şut mekaniği mümkün  olup olmadığını sorgulayarak başlayabiliriz. Buna net bir cevabım yok aslında ; ancak benim için kusursuza en yakın şut mekaniğinin Ray Allen’da mevcut olduğunu da söylemeliyim. Mükemmel zamanlama, doğru açı ve kararlılık en önemli üç özelliğe de sahip Allen.

Kariyeri boyunca asla birinci adam olacağım klişesine kapılmayan, verilen rolleri başkasından rol çalmadan en iyi şekilde yapmaya çalışan oyuncu oldu. Boston’da Garnett, Rondo ve Pierce ile oynarken hiç rol çalmadı ve sadece kendisinden isteneni yaptı. Aynı zamanda Miami’de Lebron, Wade ve Bosh ile oynarken de sadece işini yapmakla ve zamanı geldiğinde topu o çemberden geçirmekle ilgileniyordu.

Kariyeri boyunca sahada her zaman soğukkanlı ve ciddi bir görüntü çizdi, güldüğünü çok nadir gördük; ancak bunlar top çemberin içinden geçtikten sonra hiç de önem arz etmiyordu. Yani genellikle önemsizdi.

Kariyerinin en özel anları muhtemelen 2013 NBA Finalleri 6.maçında yaşadığı anlardı. Önce normal sürede 95-92 gerideyken maçı uzatmaya götüren üçlüğü sokuyor, uzatmanın son saniyelerinde ise Ginobiliyi inanılmaz savunuyor ve maçı takımına tescil eden serbest atışları sokuyordu. Hatta bu maç sayesinde seriyi 7.maça taşıyor ve o sezon kazandığı yüzük de önemli bir yer ediniyordu.

Kariyerinin en özel anlarında yaşadıkları ise benim yazının başında bahsettiğim antrenör olmam halinde o topu teslim edebileceğim oyunculardan biri olmasını sağlıyor.

Bir de bu saplantılı adamın nasıl bir şutör olduğuna istatistikler üzerinden bakalım.

-NBA kariyeri boyunca maç başına 5.7 3 sayılık denemede 2.3 isabet ile %40 isabet oranı

-NBA All-Star 3 Sayı Yarışması Şampiyonu: 2001

-NBA tarihinde en fazla 3 sayı isabeti bulan oyuncu: 2973 isabet

 

Reggie Miller

5 yaşına kadar desteksiz yürüyemiyordu bile Reggie. Kalçasında doğuştan gelen ortopedik bir rahatsızlık vardı    ve 5 yaşında olduğu ameliyata kadar koltuk değneklerinden destek alarak ancak adım atabiliyordu. O zamanlar kim onun NBA tarihine geçecek bir isim olabileceğini tahmin edebilirdi ki?

NBA kariyerine başlayana kadar zayıflığı hep dalga konusu oldu, iyi bir fiziğinin olmadığı ve bu fizikle bir NBA kariyerinin olmayacağını söylüyorlardı ona hep. Üst seviye bir kolej kariyeri çizememesine rağmen 11.sıradan Indiana tarafından seçilmesi ; o dönemde NBA yazarları tarafından çokça eleştirildİ  Kariyeri boyunca Indiana Pacers formasını terletti ve bu forma altında 5 Konferans Finali ve 1 NBA Finalleri görmesine rağmen yüzük kazanamadan kariyerini sonlandırdı.

Kariyerinin her noktasında her anında takımının ‘clutch’ anlarda eline baktığı isim oldu ve genellikle bu güveni boşa çıkarmadı. ‘Clutch’ anları iyi oynamasına dair en iyi örnek ise 9 saniyede 8 sayı attığı unutulmaz New York Knicks maçıdır. Böyle anlar için yaşayan bir oyuncuya kim son topu emanet etmek istemez ki…

Tüm bunların yanı sıra bahsemek istediğim bir özelliği de Reggie’nin tam bir ‘Trash Talker’ olmasıdır. Buna verilecek en güzel örnek ise: 39 sayı attığı Spurs maçında her sayısından sonra dönüp Spike Lee’ye bir şeyler demiş  ve maç sonu röportajında bir muhabirin Spike Lee’ye  ne dediği sorulduğunda ise ‘ Spike Lee de kim?’ demesidir.

 

Gelin basketolda şutörlerin öncülerinden olan bu adamın istatistiklerine göz atalım:

-NBA kariyeri boyunca 4.7 3 sayılık denemede 1.8 isabet ve %39.5 isabet oranı.

-NBA tarihinde en fazla 3 sayılık isabet bulan 3.oyuncu: 2560 isabet.

 

 

Cemal Oğuz Yıldız on Email
Cemal Oğuz Yıldız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir