NBA Günlükleri

2021 NBA Draft Değerlendirmesi

2020 yılında gerçekleşen zayıf drafttan sonra oldukça güçlü bir draft sınıfı bizleri bekliyor. Zion, Ad, Lebron ya da Kd gibi bağıra bağıra gelen ligi sallamaya geliyorum diyen bir oyuncu yok ama allstar, süperstar potansiyeli taşıyan isimler var. Tarihin uzun konusunda en kısır draftı olması beklenen bu draftta çok sayıda guard var. İlk 5 Sıranın 3’ünü de muhtemelen guardlar işgal edecek.

1- Cade Cunnigham – Oklahoma State
Stats: 20.1 Ppg 6.2 Rpg 3.5 Apg

Şu an birçok mock draft sitesinde 1. sıradan seçilmesine kesin gözüyle bakılan Oklahoma
State’li oyun kurucu. Cunningham 2.03 boyunda ve 2.13 kulaç açıklığına sahip fizik olarak Small Forward fiziğine sahip bir guard. Drafttaki diğer genç oyunculara göre en komple, en hazır ve tabanı da en yüksek oyuncu. Nba’de birçok takım oyunun merkezinde her şeyi çekip çeviren, takımın anahtarını verecekleri tarzda bir oyuncu arar ve Cunningham o rolü doldurmak için muhteşem bir aday. Temel becerilerinin hiçbirinde bariz bir eksiği yok. Potada gayet iyi bitiriyor, PnR’ı çok güzel yönetiyor, dribling üstü efektif şut atabiliyor, tuzak savunmalarına rağmen boş oyuncuyu bulabiliyor. Bu noktada eksik olarak diyebileceğimiz tek şey bugünün skorer guardları gibi acayip bir yön değiştirme becerisi ve elit bir top hakimiyetine sahip olmaması olarak söylenebilir ama cephanesinin genişliği, fiziği ve basketbol zekasıyla bu eksikleri rahatça kapatıyor. Bunların yanında bu kadar geniş bir yetenek havuzuna sahip olan genç oyuncularda gördüğümüz mental sorunlara dair bir işarette göstermiyor. Oyuna her zaman konsantre ve liderlik bütün özellikleriyle bir organizasyona liderlik edebileceğini gösteriyor.
Hangi takım seçerse seçsin çok karlı çıkacağı kesin. Anahtarları doğrudan ona verebilecek, onu doğru yönlendirebilecek bir takıma giderse daha ilk senesinden üst düzey performans göstermesi mümkün. Potansiyel ilk sıra adaylarında Minnesota ve Oklahoma dışında iyi bir çekirdeğe sahip diyebileceğimiz bir takım yok. Oklahoma tarafından seçilirse orta vadede
SGA ile rol sıkıntısı yaşaması mümkün. Minnesota ise iyiye doğru gitme sinyalleri veriyor ancak Cunnigham’ın seçilmesi demek DLO’nun tamamen benche düşmesi ya da takaslanması anlamına gelebilir.

2- Jalen Green – G-League İgnite
Stats: 17.9 Ppg, 4.1 Rpg, 2.8 Apg

Mock Draft sitelerinde genelde ilk 3 dışında gösterilen ama şahsi fikrimce drafta katılan oyunculardan tavanı en yüksek olan oyuncu. İlk 3 dışında gösterilmesinin sebebi daha fazla şey öğreneceğini düşünerek sezonu kolej yerine G- League’de geçirmesi. G- League kolej basketboluna göre daha olgun ve ne yaptığını bilen takımların olduğu bir yerde hiç sırıtmadan iyi bir performans verdi. %83’lük serbest atış yüzdesi, %37’lik üçlük yüzdesi ve %46 saha içi isabetiyle sezonu tamamladı. En yüksek tavana sahip olduğunu düşünmemin sebebi inanılmaz bir patlayıcılık ve atletizme sahip olması. Çok hızlı bir ilk adımı var, pota çevresinde yüzdesi çok iyi. Üçlüğü güvenilir gözükmese de serbest atış yüzdesi bize iyi bir şutör olma potansiyeli taşıdığını gösteriyor. Atletizmini böyle bir bitiricilik ve şutla birleştirmesi onu diğer genç adaylardan ayıran özellikleri. Off Ball oynayabilmesi, hücum yönüne çeşitlilik katıyor. Lateral hareketinin çabukluğu ise savunma potansiyeli hakkında fikir veriyor. Nba karşılaştırması olarak Donovan Mitchell’ı gösterebiliriz. Ona nazaran daha ince ama atletik özellikleri olarak tavanı her açıdan bir seviye yukarda.
Nba’e gelen skorer guardlar için ilk sezon çok zor geçebiliyor. Jalen Green fiziksel olarak ince bir oyuncu olduğu için bu onu daha da zorlayabilir. İlk aşamada hedefleri olan bir takımda ciddi süre ve rol alması zor olabilir. Böyle bir rolü ancak hedefsiz takımlarda alabilir ama orada da ciddi bir alışma süreci geçireceği için ilk sene kendisi için zor geçecektir.

3- Evan Mobley – USC Trojans
Stats: 16.4 Ppg, 8.7 Rpg, 2,4 Apg, 2.9 Bpg

213 Boyunda, 223’lük kulaç açıklığına sahip Nba’in en iyi savunmacılarından bir olma potansiyeli taşıyan müthiş atletik genç oyuncu. Çember koruyucu olarak hem zamanlaması çok iyi hem de faul problemine girmeden çok akıllıca bu savunmayı yapabiliyor. 2.9 bloğu ortalama 1.8 faul ile yapmak oldukça etkileyici. Uzunluğuna rağmen rahat hareket edebilmesi ve çabuk ayakları ile kısaları da gayet iyi savunabiliyor. Hücum yönünde ise PnR’da iyi devriliyor, çember çevresinde elleri yumuşak ve iyi bitiriyor. Ayak çabukluğu, rahat hareket edebilmesi ve yumuşak elleri ile topu yere vurabilen ve gerektiğinde kendi skorunu da yaratabilen biri olmasını sağlıyor. Bütün bunların yanında topu verdiğinizde topu öldürmüyor, takım arkadaşlarını da bulabiliyor. Elit bir pasör uzun olmasa da takım oyunu içerisinde gerekli pasları verebilecek bir oyuncu. Boyundan ve henüz şut olarak efektiflik göstermediği için takımlar onu 5 numarada değerlendirmek isteyecektir ve kilosu ilk aşamada onun için sorun olacaktır. Bir takımın hücumunu sürükleyecek tarzda bir yetenek seti olmasa da hem hücuma hem savunmaya katkı veren ve çok büyük defoları olmayan bir uzun olarak değerlendirebiliriz. Nba’deki benzeri için en yakın örnek Bam Adebayo olarak söylenebilir.

4-Jalen Suggs – Gonzaga

Stats: 14.4 Ppg, 5.3 Rpg, 4.5 Apg

Gonzaga’nın atletik oyun kurucusu ve March Madness ile mock draftlarda sıralamasını biraz daha yukarıya çıkaran, diğer adaylara göre tabanı yüksek tavanı biraz daha dar gözüken bir oyuncu Suggs. Çok çabuk, açık alanda çok hızlı ve oyun kurucu için 196’lık boyuyla uzun sayılabilecek bir boya sahip. Açık alanda durdurulması çok zor bir oyuncu, hem doğru pası verebiliyor hem de kendisi potaya gidip çok iyi bitirebiliyor. İstikrarsız şutu hücumdaki en büyük eksisi ama bencil olmaması ve atletizmin yanında eklediği top hakimiyeti ve özel pas yeteneği ile şut eksiği büyük bir defo olmaktan çıkıyor. PnR’ı iyi yönetiyor, doğru kararlar veriyor hem devrilen oyuncuyu doğru açıda ve yerde bulabiliyor hem de kendisi skor üretebiliyor. Takım arkadaşlarını beslemek konusunda oldukça üst düzey. Bunun yanında atletik yeteneklerini savunmada da sonuna kadar kullanıyor, çabukluğu sayesinde ve basketbol zekası sayesinde elit bir savunmacı olma potansiyeli barındırıyor. 1.9 top çalma ortalaması da bunu gösterir nitelikte.
Takımda tüm hücumun merkezi olacak hem skorer hem de yaratıcılığı üstlenecek bir oyuncu değil ama üst düzey bir kanat skoreri ve rollerin iyi dağıtıldığı bir takımda yıldız bir oyun kurucu olması çok muhtemel. Diğer 3 oyuncu kadar yüksek bir tavanı yok ancak belki de tabanı en yüksek isim. Güvenilir olduğu nokta sayısı çok fazla.
2021 Nba draftında bu 4 oyuncunun ilk 4 dışına düşeceğini düşünmüyorum. Nba’e hazır olma konusunda geride görülebilecek ve sezon boyu spot ışıklarından uzak kalmış Jalen Green dışında diğer 3 oyuncunun ilk 4 sıra içinde mutlaka seçilmiş olacağını düşünüyorum. Hepsi seçildikleri organizasyonlara büyük katkılar verebilecek ve “Franchise Player” olma ihtimali yüksek oyuncular. Cunnigham ise Lebron ve Luka gibi girer girmez etki yaratıp, takımında her şeyin merkezi haline gelme ihtimali yüksek isim olarak görüyorum.

Cenk Özlem

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir